Infostart.hu
eur:
364.11
usd:
315.99
bux:
146563.2
2026. augusztus 6. csütörtök Berta, Bettina
Nyitókép: Pixabay

Lólépés az öttusában: a sakkot javasolják ötödik sportágnak

Kállai Gábor sakknagymester írt az ügyben levelet a Nemzetközi Sakkszövetségnek.

Kállai Gábor nagymester levélben fordult a Nemzetközi Sakkszövetséghez (FIDE), miszerint indítson népszerűsítő kampányt annak érdekében, hogy a sakk legyen az ötödik sportág a kikerülő lovaglás helyett az öttusában.

"Talán sokan abszurdnak tartják ezt az ötletet, de ha megnézzük, hogy milyen alapvető változásokon ment keresztül az újkori olimpia programja és egyébként maga az öttusa is, akkor látszik, hogy ezeket a folyamatokat egyetlen tényező motiválta: minél több emberhez eljutni. Ha a FIDE, amelynek több mint 180 ország a tagja, be tudja bizonyítani, hogy a sakk az egyik legnépszerűbb sportág, akkor esély nyílhat, hogy a történelmi gyökerű öttusa része legyen, hiszen a hét lovagi erény egyike" – nyilatkozott Kállai Gábor az MTI-nek.

A volt szövetségi kapitány elgondolásának alapja, hogy a FIDE több százmillió támogatót szerezzen az elképzeléshez, majd forduljon a Nemzetközi Öttusa Szövetséghez (UIPM) a javaslattal.

"A lovaglásnak minden bizonnyal mennie kell, ezért máris megkezdődött az ötletelés, hogy melyik sportág léphet a helyére.

  • Voltak, akik a kerékpározást javasolták, de ekkor az öttusa legfeljebb a triatlon kibővített változata lehetne.
  • Mások szerint a dartsot kellene felvenni az öt sportág programjába, azonban egy kocsmai eredetű sport sokak tetszését nem nyerné el.
  • Mizsér Attila, magyar olimpiai öttusabajnok felvetette, hogy akár a fiatalok körében népszerű esport is lehetne az új sportág.

Az öttusa világát illetően az újító gondolatok a változás irányába mutatnak. Az ötletekben, gondolatokban egyvalami közös. Az úszás, a lövészet, a vívás és a futás mellett az új ötödik sportágnak az öttusa sport egészét erősítenie kell. Ez csak úgy lehetséges, ha az új sportág igazságos, történelmi gyökerű, társadalmilag rangos és rendkívül népszerű" - fogalmaz levelében Kállai Gábor, a Testnevelési Egyetem mesteroktatója, majd így zárja sorait:

"Azt javaslom, hogy

a FIDE álljon a kezdeményezés élére. Hirdesse meg, indítson mozgalmat a sakksport felvételére az öttusa programjába.

Ennek érdekében gyűjtsön elképzelhetetlen mennyiségű támogatót, majd ezután, ezen támogatások birtokában, alapján és jogán vegye fel a kapcsolatot a Nemzetközi Öttusa Szövetséggel és a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal. Óriási támogatás birtokában a sakksport bekerülhet az öttusa sport programjába, hiszen abban biztosak lehetünk, az ötödik sportágnak társadalmilag rangosnak és rendkívül népszerűnek kell lenni. Márpedig ez a leírás leginkább a sakksportra illik!"

Az UIPM novemberi közgyűlése helybenhagyta a végrehajtó bizottság nagy vitát kiváltó döntését, mely szerint a lovas szám nélküli lebonyolításról szóló javaslatot nyújtanak be a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB) a 2028-as Los Angeles-i játékokra vonatkozóan. A sportág egyébként egyelőre nem szerepel a hét év múlva sorra kerülő olimpia előzetes programjában, ugyanakkor bizonyos feltételek teljesülése esetén még bekerülhet a műsorba. Az UIPM-nek jövő év végéig kell véglegesítenie javaslatát az új formátumra vonatkozóan, illetve addig kell megjelölnie, melyik sportág kerül be a kivett lovaglás helyére.

Címlapról ajánljuk
Hőség – Ősrégiek a munkavédelmi szabályok, tiszta hőhatárt, munkaidő-csökkentést javasolnak

Hőség – Ősrégiek a munkavédelmi szabályok, tiszta hőhatárt, munkaidő-csökkentést javasolnak

A kánikulára vonatkozó munkavédelmi szabályok újragondolását szorgalmazza a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a témában aláírásgyűjtési akciót is indítottak a Facebookon. Zlati Róbert elnök az InfoRádióban elmondta: egyebek mellett hőmérsékleti protokoll, egyfajta hőhatár bevezetését javasolják, ami felett korlátozni lehetne a munkavégzést.

Bóka János: nem a pártstruktúrát, hanem a politikai közösséget kell újraépíteni

„Mi együttműködve nem működünk együtt” – mondta Bóka János, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, aki beszélt az önkritika fontosságáról, a köztársasági elnök leváltásával kapcsolatos jogi álláspontról és Paks helyzetéről is az InfoRádió Aréna című műsorában. Szerinte most van egy meghatározó politikai közösség, ami képviseletet keres magának, és ez a közösség olyan, mint a bakelit: nyomásra, hőre keményedik.
inforadio
ARÉNA
2026.08.07. péntek, 18:00
Lakatos Mónika
a HungaroMet éghajlatkutatója, a Magyar Meteorológiai Társaság elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×