Infostart.hu
eur:
364.52
usd:
316.16
bux:
146688.57
2026. augusztus 2. vasárnap Lehel

A hivatalban lévő litván államfő nyerte meg az elnökválasztás első fordulóját

A hivatalban lévő litván államfő, Dalia Grybauskaite nagy fölénnyel nyerte meg a vasárnap tartott elnökválasztás első fordulóját, de szükség lesz még egy szavazásra, mivel nem sikerült összegyűjtenie a voksok legalább ötven százalékát.

Az elnökválasztás "papírforma" szerint alakult. A választási bizottság által hétfőre virradóra, 99 százalékos feldolgozottság után közzétett eredménye szerint Grybauskaite a voksok 45,8 százalékára tett szert. A hivatalban lévő államfő ellenfele a két hét múlva tartandó második fordulóban a szociáldemokrata Zigmantas Balcytis lesz, aki a voksok 13,7 százalékát kapta. Balcytist támogatja Algirdas Butkevicius miniszterelnök.

Az 58 éves, feketeöves karatés, Dalia Grybauskaite függetlenként indult a voksoláson. A közvélemény-kutatások a választás egyértelmű esélyesének tartották, és csak az volt a kérdés, hogy már az első fordulóban győzedelmeskedik-e, vagy még egyszer szavazni kell majd a két legerősebb jelöltre.

Az elnökválasztás második fordulója május 25-én lesz, egy időben az európai parlamenti választással.

A litvániai választási kampányt főleg a külpolitikai helyzet, konkrétan az ukrajnai válság és Oroszország fenyegető fellépése határozta meg. Grybauskaite "imperialista törekvésekkel" vádolta Moszkvát, és hangsúlyozta, hogy Oroszország a balti köztársaságokat, köztük Litvániát is fenyegeti.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Tisza-kormány: energiaválsággal küzd Magyarország

Tisza-kormány: energiaválsággal küzd Magyarország

Történelmi leállás küszöbére érkezett a Paksi Atomerőmű: a Duna tovább apadó vízszintje miatt vasárnap hajnalban lekapcsolták az utolsó előtti termelő gépegységet, az OAH reggeli adatai szerint pedig már csak a 2. blokk működik, 233 megawattos teljesítménnyel. Magyar Péter közlése alapján az erőmű még vasárnap, 44 év után először teljesen leállhat. A kormány rendkívüli energiatakarékossági intézkedésekkel, további termelőkapacitások mozgósításával és szükség esetén a nagyfogyasztók korlátozásával igyekszik stabilizálni az áramellátást. Cikkünk folyamatosan frissül a Tisza-kormány legfontosabb vasárnapi bejelentéseivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×