Infostart.hu
eur:
362.51
usd:
310.46
bux:
0
2026. augusztus 22. szombat Menyhért, Mirjam

Kevesebb a külföldi, de nem kell aggódni

Látványosan növekedett tavaly a turisztikai forgalom, és az idei évre is jók az előrejelzések. A belföldi turizmus különösen erős - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára. Horváth Viktória jelezte, a gasztronómia lehet a jövőben az a hívószó, amellyel több vendéget lehet Magyarországra csábítani.

A SZÉP kártya-forgalom mellett, megjelent a saját költés is a turizmusban, ami azt mutatja, hogy a lakosság kilábalóban van a nehéz gazdasági helyzetből - mondta az az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára. Horváth Viktória azt is hozzátette: a belföldi turizmus vidéken különösen erős.

Már tavaly is 10 százalékkal emelkedett a turisztikai bevétel, és ez a tendencia tovább tart 2014 első félévében - ismertette a helyettes államtitkár.

Horváth Viktória úgy fogalmazott: a turisztikai ágazatnak az egyik legnagyobb kihívása a szezonalitás. A forgalom nagy része a nyári két - két és fél hónapban történik, ebben a belföldi forgalom adja a stabilitást. A vendégek nagyjából 60 százaléka belföldi turista és ebben a forgalomban a SZÉP kártya nagyon jelentős. A beváltóhelyek 80 százaléka vidéki, és a SZÉP kártya összforgalom 70 százaléka a vidéki turizmusból származik - részletezte a helyettes államtitkár.

Hozzátette: "a belföldi turizmus egy nagyon érzékeny műszer. Azt is mutatja, hogyha nehezebben megy, és azt is jelzi, hogy már van miből pihenésre, egészségmegőrzésre költeni".

Horváth Viktória azt mondta: a SZÉP kártya sokkal olcsóbb, egyszerűbb és biztonságosabb, mint az üdülési csekk volt. Nem utolsó sorban nagyon erős gazdaságfehérítő hatással bír, hiszen a papíros csekknek egy erős másodlagos piaca is volt - tette hozzá.

Májusban kevesebb külföldi vendég érkezett Magyarországra, de nincs ok aggodalomra - hangsúlyozta Horváth Viktória. A helyettes államtitkár szerint egyre többen jönnek Oroszországból, és nemcsak városlátogatási, hanem egészségturisztikai céllal.

A legtöbb vendég még mindig Budapestre és a Balatonra érkezik, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára szerint ezért fontos, hogy a következő években új célokkal csalogassák a vendégeket Magyarországra.

"Fontos a gyógyturizmus, az egészségturizmus, a kulturális turizmus, de fontos a gasztronómia is. Van még mit a gasztronómiában megmutatni magunkból. A hazai gasztronómia világhírű termék tud lenni, jók az alapjaink, az alapanyagaink is. Fontos, hogy a folyamatos minőségi szolgáltatás alapjait letegyük, hogy a szakemberképzés egyre jobb legyen, hiszen nagyon fontos a lángos, a gulyás és a cigánypecsenye is, a rántott hús is jó, de kell egy kicsit most már mást is adnunk."

Nemcsak a budapesti, hanem a nagy vidéki zenei fesztiválokat is egyre több külföldi vendég látogatja, így minőségi hely lett a Balaton, ahová már nemcsak nyáron, hanem tavasszal is várják a vendégeket - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára, Horváth Viktória.

"A májusi számokból is látszik, 13 százalékkal nőtt a balatoni régió vendégforgalma csak májusban, volt egy Nyitott Balatonunk. Nem megy ez egyik pillanatról a másikra. Meg is kell találni egy helynek a saját identitását, nem lehet program nélkül azt várni, hogy vendégek hada érkezzen tavasszal és ősszel."

A Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára arról is beszélt, hogy a falusi turizmus területét erősíteni kell, de ez egy összetett probléma, mert szükség van a falusi életmód népszerűsítésére.

Hanganyag: Kálló Izabella

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
Már úgy tűnt, behozzák régi lemaradásukat az európai bankok, amikor hirtelen elfogyott a lendület

Már úgy tűnt, behozzák régi lemaradásukat az európai bankok, amikor hirtelen elfogyott a lendület

Az elmúlt években jelentősen javult a nagy európai bankok jövedelmezősége, így szűkült a különbség az amerikai és az ázsiai–csendes-óceáni versenytársakhoz képest – állapította meg a héten a Fitch Ratings. A hitelminősítő szerint ugyanakkor 2026–2027-ben már nem várható további érdemi elmozdulás a régiók közötti jövedelmezőségi különbségekben. A magasabb kamatkörnyezet támogatja a banki profitabilitást, de a tartós infláció, a visszafogott növekedés és a hitelminőségi kockázatok korlátozzák a további javulást. A bankrendszer jövőképével a Portfolio közelgő Future of Finance 2026 konferenciáján is foglalkozunk, érdemes regisztrálni a szakmai rendezvényre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×