Infostart.hu
eur:
384.59
usd:
329.84
bux:
115752.76
2026. január 8. csütörtök Gyöngyvér
Jichák Hercog izraeli államfő (b) és Sulyok Tamás köztársasági elnök kezet fog a budapesti Sándor-palotában tartott sajtótájékoztatón 2025. február 18-án.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Sulyok Tamás: egy erős Izrael Európa biztonságához is elengedhetetlen

Izrael továbbra is számíthat Magyarország támogatására a nemzetközi színtéren, az európai uniós fórumokon pedig az együttműködésre fókuszáló álláspontot képvisel hazánk - mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden, miután megbeszélést folytatott Jichák Hercog izraeli államfővel a Sándor-palotában.

Sajtónyilatkozatában Sulyok Tamás kiemelte: biztosította az izraeli államfőt arról, hogy Magyarország a leghatározottabban elítéli az antiszemitizmust, és zéró toleranciát alkalmaz annak minden formájával szemben. Ez a magyar soros EU-elnökség legfontosabb feladatai között is szerepelt - tette hozzá.

Fontosnak tartják - mondta -, hogy a Magyarországon élő zsidó közösségek biztonságban érezhessék magukat, különösen annak tükrében, ami az elmúlt években Európában tapasztalható. Emellett Magyarország továbbra is elkötelezett a mellett, hogy megismertesse a holokauszt történéseit a jövő generációkkal - hangsúlyozta a köztársasági elnök.

Sulyok Tamás megköszönte Izrael elnökének, hogy ebben a rendkívüli, feszült helyzetben is lehetőségük volt találkozni, négyszemközt is eszmét cserélni az Izrael és Magyarország jövőjét érintő legfontosabb kérdésekről. Mindketten azonos módon vélekednek a határok biztonságával, a nemzeti szuverenitással és identitással összefüggő és azok megőrzését segítő kérdésekben. "Meggyőződésem, hogy egy erős Izrael nem csak a Közel-Kelet, de Európa biztonságához, az európai zsidóság védelméhez, az antiszemitizmus elleni küzdelemhez is elengedhetetlen" - hangsúlyozta Sulyok Tamás.

Kiemelte: ahogy korábban, Magyarország most is elítéli a 2023. október 7-én a Hamász által Izrael ellen indított brutális terrortámadást és katonai agressziót, a túszokkal való embertelen bánásmódot, azt, hogy az embereket élő pajzsként használják. Izraelnek joga van az önvédelemhez és ahhoz, hogy hosszú távon biztosítsa polgárai védelmét - mutatott rá a magyar államfő, hozzátéve: úgy véli, hogy a közel-keleti békefolyamat eredményeinek megtartása, a további regionális háború kitörésének elkerülése mindannyiunk közös érdeke.

A magyarok az eddigiekhez hasonlóan a jövőben is felszólalnak és fellépnek az egyoldalú és torzító megnyilvánulásokkal szemben - mondta Sulyok Tamás.

Az államfő hangsúlyozta: a két állam közötti párbeszéd folyamatos, nincsenek problematikus vagy nyitott kérdések, így a kutatás-fejlesztés, a védelmi ipar vagy éppen az oktatás és a kultúra területeit érintő stratégiai együttműködés tovább mélyíthető. Bízik a Magyarország és Izrael közötti baráti viszony további megőrzésében.

Orbán Viktor miniszterelnök hivatalában fogadta Jichák Hercogot, Izrael Állam elnökét - jelentette a Miniszterelnöki Sajtóiroda. A felek munkaebéd keretében tárgyaltak az átalakuló világrend és a közel-keleti térség békéjének és stabilitásának aktuális kérdéseiről. Magyarország és Izrael gazdasági együttműködése terén a felek pozitívan értékelték a kapcsolatok dinamikus fejlődését.

Orbán Viktor a találkozón megerősítette, hogy Magyarország elismeri Izrael jogát az önvédelemre.

Címlapról ajánljuk
Nagy Márton: a versenyképesség alapja az energiabiztonság, illetve az alacsony adók

Nagy Márton: a versenyképesség alapja az energiabiztonság, illetve az alacsony adók

A fogyasztásalapú gazdaság nem marad örökké, jövőre visszatérünk a beruházásokhoz – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, hozzátéve, hogy a gazdaságot nem volt szabad recesszióba engedni, a víz felett kellett tartani. Az árrésstopok jövője nagy kérdés szerinte, az AI pedig új egyensúlyt hoz a munkaerőpiacra. Beszélt a paksi bővítésről és a reptéri gyorsvasútról is.

Ki hol takarítsa a havat? Hosszú távon maradhatnak az árrésstopok – Kormányinfó

Mukics Dániel katasztrófavédelmi szóvivő is a csütörtöki Kormányinfó vendége volt. Rajta kívül Vitályos Eszter kormányszóvivő és Gulyás Gergely kancelláriaminiszter tájékoztatta a nyilvánosságot. Számos kérdés irányult a hóhelyzet kezelésére, illetve a hideggel kapcsolatos teendőkre, de Magyar Péter, az ukrajnai EU-integráció ügye és Vitályos Eszter facebookos hókotrója is számot tartott újságírói érdeklődésre.
"Akár rá is lőhetnének" az oroszok az amerikaiakra, elhangzott egy dátum a békével kapcsolatban - Háborús híreink csütörtökön

"Akár rá is lőhetnének" az oroszok az amerikaiakra, elhangzott egy dátum a békével kapcsolatban - Háborús híreink csütörtökön

Tovább robog az orosz-ukrán-amerikai kommunikációs hadviselés: Trump szerint Ukrajna neki köszönheti, hogy még egyáltalán létezik, Kijev abban bízik, hogy június 30-ig véget érnek a harcok, Moszkva pedig belengette hogy "akár rá is lőhet az amerikaiakra", miután az amerikai hatóságok lefoglaltak egy orosz tankerhajót. Az orosz csapatok a donyecki mellett egyre nagyobb figyelmet szentelnek a zaporizzsjai frontnak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×