Infostart.hu
eur:
365.25
usd:
316.52
bux:
149903.82
2026. augusztus 11. kedd Tiborc, Zsuzsanna
Nyitókép: La Repubblica

Az Osztrák-Magyar Monarchia katonáinak maradványait találták meg

Egy olasz tiszt által hátrahagyott napló vezetett a tömegsír nyomára.

Az osztrák-magyar haderő tizenkét katonájának maradványait tárta fel a trentinói örökségvédelmi hivatal egy tömegsírban az olaszországi Tonale-hágó fölött - számolt be a hírről a hvg.hu a Repubblica.it videót is tartalmazó cikke alapján.

Ubaldo Ingravelle az első világháborúban az olasz Valcamonica zászlóalj tisztje volt. Egy naplót hagyott hátra, amelyben beszámol egy tömegsírról, benne több tucat első világháborús holttesttel. A napló tartalmáról az unokája, Sergio Boem jelzett az illetékeseknek.

A katonák az osztrák-magyar haderő által indított úgynevezett lavina hadműveletben (másnéven Tonale offenzíva) haltak meg, a művelet 1918. június 13-án indult. Boem állhatatossága nyomán bizonyosodott be, hogy a hágó egyik bombatölcsérében tizenkét elesett katona maradványa fekszik.

A maradványokat fizikai antropológiai vizsgálatnak vetik majd alá, azután pedig a hadisírgondozó Onorcaduti bizottság az osztrák hadosírgondozó hivatallal, a Fekete Kereszttel együttműködésben egy katonai temetőbe helyezik el őket.

Címlapról ajánljuk
Rasszista lejáratókampány vagy egyszerű plágium? Döntse el!

Rasszista lejáratókampány vagy egyszerű plágium? Döntse el!

Törölte könyvpromóciós turnéját az a cambridge-i professzor, aki plágiumügye és egyéb lódításai miatt lemondásra kényszerült. A briteknél az ügy a „kultúrháború” példájává vált. Az oktató szerint a bőrszíne miatt szálltak rá, a jobboldali média szerint az egyetem viszont épp ezért kivételezett vele és nem világította át.

Baka András államfő beszélt a parlamentben megválasztása után

„Pártpolitikai semlegesség, de semmiképp sem értéksemlegesség” – mondta szerepéről a megválasztott köztársasági elnök, a korábbi Legfelsőbb Bíróság exelnöke a parlamentben, miután a képviselők első körben, kétharmados többséggel mondtak igent rá. A Fidesz és a KDNP nem vett részt a szavazáson.
inforadio
ARÉNA
2026.08.12. szerda, 18:00
Ürge-Vorsatz Diána
fizikus, egyetemi professzor, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület alelnöke
Kivárás a piacokon, Hormuzra figyelnek a befektetők

Kivárás a piacokon, Hormuzra figyelnek a befektetők

Nagyjából stagnáltak a hétfői kereskedésben a vezető európai és amerikai részvényindexek, a befektetők újabb impulzusokra várnak. Témákból pedig van bőven, a befektetők a Hormuzi-szoros körüli bizonytalanság, a magasabb olajárak és az inflációs kockázatok mellett már a szerdai amerikai inflációs adatra figyelnek, ami érdemben befolyásolhatja az amerikai jegybank kamatpályájával kapcsolatos várakozásokat. Kedden vegyesen alakult az ázsiai részvénypiacok mozgása, a dél-koreai tőzsde erősödött, a kínai részvénypiacok viszont estek. Az európai és az amerikai tőzsdéken kis elmozdulásokkal zajlik a kereskedés, de az iráni háborúról érkező rossz hírek miatt nem tud javulni a piaci hangulat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×