"Társaságunk minden évben, így idén is november 10-én állt át téli üzemmódba. Az előttünk álló téli időszak során összesen 825 saját és 39 bérelt munkagépet tudunk az utakra vezényelni. Rendkívüli helyzet esetén pedig ezt a számot szerződéses alvállalkozóinkon keresztül több száz géppel tudjuk kiegészíteni" - mondta az InfoRádiónak Pécsi Norbert, a Magyar Közút Zrt szóvivője.
Kifejtette, hogy már októberben megkezdődtek a gépszemlék, ilyenkor tüzetesen átvizsgálják azokat a munkagépeket, amelyekkel a téli időszakban fognak dolgozni.
Megkezdődött a sótárolók készletfeltöltése is - tette hozzá Pécsi Norbert. Mint elmondta, így több tízezer tonna útszóró só, illetve kálcium-klorid granulátum, oldat és érdesítő anyag is a rendelkezésükre áll. Vagyis ha a következő napokban, hetekben téliesre fordul az időjárás, akkor be tudnak avatkozni.
"A téli feladatok elvégzésén mintegy 4500 szakemberünk fog dolgozni, ha szükséges, 12 órás váltott műszakokban" - fejtette ki.
A Magyar Közút Zrt szóvivője arról is beszélt, hogy minden évben azokra a helyekre, ahol a korábbi években nagyobb számban fordultak elő hóátfúvásos szakaszok, igyekeznek hófogó rácsokat telepíteni. "Idén összesen 396 kilométernyi közút mentén helyezünk ki hófogó rácsokat, illetve 323 kilométeren már telepített hóvédő sávokat is üzemeltet társaságunk. Tehát el lehet mondani, hogy több mint 700 kilométeren van kint valamilyen hóvédmű" - fogalmazott a szóvivő.
Igyekeznek a következő időszakban a hóvédő erdősávok telepítésére helyezni a hangsúlyt, hiszen azok az év minden hónapjában rendelkezésre állnak- tette hozzá.
A Magyar Közút Zrt szóvivője a hófogó rácsokkal kapcsolatban kiemelte, hogy ezek csak egy bizonyos szélerősségig, nagyjából 30-40 kilométer/órás széllökésekig tudnak hatékonyan segíteni.
"Társaságunk folyamatosan figyeli a meteorológiai szolgálat előrejelzéseit, illetve rendelkezünk saját útmeteorológiai állomásokkal, összesen 349-el, ezek az utak mentén vannak, így folyamatosan figyelemmel tudjuk kísérni, hogy milyen hőmérsékleti, időjárási viszonyok vannak az általunk üzemeltetett úthálózaton" - mondta Pécsi Norbert.
Hanganyag: Kálló Izabella






