Infostart.hu
eur:
387.71
usd:
334.58
bux:
121005.56
2026. március 3. kedd Kornélia

Az eurózóna reformját sürgeti a francia pénzügyminiszter – gazdasági lapszemle

A napi.hu a nemzetközi turizmus növekedéséről írt. A Portfolio a francia pénzügyminisztert idézi, aki az eurozóna reformját sürgeti. A pincérek és a szakácsok még mindig jóval a versenyszféra átlaga alatt keresnek – írja a Pénzcentrum.

A napi.hu azt írja, hogy a nemzetközi turizmus 7 százalékkal nőtt 2017-ben, ami több mint 1,3 milliárd utazót jelent. A madridi székhelyű Turisztikai Világszervezet jelentése szerint az elmúlt hét évben ez a legnagyobb éves növekedés, amely folytatódhat 2018-ban, igaz, mérsékeltebb, 4-5 százalékos ütemben.

A Portfolión az olvasható, hogy Bruno La Maire francia pénzügyminiszter szerint az eurozónának legkésőbb 2019-ig meg kell tennie az első lépéseket a gazdasági szabályok és intézmények reformja felé annak érdekében, hogy megkezdődhessen az egységes uniós válságkezelési és költségvetési mechanizmus kiépítése.

A Pénzcentrum szerint a pincérek és a szakácsok még mindig jóval a versenyszféra átlaga alatt keresnek. A béremelés őket sem kerülte el tavaly, de rossz hír a hazai vendéglősöknek, hogy továbbra is ezreket keresnek külföldre, tehát nem valószínű, hogy megáll a képzett munkaerő kivándorlása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.03.03. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, eddig a háború egyik legnagyobb áldozata

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, eddig a háború egyik legnagyobb áldozata

A forint kedden több mint 8 egységgel gyengült az euróval szemben, az árfolyam a 388-as szint felett jár, miközben a dollár is 333-334 forint környékére erősödött. A hazai devizára részben az nehezedik, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrás után tovább drágult a földgáz a világpiacon. A befektetők attól tartanak, hogy a közel-keleti háború komoly termelési és szállítási fennakadásokat okozhat, ami az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinti. Közben az euró 0,9 százalékkal gyengült a dollárral szemben. A háborús helyzet egyre inkább rontja a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát, ilyen környezetben pedig a dollár menedékeszközként erősödik. Európa energiafüggősége tovább növeli a nyomást az eurón, így a két tényező együtt rövid idő alatt is jelentős kilengéseket okozhat az EUR/USD árfolyamban. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) közleményben jelezte: szorosan figyeli a közel-keleti eseményeket, amelyek már most is érezhető hatást gyakorolnak a világgazdaságra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×