Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János

A kormány üdvözölte a német határellenőrzés ideiglenes visszaállítását

Orbán Viktor miniszterelnök üdvözölte a német kormány vasárnap este bejelentett döntését a határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról. Az intézkedést Thomas de Maiziere német belügyminiszter jelentette be Berlinben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter este közölte: kezdeményezték Brüsszelben, hogy az unió hozzon döntést a görög határ védelmének közös erővel történő biztosítására. Az LMP nyomkövető berendezéssel figyelne meg egyes menedékkérőket, Gyurcsány Ferenc szerint a helyzetet Magyarország egyedül nem tudja megoldani, Bayer Zsolt, a Békemenet egyik szervezője pedig közölte: várhatóan lesz újabb békemenet.

A miniszterelnök a Bild online kiadásában megjelent beszámoló szerint azt mondta: "nagy megértéssel viszonyulunk Németország döntése iránt, és kinyilvánítjuk szolidaritásunkat".

Hozzátette: "megértjük, hogy Németország és Európa (...) értékeinek védelmében szükség volt a döntésre. Természetesen készen állunk az együttműködésre minden formában".

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter este bejelentette: a magyar kormány kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió haladéktalanul hozzon döntést az EU külső határát is jelentő görög határ védelmének közös erővel történő biztosítására.

A tárcavezető emellett a kormány nevében üdvözölte a német döntést, hozzátéve: még egy, talán ennél is fontosabb döntésre van szükség. Mivel Görögország nem képes a saját, illetve az EU-s határ megvédésére, azt az uniós országok összefogásával kell megtenni.

Schiffer András, az LMP társelnöke vasárnap 24 pontból álló javaslatcsomagot mutatott be a menekülthelyzet javításáért, a javaslatok egyebek mellett lehetővé tennék, hogy válsághelyzet esetén nyomkövető berendezéssel figyeljék meg azokat a menedékkérőket, akiknek a menekültügyi eljárását egy hónap alatt nem sikerült lefolytatni.

Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője Schiffer András javaslatára reagálva közleményben azt írta: a DK elfogadhatatlannak tartja a javaslatot, szerinte az LMP ezzel Orbán Viktor miniszterelnök nyomdokaiban jár, amikor a háborút túlélő családokat, nőket és gyerekeket azzal a módszerrel figyelné meg, amellyel csak bűnözőket szokás.

A kormány menekültpolitikája ellen tiltakozva a fővárosi Szabad sajtó útján gyülekeztek, majd az Országház elé indultak az Együtt - a Korszakváltók Pártja tüntetésének résztvevői.

A megmozdulást Juhász Péter, az ellenzéki párt alelnöke hívta össze Szégyelld magad, Orbán! címmel. A politikus a demonstráción azt mondta, Orbán Viktor miniszterelnök nem megoldani, hanem felhasználni akarja a menekültügyet. Közölte továbbá: Orbán Viktor teljesen nyilvánvalóan megbukott, mint miniszterelnök, nem képes kormányozni az országot. Hozzátette, meggyőződése szerint a kormányfő nem akar kormányozni, csak hatalmat akar, hogy "lophasson, (...) hogy ő és a sajátjai, Lázár, Rogán Deutsch, mindegyik lophassanak szégyentelenül".

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke azt kérte a párt budapesti rendezvényén, hogy minden magyar választópolgár, valamennyi család vetkőzze le a menekültekkel szembeni félelmeit és nyissa ki a szívét. Magyarország képtelen lesz megoldani ezt a kérdés önmagában - hangsúlyozta a Vigyünk emberséget Magyarországba elnevezésű nagygyűlésen.

A Fidesz-frakció szerint a baloldal bevándorláspárti politikája milliókat indíthat el, és a vasárnapi ellenzéki tüntetések "nyílt meghívók" a migránsok millióinak.
A kormánypárt közleménye szerint a baloldali politikusok felelőtlen szónoklatai egyre bátorítják a bevándorlókat, az embercsempészeket, és bevándorlók millióit indíthatják el Európa felé.

Bayer Zsolt, a Békemenet egyik szervezője a CÖF-CÖKA vasárnap, a Magyar Narancs budapesti szerkesztősége előtt tartott tiltakozó demonstrációján azt javasolta, hogy az unió vezetői írjanak ki népszavazást a bevándorlásról. A demonstráción bejelentették azt is, hogy várhatóan újabb békemenetet rendeznek.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség (MAOIH) állásfoglalása szerint a zsidó felekezetek rendkívüli fontosságot tulajdonítanak az elesettek megsegítésének. Hangsúlyozták: aggodalommal és felháborodással tölti el őket a Magyarországra érkezők ellen újra és újra felhangzó, sokszor faji alapú gyűlölködés. Elutasítják ugyanakkor a jelenlegi magyarországi helyzet és a holokauszt összevetését.

Címlapról ajánljuk

Háború, halál, béke – Ilyen volt a világ 2025-ben

2025-ben egy hosszú ideje óta tartó háborút sikerült befagyasztani, egy másik azonban – a béketervek ellenére – még a fegyverszünetig sem jutott. Körképünkben nem csak a világpolitikát meghatározó fegyveres konfliktusokat, de az év más fontos nemzetközi történéseit is áttekintjük.
Túlélte az első vihart az örökös válságország

Túlélte az első vihart az örökös válságország

Argentína 2025-ben átfogó gazdaságpolitikai irányváltást hajtott végre: Javier Milei elnök a korábbi államközpontú modellről egy piacalapú rendszerre helyezte át a gazdaság intézményeit. Az intézkedésekkel az elnök a fiskális fegyelem megteremtését, a tartósan magas infláció letörését és a tőke- és árfolyamkorlátok fokozatos feloldását célozta. Ahogy egy ilyen mértékű reform esetén az várható volt, az évet nagy sikerek és kudarcok váltakozása jellemezte, a viszonylagos stabilitást pedig csak az Egyesült Államok politikai és pénzügyi támogatása és Milei október végi választási győzelme hozta el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×