Infostart.hu
eur:
384.92
usd:
331.9
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv
páracsepp vízcsepp levél növény időjárás eső
Nyitókép: Pixabay

Lenne még helye további nedvességnek

A jövő hét közepéig több hullámban érkező csapadék öntözi a földeket, folytatódik a talajok kora tavaszi feltöltődése – írta a HungaroMet Zrt. agrometeorológiai elemzésében.

A múlt héten kiadós esők enyhítették jelentősen a télen felhalmozódott csapadékhiányt, az elmúlt tíz napban csaknem országszerte 20-50 milliméter csapadék hullott. Az elmúlt 30 napban az ország nagy részén több csapadék esett az átlagosnál. Sokfelé telítődött a talaj felső félméteres, délnyugaton és északkeleten többfelé egy méteres rétege is. Az Alföldön és a Dunántúl északi, északkeleti felén is 20-50 milliméterre csökkent a felső egy méteres rétegben a vízhiány. A fél méternél mélyebb rétegben van még helye további nedvességnek, de sokat javult a helyzet március elejéhez képest – olvasható az elemzésben.

A hőmérsékletről azt írták: múlt pénteken még az északi, északnyugati tájak kivételével 17-20 Celsius-fok közé melegedett a levegő, majd hétfőn napközben és keddre virradó éjszaka erős széllel zúdult be a hideg, ekkor jellemzően mínusz 3 és mínusz 6 fok közé hűlt a levegő, majd a szerdára virradóra nagy területen alakultak ki mínusz 4 és mínusz 8 fok közötti fagyok. Az 5 centiméteren mért talajhőmérséklet a múlt hét közepén már 10 fok körül alakult, mostanra azonban 4-6 fokra esett vissza.

Az őszi vetések tavaszi fejlődése a március első felére jellemző meleg idő, majd a hónap közepén érkezett esők hatására már megindult, a kedvező időjárás következtében a gyengébben áttelelt őszibúza-táblák is látványosan fejlődnek. A korai csonthéjasok közül a kajszi és a mandula az ország déli felén már virágzik, de már északkeleten is megpattantak a rügyei, ahogy az őszibaracké is a Dél-Alföldön. A gyümölcstermesztőket különösen a kedd hajnali fagy állította nehéz feladat elé, bár a szerdára és csütörtökre virradóra kialakult kisugárzási fagy erősebb volt.

A legfrissebb, március első felére közepére vonatkozó, a felszín „zöldességét” mutató vegetációs index szerint az ország túlnyomó részén a sokéves átlagnál kissé előrébb jár a tavaszi kizöldülés.

Az előrejelzés szerint a hétvégétől megszűnnek a fagyok, vasárnaptól éjszakánként is 5-10 fokra lehet számítani, napközben pedig jellemzően 14-19 fok várható. Visszatér az esős idő, több hullámban érkező csapadék öntözi a földeket. Összességében a következő egy hétben 15-30 milliméter eső valószínű, így a talaj mélyebb rétegei tovább nedvesedhetnek, de a rosszabb lefolyású területeken belvízfoltok is kialakulhatnak.

Címlapról ajánljuk
Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

A csendes-óceáni Tonga közelében található, víz alatt megbúvó Hunga vulkán 2022. január 15-én hatalmas kitörési felhőt hozott létre, ami egy órán belül elérte a magaslégkörben lévő sztratoszférát, a felső ernyő részének kiterjedése pedig 400 kilométer volt. Harangi Szabolcs, a HUN-REN-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője felidézte, pontosan mi történt négy évvel ezelőtt, továbbá arra is kitért, tudományos szempontból milyen tanulságai voltak az akkori történéseknek.

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×