Infostart.hu
eur:
364.06
usd:
315.53
bux:
146688.57
2026. augusztus 3. hétfő Hermina

Harminc éven belül jégmentesek lehetnek a sarkvidéki nyarak

A korábbi évekhez képest további több tízezer négyzetkilométernyi jégtakaró olvadt el a nyáron az északi sarkvidéken - közölték kutatók. Az egyik, eszkimók lakta kanadai faluban július végén 30 fokra szökött a hőmérséklet.

Naponta Belgium területének háromszorosán olvad el a jég az északi sarkvidéken a meleg nyárban - állítják amerikai tudósok. Az amerikai Nemzeti Hó és Jég Központ néhány napos adatai szerint minden nap 41 ezer négyzetkilométernyi területről tűnik el a jégtakaró. Az idei év 2007-re hasonlít, amikor rekordot döntött a jégolvadás, és a takaró 4.3 millió négyzetkilométerre zsugorodott.

Az idén különösen júliusban gyorsult fel a folyamat, de néhány napja lelassult, így a kutatók szerint valószínűleg nem ismétlődik meg a két évvel ezelőtti helyzet.

Az egyik idős helyi lakos elmesélte az AP riporterének, hogy negyven éve még hatvan kilométerre volt a falujától az összefüggő jég, most már 130 kilométerre.

Megjegyzik ugyanakkor, hogy korábban a sarkvidéken olyan többrétegű jég volt található, amely évek alatt halmozódott fel. Az új trend az, hogy egyre több a vékony jég, amely az adott évben keletkezik, majd nyáron eltűnik.

A meleg idő eredménye az is, hogy az utóbbi két évben jobbára jégmentessé vált a kanadai sarkvidék szigetei között húzódó, úgynevezett Észak-Nyugati átjáró, de idén a felszakadozó, többrétegű jég miatt nem hajózható a víz.

A környezetvédők a jegesmedvéket féltik, amelyeknek szükségük van a jégtakaróra, és amelyek újabban gyakran közelítenek meg lakott településeket.

Az, hogy rekordmértékben csökkent-e az északi-sarkvidéki jégtakaró szeptemberben derül ki, amikor a tudósok műholdas fotók alapján összegzik az adatokat.

Kutatók egy tavalyi, koppenhágai konferencián azt állították, hogy a klímaváltozás üteme felgyorsult és erre a gyorsan eltűnő északi-sarkvidéki jég az egyik példa. Az amerikai Óceonológiai Intézet szerint 30 éven belül teljesen jégmentes lehet a nyár a térségben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Energiakrízis: hamarosan teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű

Energiakrízis: hamarosan teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű

Vasárnap tovább fokozódik a hőség Magyarországon, a csúcshőmérséklet több helyen megközelítheti a 40 fokot. Paksnál reggel mínusz 133 centiméterre süllyedt a Duna, éjszaka pedig leállították a 4. blokk még működő turbinagenerátorát, így az atomerőműben már csak a 2. blokk termel, az is 50 százalékos teljesítménnyel. Az ország ezzel a teljes paksi leállás küszöbére került, miközben a következő napokban tovább nőhet az áramigény és fokozódhat a vízhiány. Cikkünk folyamatosan frissül a hőségkrízis és az energiaellátási helyzet legfontosabb fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×