eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Az amerikai Allergiás és Fertőző Betegségek Országos Intézetében (NIAID) készült, és az amerikai Országos Egészségügyi Intézetek (NIH) által elérhetővé vált, dátumozatlan elektronmikroszkópos, utószínezett kép a SARS-CoV-2 nevű koronavírusról (zöld), és a kórokozó által megtámadott, pusztuló, morfológiai elváltozást mutató emberi sejtekről. A világjárványt okozó vírus mintáját egy betegtől vették.
Nyitókép: MTI/EPA/NIAID/NIH

Magyarországon is a szaporább koronavírus-mutáció terjed

Egy átfogó kutatás nyomán derült ki, hogy a vírus mutációinak többsége nem tér el jelentősen egymástól, kivéve egy-egy változatot.

Azt már eddig is tudni lehetett, hogy nagyon sok mutációja van az új típusú koronavírusnak. Ezek akkor alakulnak ki, amikor a vírus szaporodik, lemásolja önmagát, és a másolásba valamiféle hiba csúszik. Ez önmagában ez nem jelenti azt, hogy súlyosabb betegséget okozna vagy felgyorsulna a terjedésének üteme. A változatokból azonban vissza lehet például fejteni a terjedési irányokat, pécsi kutatók is így térképezték fel a kezdeti magyar terjedési hálózatokat.

Nagy ritkán mégis kialakulnak nagyobb eltérések, így például annak a változatnak az esetében, amely az Oroszországhoz közeli kínai Csilin tartományban terjed. A tudósok szerint ennél a vuhani 1-2 hét helyett hosszabb a tünetmentes fertőzési időszak, és tovább is tart a megbetegedettek gyógyulása. Emellett ezeknél az eseteknél jellemzően a tüdőt károsítja a vírus, míg a vuhani betegek számos más szerve is sérült, így a szíve, a mája és a bélrendszere is.

Van azonban egy másik, világszerte jóval nagyobb mértékben jelen lévő mutáció is, amely az eredeti vuhani vírusnál gyorsabban terjed – mondta el az RTL Klub Házon kívül című adásában Müller Viktor, az ELTE TTK tudományos munkatársa. A járványok modellezésével foglalkozó elméleti biológus azt mondta, a legtöbb vírusváltozatnak nincs jelentősége a terjedési ütem szempontjából, ám mostanában azonosítottak egyet, amely Észak-Olaszországban jött létre, és ez, úgy tűnik, hatékonyabban tud terjedni.

Az amerikai Los Alamos Nemzeti Laboratórium megvizsgált a világ összes tájáról származó mintákat, és azt találta, hogy március előtt a kínai, vuhani változat volt túlsúlyban a világon, addig mostanra Kelet-Ázsia kivételével az észak-olasz mutáció van jelen a legnagyobb számban mindenhol, így Magyarországon is.

Müller Viktor azt mondta, az eddigi adatok szerint ez az új változat nem okoz nagyobb arányban súlyos betegséget, ugyanakkor mivel több embert ér el, ezért a súlyos esetek száma is magasabb lehet. Nálunk ugyanakkor már eleve ez a változat terjedt el, tehát a helyzet romlásától emiatt nem kell tartanunk.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×