Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Csodaszer lehet a rák ellen a marihuána

Megakadályozhatja a mellrák áttéteinek kialakulását a kannabisz. Amerikai kutatók reményei szerint a kannabidiol (CBD) a kemoterápia mellékhatások nélküli alternatíváját jelentheti.

A marihuána egyik alkotóeleme a kannabidiol, amelynek - a kannabisszal ellentétben - nincsenek pszichoaktív tulajdonságai, használata így nem sért törvényt.

A kannabidiolnak a mellrák terjedését megakadályozó hatását a kaliforniai Pacific Medical Center Research Institute kutatói fedezték fel, az eredményről a Molecular Cancer Therapeutics című szaklapban számoltak be.

Jelentésükben hangsúlyozták, hogy nem azt javasolják: szívjanak marihuánás cigarettát a rákbetegek - annál is kevésbé, mert ezzel a módszerrel aligha lehet megfelelő mennyiségű kannabidiolt a szervezetbe juttatni.

A CBD blokkolja az Id-1 nevű gén működését; ezt a gént tartják felelősnek a ráksejtek agresszív terjedéséért. Az áttétek kialakulásának folyamatát metasztázisnak hívják.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a CBD képes blokkolni az agresszív agydaganat terjedését, most pedig azt is megállapították, hogy hasonló hatása van a mellrákos sejtekre - legalábbis laboratóriumi körélmények között.

Az orvosoknak jelenleg korlátozott lehetőségeik vannak az agresszíven terjedő daganatos betegségek kezelésére. Ezek a módszerek - például a kemoterápia - hatásosak lehetnek ugyan, de mérgezőek és nagyon megviselik a betegeket.

A CBD viszont ugyanazt a hatást éri el, viszont nem mérgező és nem is fájdalmas - hangsúlyozta a kutatást vezető Sean McAllister.

A kutatás ugyanakkor még nagyon kezdeti szakaszában van, további vizsgálatok szükségesek annak bizonyítására, hogy használata biztonságos-e.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×