Infostart.hu
eur:
385.15
usd:
329.05
bux:
120372.44
2026. január 21. szerda Ágnes

Világbank: csökkentek a magyar vállalkozások adminisztrációs terhei

A Világbank szerint összességében csökkentek a magyar vállalkozások adminisztrációs terhei tavalyhoz képest, még úgy is, hogy jelentősen megnehezült az új vállalkozások alapítása.

A Világbank szerdán kiadott jelentése, a "Doing Business 2015" az alapján rangsorol 189 országot, hogy mennyire könnyen tudnak működni az adott országban a magánvállalatok. Magyarország a rangsor 54. helyén van, négy helyet javított az előző évi jelentéshez képest.

A különböző almutatók közül a hitelszerzés könnyítésénél volt a legnagyobb előrelépés az elmúlt évben. Ezen a listán Magyarország most a 17., korábban az 55. volt. Az adózási helyzetet mutató listán a 95. helyről a 88. helyre lépett előre Magyarország.

Az építési engedélyek beszerzésénél (103. hely), a szerződések érvényesítésénél (20. hely) és a fizetésképtelenné vált vállalatok helyzetének rendezésénél (64. hely) nem volt változás. Az elektromos áram beszerzésénél (162. hely), az ingatlanok bejegyzésénél (52. hely), a kisebbségi tulajdonosok védelménél (110. hely) és a határon túli kereskedelem kategóriájában (72. hely) kis romlás volt.

A legnagyobb visszaesés az új vállalkozások beindításánál volt, ez nehezebbé vált, itt a 24. helyről az 57. helyre lépett vissza Magyarország. Az adminisztrációs ügyintézés ideje a régiós átlagnál gyorsabb, de a költségek nagyobbak, és arányaiban különösen nagy a minimálisan megkövetelt tőkeösszeg a vállalatalapításhoz.

Az ország helyzetét összefoglaló rövid elemzésben is kiemeli a Világbank a cégalapítás megnehezedését, mint kedvezőtlen változást, de jónak tartja a fedezett hitelügyletek új jogi szabályozását, illetve a járműadó csökkentését és egyes 2010-ben bevezetett különadók eltörlését.

A legjobban teljesítő országok adataihoz viszonyított magyar DTF (distance to frontier) mutató 66,82 százalékról 68,79 százalékra nőtt, azaz Magyarország nem csak abszolút szinten, hanem relatív értelemben is javított helyzetén.

Világszinten a felmérés szerint 123 államban javult a vállalkozói környezet 2013 júniusáról 2014 júniusára. Összesen 230 gazdasági reform volt, amely segítette a vállalkozásokat, ebből 145 az adminisztrációs eljárásokat egyszerűsítette, 85 a jogbiztonságot növelte. Afrika szubszaharai országaiban különösen nagy előrelépések voltak.

A jelentés szerint Szingapúrban, Új-Zélandon, Hongkongban és Dániában a legkönnyebb a vállalkozások helyzete, míg Dél-Szudánban, a Közép-afrikai Köztársaságban, Líbiában és Eritreában a legnehezebb.

Címlapról ajánljuk
A régió gazdasága elérte teljesítőképessége határait, a bővülésnek a munkaerő hiánya szab gátat

A régió gazdasága elérte teljesítőképessége határait, a bővülésnek a munkaerő hiánya szab gátat

A kelet-közép-európai munkaerőpiacot a teljes foglalkoztatottság és a kedvezőtlen demográfiai folyamatok alakítják, miközben a munkaerőhiány a gazdasági növekedés egyik fő korlátjává vált - hangsúlyozta a Portfolio-nak Berta Péter, a WHC Csoport ügyvezetője és társtulajdonosa, aki egyben a vállalat nemzetközi terjeszkedéséért is felel. A szakembert többek között arról is kérdeztük, hogy mely munkakörök és készségek a legkeresettebbek most a kelet-közép-európai munkavállalók esetén, illetve milyen regionális különbségek fedezhetők fel a térség összességében feszes munkaerőpiacain figyelembe véve azt, hogy 2030-ig Magyarországon mintegy 300 ezer fővel, a WHC által lefedett 10 országban pedig együttesen közel 1 millió fővel csökkenhet a következő években a munkaerő-kínálat. A szakértő szerint a megoldást részben a fiatalok és nyugdíjasok foglalkoztatása, a részmunkaidős lehetőségek bővítése, valamint a harmadik országbeli munkavállalók alkalmazása jelentheti. Kiemelte, hogy a külföldi munkaerő nélkül romlana a versenyképesség, a régió országaiból pedig olyan vállalatok is távozhatnának, amelyek jelenlétét jelenleg a biztosítható munkaerő teszi lehetővé. Ha ezek a megoldások kiesnek azokban a térségekben és ágazatokban, ahol munkaerőhiány van, a magyar, illetve akár a szlovén vagy a szlovák munkahelyek is veszélybe kerülhetnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×