eur:
392.92
usd:
366.44
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin
Nyitókép: Pixabay.com

Erőszaktól tart a G20: "a járvány az élelmiszer-ellátásra is veszélyt jelent"

Zavargásokhoz vezethet, ha a koronavírus-karanténok miatt sérülnek a nemzetközi élelmiszer-ellátási láncok. Erre figyelmeztettek a világ gazdag és feltörekvő gazdaságait tömörítő G20-as csoport képviselői.

Éhezés lehet a koronavírus elleni védekezés egyik következménye? Több szakértő szerint ez egy valós veszély, és a fejlődő világban már vannak ilyen jelek. Az éhezés pedig gyorsan társadalmi elégedetlenséghez vezethet – figyelmeztetnek a szakemberek.

Az ENSZ Világélelmezési Programjának prognózisa szerint az idén duplájára ugorhat az úgynevezett „akut élelmiszer-bizonytalanságban” élő emberek száma a világon és a szám meghaladja a 265 milliót.

Ennek egyik oka az, hogy a koronavírus-járvány megzavarta a gazdaságok működését, emberek milliói vesztették el a munkájukat és csak korlátozott módon férnek hozzá élelmiszerhez.

Mindez erőszakhoz, konfliktusokhoz és újabb menekülthullámokhoz vezethet

– figyelmeztet a szervezet.

Az élelmiszerhez való hozzáférés kérdése a kormányokat is aggasztja

A világ fejlett és feltörekvő gazdaságait egyesítő G20-ak agrárminiszterei a héten tartottak videó-konferenciát és megállapodtak, hogy „fellépnek az olyan, nem megalapozott korlátozó intézkedések ellen, amelyek túlzott élelmiszerár-ingadozáshoz vezethetnek a nemzetközi piacokon, és veszélybe sodorják az élelmiszerbiztonságot a világ nagy részén.”

A résztvevők szerint a kormányok „csak arányosan, átlátható módon és ideiglenesen léphetnek fel a pandémia ellen,

nem szabad olyan szükségtelen akadályokat létrehozniuk, amelyek megakasztják a kereskedelmet és az élelmiszer-ellátási láncokat”.

Már tapintható a feszültség a fejlődő világban

A koronavírus-karanténnal járó élelmiszer-ellátási válság már erőszakos tüntetésekhez vezetett az elmúlt két hét során Dél-Afrikában.

Az olajban gazdag Nigériában ismét téma az éhezés, és a kormány dilemmája az, hogy fenntartsa-e korlátozásokat vagy megpróbálja elkerülni a zavargásokat – mondta egy szakértő a Financial Times című lapnak.

Feszültség érzékelhető Ázsia szegényebb országaiban is. India, Banglades és Mianmar gazdaságát jelentős mértékben támogatja a turizmus és a külföldön dolgozók hazaküldött pénze, de épp ezek az összegek csappantak meg az utazási tilalmak és a külföldi karanténok miatt.

A helyi textil- és ruházati ipar nyugati ügyfelei sorra mondják le a megrendeléseket, és emiatt többmillió ember munkája került veszélybe a térségben.

A Fülöp-szigeteken a hadsereg már jelezte, hogy lázongások esetén kész katonai szükségállapotot bevezetni.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

„Két veszélyt látok. Az egyik a termelőtől az asztalig tartó élelmiszer-ellátási lánc elakadása. A nagyobb gond azonban a tömeges munkanélküliség és jövedelem-kiesés”

– mondta David Dawe, az ENSZ Élelmiszer- és Mezőgazdasági Szervezetének vezető közgazdásza az FT-nek.

A valutaárfolyam alakulása is drágíthatja az élelmiszert

Emellett az élelmiszerhez való hozzáférést nehezebbé teheti, hogy meggyengültek a feltörekvő gazdaságok valutái és drágább lett ezeknek az államoknak a dollárban elszámolt külföldi hitelek törlesztése. Mindez pedig drágítja számukra az élelmiszer-importot is.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Gigantikus amerikai fegyvercsomag készül Ukrajnának, hátrébb vonják az Abrams tankokat a frontról – Háborús híreink pénteken

Gigantikus amerikai fegyvercsomag készül Ukrajnának, hátrébb vonják az Abrams tankokat a frontról – Háborús híreink pénteken

A Politico értesülései szerint az Egyesült Államok pénteken egy 6 milliárd dolláros fegyvercsomagot jelenthet be Ukrajnának a nemrég elfogadott 60,8 milliárd dolláros keretből. A csomag tartalmaz majd Patriot légvédelmi rakétákat, tüzérségi lőszert, drónokat, drón elleni fegyvereket, illetve levegő-levegő rakétákat vadászgépekhez. Az AP két amerikai forrásra hivatkozva arról ír, hogy az ukránok hátrébb vonták a frontvonalról az amerikai Abrams tankokat, mivel az orosz drónok könnyen észreveszik és megtámadják őket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×