Infostart.hu
eur:
362.32
usd:
316.68
bux:
142071.93
2026. július 17. péntek Elek, Endre

Mégiscsak viszik a német autókat

A német gépkocsiipar a Volkswagen emissziós botránya ellenére derűlátással ítéli meg a dízel-meghajtású autók iránti nemzetközi érdeklődést. A Daimler-Benz elnöke szerint az európai piacon a közelmúltban még nem adtak el annyi Mercedest, mint a pénzügyi válság előtt, de a kereslet megkérdőjelezhetetlen.

A világ alighanem legrangosabb gépkocsi-seregszemléje, a genfi autószalon a Volkswagen számára váratlan, de humoros incidenssel kezdődött.

Amikor a cég egyik vezetője az up!, magyarul "fel" elnevezésű új törpeautóját kezdte bemutatni az újságírókból és szakmabeliekből álló közönségnek, egy munkaruhába öltözött fiatalember lépett a kocsihoz, majd a motorház alá egy feliratos táblát helyezett el, amelyen - szabad fordításban - "csaló jármű" volt olvasható. 

Az első pillanatban komoly megrökönyödést kiváltó csínyt egy közismert brit humorista, Simon Brodkin követte el, mintegy utalásként arra, hogy a Volkswagen tervezői olyan elektronikus berendezéssel látták el a dízel-meghajtású személykocsikat, amelyek hamis emissziós adatokat szolgáltattak és ezáltal hosszú időn át félrevezették mind a vevőket, mind pedig az illetékes hatóságokat.

Az így kerekedett botrány óriási anyagi, no meg tekintély veszteséget okozott a Volkswagennek, mégis, most a genfi autószalon megnyitásán a cég elnöke, Matthias Müller derűlátással nyilatkozott az idei év kilátásairól. Ebben alighanem szerepet játszik az is, hogy a dízel-meghajtású Mercedes, Opel és Renault kocsik esetében is emissziós problémák merültek fel, márpedig Európában gyakorlatilag minden második személyautó dízel üzemanyaggal közlekedik.

Matthias Müller - mint mondotta - optimizmusát arra alapítja, hogy az év eleje óta felszökött a Volkswagen autók iránti nemzetközi kereslet. A luxus kocsik gyártására szakosodott Daimler-Benz élén álló Dieter Zetsche genfi sajtóértekezletén megelégedéssel állapította meg, hogy Kínában tavaly egyharmaddal több autót adtak el, mint 2014-ben. De beismerte azt is, hogy az Egyesült Államokban némileg hanyatlott a Mercedes kocsik iránti kereslet.

Utalt viszont arra is, hogy az európai piacon tavaly 10 százalékos volt a növekedés és ezt a szintet a cég idén is el tudja érni.

A müncheni BMW-t alig egy éve vezető Harald Krüger főleg az európai kereslet növekedésére számít és genfi nyilatkozatában a kínai érdeklődés visszaesését hibáztatta azért, hogy cége idén inkább 8-9 százalékos forgalom-növekedést tart reálisnak. 

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vitézy Dávid a gyorshajtós, rolleres kérdőívről: fontosak a válaszok, ezek alapján változnak a jogszabályok

A Magyar Péter miniszterelnök által a kormányszóvivői tájékoztatón bejelentett közlekedésbiztonsági társadalmi egyeztetés részleteit ismertette a közlekedési és beruházási miniszter.
inforadio
ARÉNA
2026.07.17. péntek, 18:00
Balogh László
az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×