Infostart.hu
eur:
385.92
usd:
331.74
bux:
122409.62
2026. március 4. szerda Kázmér
Nyitókép: Facebook/Szijjártó Péter

A magyar orvosok olaszországi tapasztalatokkal gazdagodnak

Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország együttműködése rendkívül jól vizsgázik ezen nehéz időszakban is - emelte ki Szijjártó Péter, hozzátéve: számos előnnyel jár az új típusú koronavírus-járvánnyal szembeni küzdelem terén még szorosabbá szőtt együttműködést.

A külgazdasági és külügyminiszter a visegrádi államok (V4) külügyminisztereinek szerdai videokonferenciáját követően arról beszélt, hogy a jelenlegi helyzet jól megmutatta, hogy milyen praktikus előnyökkel jár a visegrádi együttműködés. Példaként említette, hogy

  • a négy ország kölcsönösen segíti egymás külföldön rekedt állampolgárainak hazajuttatását, valamint azt, hogy
  • az Olaszországból visszatérő lengyel orvosok megosztják tapasztalataikat a többi három partnerállam egészségügyi szakembereivel.

A tárgyaláson napirenden volt a Keleti Partnerség kérdése is, amellyel kapcsolatban Szijjártó Péter úgy vélekedett, a világjárvány "rendkívüli módon át fogja rajzolni a világgazdasági és világpolitikai térképet, és erre az Európai Uniónak is fel kell készülnie".

"Kelleni fognak a szövetségesek, a barátok, a partnerek az EU-n kívül is, s kézenfekvő, hogy az EU a keleti szomszédsággal is szorosabb együttműködést alakítson ki" - fogalmazott.

Megegyeztek abban, hogy

250 ezer eurós szolidaritási alapot hoznak létre a Nemzetközi Visegrádi Alapon belül a hat keleti partnerállam - Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Georgia, Moldova, Örményország és Ukrajna - számára.

Abban is egyetértettek, hogy az elmúlt időszakban nem nagyon haladt előre a Keleti Partnerség programja, ezért "látványos és drasztikus" lépésekre van szükség.

A tárcavezető ezért javaslatot tett

  • a Fehéroroszországgal szembeni EU-s szankciók eltörlésére,
  • a NATO és Georgia közötti együttműködés egy "dimenzióval feljebb" emelésére,
  • az új stratégiai megállapodás megkötésére Azerbajdzsánnal, illetve arra, hogy
  • Moldova megkapja azt a 70 millió eurót, amelyet az Európai Unió korábban neki megszavazott, de végül "unfair hivatkozással" nem utalt át.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: minden energetikai létesítmény, amely orosz energiát használ, ukrán szabotázsakciók célpontja lehet

Orbán Viktor: minden energetikai létesítmény, amely orosz energiát használ, ukrán szabotázsakciók célpontja lehet

A Védelmi Tanács szerdai ülésén hozott kormánydöntéseket ismertette a Facebook-oldalára feltöltött videóban Orbán Viktor miniszterelnök.

Utasosztályozás alapján zajlik a kimenekítés Szlovákia felé

Kedd este landolt a Pozsonyi Nemzetközi Repülőtéren az első, Közel-Keletről indult kimenekítő járat, Izraelből és Jordániából szállítottak haza szlovák állampolgárokat. Ma újabb állami járat indul, utána újabb országból is megkezdik a kimenekítést. A külügyminisztériumra jelentős nyomás nehezedik, nem minden szlovák állampolgárt lehet kormányzati géppel hazaszállítani.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×