Infostart.hu
eur:
355.64
usd:
305.68
bux:
130916.32
2026. május 27. szerda Hella

IMF: a jövő évi deficitcél teljesítéséhez végre kell hajtani a reformcsomagot

Az idei évre tervezett 2 százalékos többlet elérhetőnek tűnik, de a 2012. évi deficitcél teljesítéséhez teljes maradéktalanul végre kell hajtani a költségvetési reformcsomagot - mondta Christoph Rosenberg, a Nemzetközi Valutaalap magyarországi misszióvezetője a Dow Jones üzleti hírügynökségnek Washingtonban. Rosenberggel a hétvégén felvett interjút a Dow Jones kedden este hozta nyilvánosságra.

Rosenberg kifejezetten üdvözölte a hiány csökkentésére kidolgozott Széll Kálmán-tervet és elmondta: a programban megjelölt lépések és az intézkedésekkel megcélzott területek összhangban vannak az IMF javaslataival. Egyben arra figyelmeztetett, hogy a legnagyobb kihívás most a csomag tényleges végrehajtása.

Az IMF szerint amennyiben teljes egészében végrehajtják a Széll Kálmán-terv intézkedéseit és néhány további lépést is megtesz a kormány, az államháztartási hiány 2012-ben megközelítheti a GDP 3 százalékát. "Ehhez azonban valóban ragaszkodni kell a tervekhez, sőt még azon is túl" - fogalmazott Rosenberg.

Az idei évre tervezett 2 százalékos államháztartási többletről szólva elmondta: "a mérleg javulása némileg eltakarja azt a tényt, hogy a költségvetés helyzete továbbra is gyenge, hogy különösen 2010-ben gyengült". Az IMF számításai szerint az - egyszeri tételek, mint a magánnyugdíjpénztárak állománya nélkül számított - strukturális hiány a GDP 2 százalékával romlott.

Rosenberg elmondta: a magas államadósság továbbra is korlátozza a gazdaságot, mivel az adósságot refinanszírozni kell és ez növeli az országnak a befektetői hangulat változásának való kitettségét.

Mint megjegyezte, a magyar export jól teljesített az elmúlt időszakban, bár a belső kereslet gyenge, a munkanélküliség magas és szinte alig emelkedik a banki hitelkihelyezés.

Az elmúlt időszakban a fejlődő piacokat kedvezően érintette a fejlett országok lazább monetáris politikája, mivel jelentős mennyiségű külföldi tőke áramlott a fejlődő országokba. Rosenberg hangsúlyozta, hogy ki kell használni az alkalmat és keresztülvinni a reformokat. "Ha változnának a monetáris körülmények és a feltörekvő piacokról kivonulna a külföldi tőke, az különösen sebezhetővé tenné Magyarországot" - mondta Rosenberg.

Címlapról ajánljuk
Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Szigorítana a migrációs szabályokon az Európa Tanács. A politikai nyilatkozatot mind a 46 tagállam támogatta, köztük az igencsak érintett Nagy-Britannia, Olaszország és Dánia is. Az európai államok megállapodtak az Emberi Jogok Európai Egyezményének módosított értelmezésében is, a cél a menedékkérők és a külföldi bűnözők kitoloncolásának megkönnyítése. A részletekről Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója beszélt az InfoRádióban.

Rendszerváltás körvonalazódik a közoktatásban

A kormány felülvizsgálja a Klebelsberg Központ és a tankerületi központok működését. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlönyben jelent meg.
inforadio
ARÉNA
2026.05.27. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Tisza-kormány: Magyar Péter felmentette Hajdú Jánost, ülésezett az országgyűlés

Tisza-kormány: Magyar Péter felmentette Hajdú Jánost, ülésezett az országgyűlés

Az Országgyűlés keddi ülésén több politikailag érzékeny kérdésben is döntés született: a képviselők két új vizsgálóbizottság felállításáról határoztak, amelyek egyfelől a kegyelmi botrány felelőseit és a gyermekvédelem rendszerszintű problémáit, másfelől az MNB működésével kapcsolatos visszaéléseket, valamint az 1987 és 2000 közötti spontán privatizáció politikai felelősségi láncát vizsgálják majd. A parlament emellett fenntartotta Kocsis Máté mentelmi jogát is. Távozik posztjáról Hajdu János, a TEK főigazgatója, a kormány pedig hamarosan benyújthatja a rendőrségi szervezetrendszer átalakításáról szóló javaslatát. Közben az is eldőlt, hogy Orbán Árpád vezeti majd a Tisza frakcióját a budapesti közgyűlésben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×