Infostart.hu
eur:
389.25
usd:
331.5
bux:
108783.37
2025. december 17. szerda Lázár, Olimpia
Vaskos meglepetés a cannes-i Arany Pálma

Vaskos meglepetés a cannes-i Arany Pálma

A svéd Ruben Östlund The Square című alkotása nyerte el vasárnap az Arany Pálmát a 70. cannes-i fesztiválon. A film maga kiváló, de mindenképpen meglepetés a zsűri döntése - mondta el az InfoRádiónak Kárpáti György filmkritikus.

"A film maga kiváló, de abban az értelemben mindenképpen vaskos meglepetésről beszélhetünk, hogy ezt a filmet még díjra sem sokan tippelték, nemhogy arra, hogy elhozza az Arany Pálmát" - mondta el az InfoRádiónak a zsűri döntése kapcsán Kárpáti György.

A filmkritikus hozzátette, hogy ráadásul olyan rendezőről van szó, aki nem csak hogy első alkalommal szerepel nagyjátékfilmes versenyprogramban Cannes-ban, hanem a filmjét utólag válogatták be a mezőnybe.

"Már eleve találgatásokra adott okot az is, hogy miért nem a hivatalos bejelentéskor közölték:  ez versenyfilm" - jelezte a filmkritikus.

Kárpáti György szerint a Pedro Almodovar-vezette zsűri szembement azokkal a tradíciókkal, amelyek eddig Cannes-ban jellemzőek voltak.

"Egyrészt le lettek cserélve azok a rendezők, akik évek, évtizedek óta megbízhatóan szerepelnek a cannes-i mezőnyben és egymás között mindig nyernek.  Most az Arany Pálma mellett a zsűri nagydíját is egy olyan film nyerte, amelynek rendezője első alkalommal szerepel a nagyjátékfilmes programban" - mutatott rá a filmkritikus.

Másrészt szerint érezhető volt a női filmesek helyzetbe hozása.

A The Square pedig szerinte azért egy érdekes győztes, mert megfogalmaz egy olyan társadalomkritikát, amelyben mindenki megkapja a magáért, viszont mindezt egy fekete komédiába, ha úgy tetszik, szatírába helyezi.

"A filmben egy olyan modern múzeumról van szó, ahol egyáltalán már az is kérdés, mi számít modernnek. Egy olyan installációt igyekeznek elkészíteni, ami a film címét is adja, és ami sosem készül el" - ismertette a történet lényegét a filmkritikus.

'Miközben mindenki azt várta, hogy a migrációval vagy a korrupcióval kapcsolatos filmek fognak majd diadalmaskodni, merthogy mindkettőből voltak szép számmal, gyakorlatilag ilyen szempontból egy nagyon diplomatikus és konszenzusos döntést hozott a zsűri" - értékelte Kárpáti György.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ürge-Vorsatz Diána: a Golf-áramlat és az éghajlatváltozás térdre kényszerítheti Európát

Ürge-Vorsatz Diána: a Golf-áramlat és az éghajlatváltozás térdre kényszerítheti Európát

Lassul a Golf-áramlat. Ha leáll, az katasztrofális következményekkel jár Európa számára, térdre kényszeríti a kontinenst – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató, a CEU professzora, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke. Vázolta azt is, hogy milyen időjárás lehet 2050-re Európában, milyen lesz egy átlagos nyári vagy téli nap és kiknek a halandósága fog megnövekedni.

Orbán Viktor: az EU nagyon veszélyes ösvényre lépett

Orbán Viktor miniszterelnök szerint az Európai Unió nagyon veszélyes ösvényre lépett azzal, hogy megkerülte az egyhangúságot a befagyasztott orosz vagyonról szóló, eddig félévente egyhangú döntést igénylő határozatoknál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.18. csütörtök, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×