eur:
394.38
usd:
370.2
bux:
65045.06
2024. április 19. péntek Emma

Kedvezhet az erőműveknek a brüsszeli döntés

Engedélyezte az Európai Bizottság, hogy a magyar állam kompenzálja a villamosenergia-termelőket cserébe azért, hogy megszüntették az úgynevezett hosszú távú áramvásárlási megállapodásokat. A döntésnek három erőmű: a Budapesti Erőmű Zrt., a Dunamenti Erőmű Zrt. és a Pannon Hőerőmű Zrt. örülhet.

Akár kedvezhet is az erőműveknek a brüsszeli döntés, amely szerint kompenzálhatja őket a magyar állam azért, mert egy huszárvágással megszüntették 2008-ban az úgynevezett hosszú távú áramvásárlási megállapodásokat.

A bizottság versenyjogi felelőse a határozat kapcsán úgy fogalmazott: "a támogatási program kárpótlást nyújt a magyarországi villamosenergia-termelők számára hosszú távú megállapodásaik megszűnéséért a liberalizációt követően, aminek az ipari, és a végső fogyasztók is hasznát látják". A program három kedvezményezettje a Budapesti Erőmű Zrt.,a Dunamenti Erőmű Zrt. és a Pannon Hőerőmű Zrt., célja pedig az úgynevezett átállási költségek megtérítése.

A megtérítés nem jelent konkrét állami kifizetéseket, hanem - egy korábbi bizottsági határozat értelmében - az erőművek által visszafizetendő támogatási összegekből vonják le.

Mint ismeretes, Magyarországon a kilencvenes évek közepén kötötték ezeket a megállapodásokat, a privatizáció idején, azért, hogy ezzel is ösztönözzék a befektetőket. Azok az erőművek, amelyek ilyen megállapodást kötöttek, a Magyar Villamos Műveknek értékesítették a megtermelt villamos-energiát, s ez egyben megóvta őket a versenytől, mivel nyereségességük biztosított volt.

Az Európai Bizottság uniós jogba ütközőnek tartotta ezeket a szerződéseket, és 2008-ban előírta felmondásukat, valamint a már kifizetett támogatások visszafizetését. 2009-ben vált ismertté egy magyar jogszabály, amely lehetőséget biztosított az erőműveknél az ezzel összefüggésben felmerült veszteségek kompenzálására. Ezt vizsgálta tulajdonképpen a bizottság.

Brüsszel korábban hasonló tartalmú határozatokat hozott Ausztria, Belgium, Görögország, Hollandia, Spanyolország, Portugália és Lengyelország esetében is.

Az ügyben a Dunamenti Erőmű, a Tiszai Erőmű és a Budapesti Erőmű tulajdonosai még a htm-ek megszüntetésekor választott nemzetközi bírósághoz fordultak, értelmezésük szerint a magyar állam megszegte a velük kötött polgárjogi megállapodásokat. A tét nem kicsi, több százmilliárd forintos nagyságrendű. Ezek az ügyek még nem zárultak le, kérdés, hogy a brüsszeli döntés befolyásolja-e ezeket a pereket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

"Amíg nemzeti kormány lesz, Magyarország nem lép be az ukrajnai háborúba senkinek az oldalán" - jelentette ki a Fidesz EP-kampánynyitó rendezvényén pénteken Orbán Viktor pártelnök. "No migration, no gender, no war" - adta ki a hármas jelszót.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Hogyan és melyik AI-projektbe vágj bele? Erről lesz szó egy teljes napon át!

Hogyan és melyik AI-projektbe vágj bele? Erről lesz szó egy teljes napon át!

Milyen változásokat hoz az AI az üzlet számára az egyes szektorokban és területeken, és hogyan vágjunk bele az AI-projektekbe?  Egy teljes konferencianapon keresztül ezzal foglalkozunk az AI in Business c. rendezvényünkön április 23-án. Mellébeszélés helyett üzleti stratégiákat, valós megoldásokat és use case-eket mutatnak be a témát ismerő tanácsadók, IT-beszállítók, és azok a nagyvállalati vezetők, akik már aktívan keresik vagy már meg is találták az AI-ban rejlő üzleti lehetőségeket. 7 szekció, több mint 40 előadó egy helyen!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×