Infostart.hu
eur:
349.35
usd:
300.94
bux:
138730.73
2026. június 16. kedd Jusztin

A biológiai óra a férfiaknál is ketyeg

A férfiak biológiai órája éppen úgy ketyeg, mint a nőké; ha később vállalnak gyermeket, jelentősen csökkent a megtermékenyítő képességük - derült ki egy átfogó kutatásból, amelyet francia kutatók végeztek.

A hírességek - például Paul McCartney vagy Rod Stewart - példája sok férfit megnyugtat; azt hiszik, a nőkkel ellentétben őket nem sürgeti az idő, ráérnek a gyermekvállalásra.

A párizsi Eylau Centre kutatói szerint ez tévedés. A mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó intézet munkatársai 20 ezernél több, hozzájuk segítségért forduló párt megvizsgálva arra a következtetésre jutottak, hogy a férfiak biológiai bombája is ketyeg.

Kiderült, hogy a középkorú férfiaknak a 35 éven aluliakhoz képest harmadával kevesebb esélyük van arra, hogy megtermékenyítsék a partnerüket - számoltak be a kutatók az eredményről a kérdéssel foglalkozó barcelonai konferencián.

A franciák olyan párokat vizsgáltak, akik átestek egy bizonyos kezelésen: ilyenkor a mesterséges megtermékenyítés előtt a spermát "átmossák". Ezzel a módszerrel meghosszabbítják a spermiumok élettartamát.

A kezelés a 30-35 év közötti férfiak esetében 13,6 százalékos sikerrel ját - ez az arány azonban a harmadával, 9,3 százalékra csökken a 45 évnél idősebbeknél.

A kutatásból kiderült az is, hogy a 35 évnél idősebb férfiak partnereit 75 százalékkal jobban fenyegeti koraszülés. Ez ugyan jóval kisebb annál a veszélynél, ami az idősebb korban szülő nőket fenyegeti - náluk kétszeres a koraszülés esélye -, viszont mindenképpen jelentősnek minősül.

A tudósok szerint számtalan okkal magyarázható az eredmény. Az egyik magyarázat lehet az, hogy a spermium DNS-e idővel romlásnak indul. Az már korábban kiderült, hogy bizonyos genetikai állapot - például autizmus - gyakrabban jelentkezik idős apák gyermekeinél.

Címlapról ajánljuk
Sportközgazdász: főleg a fogadóirodáknak kedveznek a mostani vb-eredmények

Sportközgazdász: főleg a fogadóirodáknak kedveznek a mostani vb-eredmények

Azért is spórolnak egyes csapatok az erejükkel, mert a létszámbővítés és a lebonyolítás miatt könnyebb továbbjutni a csoportból a vb-n, és az igazán nehéz meccsek a torna második részében következnek – mondta az InfoRádióban Szabados Gábor. A sportfogadás-szakértő szerint a gyengébb kezdés ellenére a spanyolok és a brazilok továbbra is ugyanolyan jó eséllyel pályázhatnak a végső győzelemre.

„Minden megváltozott, és valójában semmi sem” – a politológus értékeli, mi történt az áprilisi választások óta

Egyelőre még nem lehet tudni, hogy kormányváltás vagy valódi rendszerváltoztatás történt-e április 12-én – mondta az InfoRádióban a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója. Novák Zoltán szerint történelmi távlatban azt lehet érzékelni, hogy a magyar társadalom a domináns pártrendszert és az erőkultuszt preferálja.
inforadio
ARÉNA
2026.06.17. szerda, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Európa zöldben, Amerika vegyesen zárt

Európa zöldben, Amerika vegyesen zárt

Lendületet adott a tőzsdéknek a hétvégi iráni-amerikai megállapodás híre, a Dow új csúcsra ment a hétfői kereskedésben és kedden tovább emelkedik, ma reggel a Nikkei is történelmi csúcsot döntött, és az európai indexek is szemmel látható pluszban állnak, amit az olajár mai esése is segít. A SpaceX ma is szárnyal, így lekörözte az Amazont és a Microsoftot is piaci kapitalizációban, már a negyedik legnagyobb amerikai vállalat. A magyar tőzsdén ma felülteljesít a Mol a blue chipek közül, a céggel kapcsolatban több fontos hír is napvilágot látott, délután bejelentették, hogy megvan a részvényesi megállapodás a NIS irányításáról. Az amerikai tőzsdék felemás hangulatban zártak, egyedül a Dow Jones fejezte be zöldben a kereskedést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×