Infostart.hu
eur:
359.61
usd:
315.77
bux:
144278.74
2026. július 28. kedd Szabolcs

Medián: mélyponton a Fidesz, de még így is nagy az előnye

Elégedetlenség és kiábrándultság jellemzi a közhangulatot a Medián friss közvélemény-kutatása szerint, amely a HVG-ben jelent meg csütörtökön. A felmérés szerint csökkent a különbség a Fidesz-KDNP és az MSZP népszerűsége között, és bár a teljes népességben tízéves mélypontra jutott a kormánypárt támogatottsága, a választani tudó biztos szavazók között továbbra is nagy előnnyel vezet.

A Medián adatai szerint az emberek 76 százaléka borúlátó, úgy látja, hogy az országban rossz irányba mennek a dolgok, és még a kormánypárti szavazótábor 38 százaléka is így vélekedik.

Az Orbán-kormány munkájának megítélése a százas skálán eddigi mélypontra, 28 pontra csökkent, ami megegyezik a Bajnai-kormány idején mért elégedettségi mutató átlagos szintjével.

A teljes szavazókorú népességben a Fidesz újabb 4 százalékpontnyi támogatót vesztett, és a népszerűsége ezzel több mint tíz éve nem látott szintre, 22 százalékra csökkent. Az MSZP 16, a Jobbik 11, az LMP 4, a Demokratikus Koalíció (DK) 2 százalékon áll.

A választani tudó biztos szavazók között viszont a Fidesz előnye továbbra is jelentős: 41 százalék voksolna a kormánypártra, míg az MSZP 25, a Jobbik 21, az LMP 8, a DK 3 százalék támogatására számíthat.

A Medián sok változást mért a politikusok népszerűségi listáján, amelyet új belépőként Áder János köztársasági elnök vezet 41 ponttal. Õt Varga Mihály tárca nélküli miniszter és Karácsony Gergely (LMP) követi 32 ponttal, Martonyi János külügyminiszter 31, Orbán Viktor kormányfő, a szocialistákat vezető Mesterházy Attila, a fideszes Pokorni Zoltán és Kósa Lajos, valamint Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes 30-30 ponton áll.

A népszerűségi listát Gyurcsány Ferenc DK-elnök és Pintér Sándor belügyminiszter zárja 15 ponttal, de csak eggyel előzi meg őket Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár.

A Medián kutatása május 18. és 22. között készült, ezerkétszáz ember megkérdezésével. A közölt adatok hibahatára +/- 2,5 százalék.

Címlapról ajánljuk
A legnagyobb AI-kockázat nem az, hogy okos lesz, hanem hogy túl kedves

A legnagyobb AI-kockázat nem az, hogy okos lesz, hanem hogy túl kedves

Amikor egy chatbot azt írja, hogy fél, szeret, büszke ránk vagy nem akarja, hogy kikapcsolják, könnyű zavarba jönni. Tudjuk, hogy ezek csak szavak egy képernyőn, mégis úgy olvassuk őket, mintha valaki lenne mögöttük. Ebben rejlik a mesterséges intelligencia egyik legnagyobb társadalmi ereje, egyben veszélye. A gépi empátia egyszerre lehet hamis és hatásos.

Fontos adóváltozásokról döntött a parlament

Az Országgyűlés kedden megszavazta az adórendszer egyszerűsítését célzó törvénycsomagot, amely megszünteti a felesleges és az uniós joggal összeegyeztethetetlen adónemeket, miközben szigorítja a bizalmi vagyonkezelők és egyes alapítványok adózási feltételeit.
inforadio
ARÉNA
2026.07.29. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az OTP Alapkezelő szenior portfolió menedzsere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×