Infostart.hu
eur:
381.99
usd:
325.1
bux:
125197.21
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Átsegítették a halálba a kómában fekvő nőt?

Négy nappal azután, hogy befejezték a mesterséges táplálását, meghalt a 17 éve kómában fekvő Eluana Englaro. Édesapja csaknem tíz éven át küzdött azért, hogy az olasz nő, aki 1992-es autóbalesete után került vegetatív állapotba, meghalhasson.

Egy szakértő pénteken még azt mondta, a 38 éves Eluana Englarónak 12-14 napja lehet hátra azután, hogy orvosai leállították mesterséges táplálását, ám a nő hétfő este elhunyt. Halálának pontos okát nem hozták nyilvánosságra, ám egyes internetes oldalak úgy tudják, hogy nyugtatókat kapott, amely hatása végzetes lehet.

Englaro halálát Maurizio Sacconi olasz egészségügyi miniszter jelentette be hétfőn este a szenátorok előtt. A szenátus épp azért ült össze, hogy megvitassa a kormány törvénytervezetét a mesterséges táplálás leállításának megtiltásáról. A szenátorok egyperces néma tiszteletadással reagáltak a bejelentésre.

A nő 1992-ben egy autóbaleset után került kómába, az orvosok 1999-ben visszafordíthatatlanná nyilvánították az állapotát. Az apja ezután fordult az olasz igazságügyi szervekhez, hogy engedélyezzék Eluana mesterséges életben tartásának megszüntetését. Hosszadalmas jogi küzdelem kezdődött, ám tavaly végül az olasz legfelsőbb bíróság is helyt adott az apa kérelmének.

Politikai nyomás

Az ügy belpolitikai válságot okozott Olaszországban: miközben a bíróság engedélyezte a mesterséges táplálás leállítását, így azt, hogy Eluana Englaro végre meghalhasson, a jobboldali Berlusconi-kormány mindent megpróbált e döntés megtorpedózása érdekében. Számos jobboldali parlamenti képviselő és más politikai személyiség nyomást gyakorolt a kormányra, hogy akadályozza meg a család döntésének érvényesülését.

A kabinet sürgősséggel el is fogadott pénteken egy törvényerejű rendeletet, hogy meggátolja Eluana mesterséges táplálásának leállítását, ezt azonban Giorgio Napolitano elnök nem írta alá, ezért az nem lépett életbe. Berlusconi már korábban jelezte: ha az államfő nem hajlandó aláírni a dokumentumot, a parlamenttel próbálja elfogadtatni ugyanezt két-három napon belül. Ezt a tervet azonban már nem tudták időben végrehajtani.

Az Olaszországban nagy befolyással bíró katolikus egyház az eutanázia elleni küzdelem jelképévé emelte az esetet. "Az élet szent... A mesterséges táplálás leállítása egyenlő a gyilkossággal" - állt nemrégiben egy idevágó vatikáni nyilatkozatban. A Vatikán "egészségügyi minisztere", Javier Lozano Barragan pedig most hétfőn, a nő halála után úgy nyilatkozott: Isten bocsásson meg azoknak, akik miatt Eluana meghalt.

Címlapról ajánljuk
Az Agrárkamara elnöke szerint olcsó, de hitvány mezőgazdasági tömegáru öntené el a piacunkat a Mercosur-megállapodással

Az Agrárkamara elnöke szerint olcsó, de hitvány mezőgazdasági tömegáru öntené el a piacunkat a Mercosur-megállapodással

Kettős mérce az európai gazdákkal szemben a Mercosur-egyezmény – mondta Papp Zsolt, az agrárkamara elnöke az InfoRádióban. Az európai parlamenti képviselők 334:324 arányban úgy döntöttek, hogy az EP az Európai Unió Bíróságához fordul az EU–Mercosur szabadkereskedelmi megállapodás miatt. A jogi eljárásnak azt kell megítélnie, hogy az Európai Bizottság jogszerűen járt-e el az aláírással, illetve, hogy van-e szükség a nemzeti parlamentek ratifikációjára.

Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Az elmúlt hetek világpolitikai történései is azt mutatják, hogy új világrend alakul – mondta az InfoRádióban Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ebben az átmeneti időszakban Magyarország jó lapokat vett fel, együttműködik Oroszországgal, Kínával és az Egyesült Államokkal is. Ez a stratégia pedig olyan gazdasági lehetőségeket nyitott meg az ország előtt, amik korábban fel sem merülhettek, ennek köszönhető például a MOL tulajdonszerzése a szerbiai olajvállalatban – hangsúlyozta.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Zelenszkij Ukrajnától messze bombázná az orosz flottát, eddig nem látott békecsúcs jön – Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Zelenszkij Ukrajnától messze bombázná az orosz flottát, eddig nem látott békecsúcs jön – Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Ukrajna szívesen segít a NATO-nak kilőni az orosz hajókat Grönland körül – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ma a davosi fórumon. Az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna megtartja az első háromoldalú tárgyalást a háború lezárásáról a következő napokban – jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Davosban. Kijev és Washington az energiaellátó rendszerre vonatkozó fegyverszünetet készül felajánlani Oroszországnak az Egyesült Arab Emírségekben tartandó béketárgyaláson - írta a RBK. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×