Infostart.hu
eur:
379.26
usd:
319.39
bux:
126964.02
2026. február 15. vasárnap Georgina, Kolos

Egymilliárd dollárjába kerülnek a Shellnek a nigériai olajlopások

Közel egymilliárd dollár kára keletkezett a Royal Dutch Shell olajipari vállalatnak Nigériában 2013-ban a sorozatos olajlopások miatt.

A vállalat közleménye szerint naponta vannak biztonsági gondok nigériai telephelyein. Nigéria fontos befektetési terep a Shellnek, mert az afrikai országból származik összesített kitermelésének közel 10 százaléka.

A vállalat szerint barátságtalan a befektetői környezet, és a kormány által tervezett új olajipari szabályozások már most lassítják a termelés növelését és gátolják a befektetéseket.

Simon Henry, a Shell pénzügyi igazgatója szerint négy különböző verziója is van a nigériai kormánynak a változtatásokra, de mert egyik se tűnik túl kedvezőnek, ezért az olajipari szereplők hat éve nem hajtottak végre szinte egyetlen érdemi beruházást sem.

Simon Henry szerint a Shell sokat veszít az olajlopások miatt, de a nigériai kormány még többet. Az olajipari vállalatnak 1 milliárd dollár volt a kára 2013-ban, de a nigériai kormány (mivel más olajipari cégeknél is gondok vannak) nagyjából havonta esik el ennyi bevételtől.

Nigériában a hivatalos célkitűzések szerint az ország kőolaj-kitermelésének el kellene érni a napi 4 millió hordót, de gyakorlatban a kitermelés megrekedt napi 2 millió hordó körül.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.02.16. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×