Infostart.hu
eur:
363.01
usd:
311.32
bux:
151360.28
2026. augusztus 24. hétfő Bertalan
London, 2016. október 25.A British Airways légitársaság egyik gépe a lakóházak felett repül útban a londoni Heathrow repülőtérre 2016. október 25-én. A repülőtér harmadik, új kifutópályájának megépítését a Heathrow szomszédságában fekvő települések lakosainak többsége és a környezetvédő mozgalmak is ellenzik. (MTI/EPA/Hannah McKay)
Nyitókép: MTI/EPA/Hannah McKay

Drónokkal fogják akadályozni a Heathrow működését

A klímaváltozás ellen küzdő brit aktivisták bejelentették, hogy szeptember 13-tól drónokat reptetnek a londoni Heathrow repülőtéren - valószínűleg a járatok földön tartása céljából -, nyomást gyakorolandó a kormányra, hogy tegyen szigorúbb lépéseket a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért.

A tervezett akció növelheti a káoszt Európa legnagyobb repülőterén, szeptemberben ugyanis a British Airways brit légitársaság pilótái sztrájkot terveznek.

A Heathrow Pause nevű csoport közlése szerint a tiltott területen belül, de a repülési pályákon kívül fognak játékdrónokat reptetni, és emiatt a csoport szerint a repülőtér irányítása kénytelen lesz a járatokat a földön tartani.

"Ez egy jelképes akció, amely egy jogi kiskaput kihasználva és a résztvevők önfeláldozásával hívja fel a figyelmet a legkomolyabb és legsürgősebben megoldandó válságra, amellyel az emberiség valaha szembenézett" - fogalmazott a csoport. "A kormány tétlensége az éghajlatváltozással szemben és a repülőtéri bővítés fenyegető katasztrófája nem hagy nekünk más választást, és cselekvésre kényszerít minket" - tette hozzá.

A brit székhelyű, Extinction Rebellion nevű környezetvédő kampánycsoportból kivált Heathrow Pause tudatta, hogy a drónokat legfeljebb fejmagasságig reptetik, és a repülőteret egy órával az akció előtt értesítik.

A repülőtér szerint a terv jogellenes és a kívánttal ellentétes hatást ér el. "Egyetértünk abban, hogy szükség van a klímaváltozással szembeni fellépésre. Ez egy globális ügy, amely konstruktív részvételt és fellépést igényel. A bűncselekmények elkövetése és az utasok zavarása azonban kontraproduktív" - mondta a repülőtér egy szóvivője. "Drónokat reptetni egy repülőtér öt kilométeres körzetén belül illegális, mert kockázatot jelent. Szorosan együtt fogunk működni a fővárosi rendőrséggel és egyéb hatóságokkal az esetleges hatások kezelése és csökkentése érdekében" - tette hozzá.

A Heathrow Pause közölte: a drónreptetésben érintett összes résztvevő tudatában van annak, hogy a letartóztatást és a bebörtönzést kockáztatja.

A Heathrow repülőtéren 2018-ban 80 millió utas fordult meg. A törvényhozók tavalyi jóváhagyásával egy harmadik kifutópályával bővítik ki.

Címlapról ajánljuk

Szabó Zoltán „Topi”: katapultáláskor mintha minden lelassult volna

Balesetet szenvedett hétfőn tíz óra után kicsivel Szolnok katonai repülőterén a Magyar Honvédség egyik Gripen harci repülője. A bajba jutott gép pilótája Szolnok felé kanyarodott, hogy az ottani reptéren kényszerleszállással tegye le a gépet, de már nem sikerült teljesen végrehajtania a manővert, katapultálnia kellett. Hasonló történt 21 éve Szabó Zoltán „Topival”, aki egy lángoló MiG 29-esből katapultált.
inforadio
ARÉNA
2026.08.25. kedd, 18:00
Totyik Tamás
a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke
Kijevben találkoznak a „tettre készek”, tömeges mozgósításra készülhet Putyin – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Kijevben találkoznak a „tettre készek”, tömeges mozgósításra készülhet Putyin – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Hétfőn Kijevben találkoznak az Ukrajnát támogató országok, az úgynevezett „tettre készek koalíciójának” vezetői, hogy a segítségnyújtásról egyeztessenek. A The Wall Street Journal nyugati hírszerzési források alapján arról ír, hogy a szeptember közepi oroszországi parlamenti választásokat követően Vlagyimir Putyin orosz elnök újabb mozgósítást rendelhet el. Már most több jele van annak, hogy az erről terjedő pletykák hatására katonakorú orosz férfiak külföldre menekülnének. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×