Infostart.hu
eur:
357.66
usd:
304.66
bux:
132484.92
2026. május 13. szerda Imola, Szervác

A Richter nem halasztja el beruházásait

A bizonytalan gazdasági és pénzügyi környezetre hivatkozva nem adott 2009-re vonatkozó előrejelzést a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója. Bogsch Erik azt mondta: országonként eltérőek lesznek a válságra adott válaszok, ezért nehéz most prognózist adni arra, hogy a gyógyszerpiac hogyan alakul idén.

Tavaly milyen évet zárt a vállalat?

A tavalyi év még sikeres volt, hisz a gazdasági válság hatásai minimálisan érződtek, és elsősorban az utolsó negyedévben. Nagyon jó exportteljesítményünk volt, sok piacon, de Magyarországon folytatódott a csökkenés, sajnos ez volt a leggyengébb pont.

Ha azt nézzük, hogy az árbevételen belül a különböző országok milyen súllyal szerepelnek, akkor - ahogy említette - Magyarországnak egyre kisebb a szerepe. Mely országok a legfontosabbak?

Csoportszinten Magyarország hatása az árbevételre 13 százalék, tehát 87 százalék más piacról jön. Legjelentősebb Oroszország, azt követi Lengyelország, az Egyesült Államok, Románia, Ukrajna.

A korábbi gyorsjelentések kapcsán többször volt arról szó, hogy az erős forint nem kedvezett a Richter eredményének. Most ez a helyzet megfordult, az év végre jelentősen gyengült a nemzeti valuta. Ez mennyiben segítette a vállalat eredményét tavaly és mit feltételez erre az évre?

Tavaly a pénzügyi eredményben segített minket, de a régióban a devizák hasonlóan vagy még inkább leértékelődtek az euróval szemben, mint a forint, emiatt a vállalat helyzete nem javult.

Említette, hogy a válság a tavalyi év végén éreztette hatását elsőként. Idén már valószínűleg minden vállalat megérzi a hatását. A Richtert mennyiben fogja befolyásolni ez?

Az első negyedév tűnik rendkívül nehéznek - ezt más most látjuk -, hiszen mindenütt létszámleépítés van, mindenütt kiszámíthatatlan helyzet van, csökken a vásárlóerő, ami a gyógyszernél is számít, és természetesen a költségvetési megszorítások más országokban is hatással lesznek a gyógyszerpiacra.

Milyen évet terveznek 2009-re? Számolnak növekedéssel?

Azt gondolom, növekedéssel semmiképp sem lehet számolni, hogy a csökkenés milyen mértékű lesz, azt pedig még nem lehet látni.

Fog vissza bármilyen beruházást, fejlesztést a Richter a válság miatt, vagy már a válság utáni évekre készül a vállalat?

Mivel a pénzügyi helyzetünk stabil, és a gyógyszerészeti ágazat is megkívánja, hogy három-ötéves távlatokban gondolkodjunk, azokat a lépések, amelyek beruházási - a debreceni biotechnológiai üzemre gondolok - vagy kutatás-fejlesztési lépések, részben azonos szinten folytathatók. Rövidtávon pedig a piaci jelenlét fontos, ezért szükségesek a marketingkiadások , különben a konkurencia elfoglalja pozícióinkat.

Hanganyag: Kaputa Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Volt munkatársak, többdiplomás szakemberek – Lassan érkeznek az államtitkári nevek

Egyre több államtitkári név lát napvilágot azok után, hogy a Tisza-kormány szerdán ténylegesen is megkezdi a munkáját. Van a miniszterek között, aki a kormánypárton belül választ magának kvázi helyettest, van, aki az egyetemi világból, és van, aki a szakértői szcénából.
inforadio
ARÉNA
2026.05.13. szerda, 18:00
Bauer Bence
a Mathias Corvinus Collegium Magyar–Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója
Megalakult a Tisza-kormány - Szerdán érkeznek az új bejelentések az első kormányülés után

Megalakult a Tisza-kormány - Szerdán érkeznek az új bejelentések az első kormányülés után

Véghajrájába ért a Tisza-kormány megalakulása: a mai nap befejeződtek a miniszterjelöltek bizottsági meghallgatásai, majd 13.30-kor mindenki megkapta hivatalos kinevezését Sulyok Tamás köztársasági elnöktől. Délután 16 órától a frissen kinevezett miniszterek parlamenti esküjüket is letették, amivel hivatalosan is megalakult az új, Magyar Péter vezette kormány. A mai meghallgatásokon több fontos üzenet is elhangzott, Kármán András leendő pénzügyminiszter például a kata adózási rendszer visszahozataláról, valamint a vállalati különadók sorsáról is beszélt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×