Infostart.hu
eur:
385.28
usd:
331.61
bux:
121952.15
2026. január 16. péntek Gusztáv
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos nyitó előadást tart a Korunk kihívásai sorozat újabb rendezvényén, az Üzlet és technológia – Mit keresnek a magyarok a világűrben? című pódiumbeszélgetés előtt, az Óbudai Egyetemen 2025. január 16-án.
Nyitókép: Kocsis Zoltán

Mit keresnek a magyarok a világűrben? – íme, a válaszok

Magyarország képes űrhajós-válogatásra és -kiképzésre is – jelentette ki Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos Budapesten. A világűrről folytattak kerekasztal-beszélgetést a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) szervezésében az Óbudai Egyetemen.

Ferencz Orsolya az Üzlet és technológia - Mit keresnek a magyarok a világűrben? című rendezvényen azt mondta: Magyarország az alapító országok között van, ha azt nézzük, hogy az űrtudományokat miként indította el az emberiség.

Hozzátette: nem véletlenül Kármán Tódorról, egy magyar tudósról nevezték el a világűr határát, amelyet Kármán-vonalként ismernek az egész világon. Hetedik nemzetként adtunk a világnak űrhajóst Farkas Bertalan személyében, emellett nagyon sok eszköz fejlesztésében vettünk részt, amelyekre büszkék lehetünk - hangsúlyozta, megjegyezve: huszonegy olyan magyar egyetemünk van, amely valamilyen programban részt vesz az űrtevékenység területén.

A magyarországi űrstratégia elindítására emlékeztetve kiemelte: újraépítették ezt a szakpolitikát, emellett fontos pillanat volt, amikor 2021-ben a magyar kormány jóváhagyta a Hungarian to Orbit (HUNOR) programot, így elindulhatott egy újabb magyar nemzeti kutató-űrhajós program a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére.

A magyar partnerek közül kiemelte a HUN-REN kutatóközpont-hálózatot, a Semmelweis Egyetemet, a Magyar Honvédséget és a Terrorelhárítási Központot.

A programról elmondta: 247 jelentkezőből végül ketten maradtak az űrhajóskiképzésben jelöltként, Kapu Tibor és Cserényi Gyula. Ők jelenleg ötnapos expedíción vesznek részt Mexikóban, ahol nyílt vízi és egyéb túlélőtréningeken gyakorlatoznak, emellett Houstonban és egyéb egyesült államokbeli helyszíneken folytatják a kiképzésüket. Eddig rendkívül jól veszik az akadályokat - tette hozzá.

Jelezte azt is: az űrhajósokat sok szempont szerint kellett értékelni, folyamatosan nemzetközi szakemberekkel és szervezetekkel közösen dolgoztak. A program egyik áldásos hatásának nevezte, hogy sok szakember tudott tapasztalatokat gyűjteni, ami által a nemzetközi térben is elmondható, hogy Magyarország képes űrhajós-válogatásra és -kiképzésre is.

A miniszteri biztos kiemelte: bizonyos, újdonságnak számító szempontokat a magyar partnerek vittek be a válogatásba és a kiképzésbe, ami az Európai Űrügynökség és az amerikai partnerek figyelmét is felkeltette.

Budapest, 2025. január 16.
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos (k) beszél, mellette Kristóf Péter, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnökségi tagja (b1), Kozlovszky Miklós, az Óbudai Egyetem professzora (b2), Bartóki-Gönczy Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Világűrjog és Politika Kutatóintézetének intézetvezetője (j2) és Kiglics Gábor, az eCon Engineering Kft. ügyvezető igazgatója (j1) a Korunk kihívásai sorozat újabb rendezvényén, az Üzlet és technológia – Mit keresnek a magyarok a világűrben? című pódiumbeszélgetésen, az Óbudai Egyetemen 2025. január 16-án.
MTI/Kocsis Zoltán
Budapest, 2025. január 16. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos (k) beszél, mellette Kristóf Péter, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnökségi tagja (b1), Kozlovszky Miklós, az Óbudai Egyetem professzora (b2), Bartóki-Gönczy Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Világűrjog és Politika Kutatóintézetének intézetvezetője (j2) és Kiglics Gábor, az eCon Engineering Kft. ügyvezető igazgatója (j1) a Korunk kihívásai sorozat újabb rendezvényén, az Üzlet és technológia – Mit keresnek a magyarok a világűrben? című pódiumbeszélgetésen, az Óbudai Egyetemen 2025. január 16-án. MTI/Kocsis Zoltán

A program kimenetele rendkívül összetett - mondta Ferencz Orsolya, hozzáfűzve: a természettudományok és különösen a világűr népszerűsítése az ifjúság körében óriási hozadéka a folyamatnak. Magyarországon nemcsak kitűnő szakemberek vannak, hanem kitűnő és nagyon érdeklődő fiatalok is - hangsúlyozta, megjegyezve: a fiatalokat nagyon komolyan inspirálja, hogy Magyarország ilyen érdekes programokat tud lebonyolítani.

A másik fontos hozadék a program tudományos tartalma. Ha itt akarjuk tartani "a kiművelt emberfőket", akkor olyan feladatokat kell nekik adni, olyan kihívásokat, amelyekben megtalálják a saját kutatási céljaikat, lehetőségeiket - vélekedett Ferencz Orsolya, kiemelve: a szakemberek rendkívül sokat tanulnak a program során.

A közönséget Horváth Ágnes, az MPEE főtitkára köszöntötte, a tanácskozást Kristóf Péter elnökségi tag moderálta.

A csütörtöki kerekasztal-beszélgetésen Ferencz Orsolya mellett Kozlovszky Miklós (a Spacelab vezetője, egyetemi tanár, Óbudai Egyetem), Bartóki-Gönczy Balázs (intézetvezető, Világűrjog és Politika Kutatóintézet, Nemzeti Közszolgálati Egyetem), valamint Kiglics Gábor (ügyvezető igazgató, eCon Engineering Kft.) vett részt.

Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: Kína nyomás alá tudta helyezni Oroszországot

Bendarzsevszkij Anton: Kína nyomás alá tudta helyezni Oroszországot

Külső tényezők növelik Ukrajna és Oroszország kompromisszumkötésre való hajlandóságát – mondta az InfoRádióban Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója, a posztszovjet térség szakértője. Beszélt annak jelentőségéről is, hogy Kína leállította az orosz áram vásárlását.

A legtöbb helyen nem szabad a jégre menni a tavainkon, folyóinkon

Az életével játszik, aki sétálgat a Duna jegén. A hévégén is kitart a kemény fagy és sokan foglalkozhatnak azzal a gondolattal, hogy előveszik a korcsolyájukat és ellátogatnak valamelyik befagyott természetes vízhez, ehhez azonban előzetesen több dolgot tudni kell. Például a legnagyobb tavakon nem alakult ki ehhez elég vastag jég, máshol pedig néhány praktikát érdemes észben tartani.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Forrong a világ, cikázik a forint

Forrong a világ, cikázik a forint

Miközben a világ még a meghökkentő venezuelai eseményeket sem emésztette meg, Donald Trump amerikai elnök már az iráni katonai beavatkozást mérlegeli, Grönland megszerzéséről beszél és újabb támadást indított a Fed elnöke ellen. A héten így a befektetők a geopolitikai feszültségekre figyelnek, illetve Japánra, ahol az a kérdés, hogy Tokió közbelép-e a jen gyengülésének megállítása érdekében. A friss amerikai ipari termelési adat eközben vegyes képet mutat: a termelés bővült, de a várakozásoktól elmaradó mértékben. A forint az elmúlt 5 napban enyhe erősödést mutat az euróval szemben, míg a dollárnál éppen fordított jelenséget figyelhetünk meg, a mai napon pedig még nem találta meg az irányt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×