eur:
413.84
usd:
401.79
bux:
81178.25
2025. január 9. csütörtök Marcell

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 18. Paul Breitner - két döntő, két gól

Mindössze két európai futballista szerzett eddig gólt két világbajnoki döntőben is: egy német és egy francia. Zinedine Zidane neve talán mindenkinek azonnal beugrik. De a másik? Nem a csatárok között kell keresgélni! A megfejtés vb-rangsorunk 18. helyezettjének a neve: Paul Breitner.

Bajorországban, Kolbermoorban született 1951. szeptember 5-én, a helyi klubban, az ESV Freilassingban (1961–1970), játszott, mígnem a Bayern Münchenhez nem került. 1972 tavaszán még csak húszéves volt, de olyan jól játszott, hogy Helmut Schön, a „sapkás kapitány” meghívta az A-válogatottba. A norvégok elleni bemutatkozást aztán csak majdnem háromnegyed évvel később, a magyarok elleni, budapesti mérkőzésen követte folytatás. A Népstadionban játszott mérkőzés, s talán

a Rothermel Ádámnak rúgott gól mérföldkövet jelentett a pályafutásában.

A másik gólszerzővel, az aznap újonc Uli Hoeness-szel megünnepelték a győzelmet, de elképzelhető, hogyan vigadtak volna, ha tudják, mindketten megvetették a lábukat az angolok legyőzésével az Európa-bajnoki négyes döntőben való szereplést is kiharcoló válogatottban.

Nyon, 2015. április 24.
Paul Breitner, a Bayern München korábbi  játékosa (b) és a francia Ludovic Giuly, az FC Barcelona volt játékosa az Európai Labdarúgó-szövetség, az UEFA nyoni székházában tartott sorsoláson 2015. április 24-én, miután a két csapat egymás ellenfele lett a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjében. Középen a labdarúgó Bajnokok Ligája győztesének járó trófea. (MTI/EPA/Laurent Gillieron)
Paul Breitner, a Bayern München korábbi játékosa és a francia Ludovic Giuly, az FC Barcelona volt játékosa az Európai Labdarúgó-szövetség, az UEFA nyoni székházában tartott sorsoláson 2015. április 24-én, miután a két csapat egymás ellenfele lett a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjében (MTI/EPA/Laurent Gillieron)

Az 1972-ben Eb-aranyat, 1974-ben világbajnoki elsőséget szerzett Nationalelfet minden idők legjobb német válogatottjának szokták nevezni. A csapat 1972 elejétől a vb-aranyig 29 mérkőzést játszott, s ezekből huszonegyet megnyert. Breitner – 1973 őszi sérülése miatti kihagyása mellett – csupán az 1974 áprilisi, dortmundi, a magyarok elleni meccsen nem játszott. Addigra már a világ legjobb balhátvédei között tartották számon.

A hazai rendezésű világbajnokság előtt a válogatott berkein belül botrány tört ki a felajánlott jutalom miatt. A játékosok elégedetlenkedtek, s fenyegetőztek. Végül a négyfős, úgynevezett játékosbizottságba a megkérdőjelezhetetlen tekintélyű Franz Beckenbauer mellé Günter Netzer, Wolfgang Overath és Hans-Dieter Höttges került, a DFB elsősorban Paul Breitnert vélte a főkolomposnak, a felbujtónak.

A szövetség emberei úgy godolták, a balhátvéd szítja a tüzet. Ő is nagyon elégedetlen volt a világbajnoki címért felajánlott, 30 ezer márkás összeggel,

de minden futballista tarthatatlannak érezte, hogy az olaszok ugyanezért négyszer annyit fizetnének, sőt, még a „szegény” hollandok is százezret adnának.

Helmut Schön többször is megsértette Breitnert, aki egy ponton besokallt, s összecsomagolt. Franz Beckenbauer és Gerd Müller még időben elkapta a szobájában, s rávette, aludjon még egyet a keserűségére. Másnap a Kaisernek, Császárnak becézett csapatkapitány meggyőzte Schönt, ismerje el a játékosok előtt, hogy igazságtalan volt Breitnerrel. A kapitány javára legyen írva, ezt megtette, aztán minden mérkőzésen játszatta Paul Breitnert.

Nagy szükség volt rá! A nyugatnémetek a chileiek elleni, első mérkőzésén ő rúgta távolról a találkozót eldöntő, egyetlen gólt. Aztán a döntőben, miután a hollandok már az első perc végén vezettek,

ő volt a leghiggadtabb, elvállalta a nyugatnémetek javára megítélt büntetőt

– s a jobb alsó sarokba lőtte a labdát. Népszerűségét csak fokozta a szurkolók körében, hogy a torna után kitudódott, tiltakozott amiatt, hogy kevesebb prémiumot szántak neki, mint Beckenbaueréknek, s főleg azért, mert a feleségét, miként a többi játékosét, nem akarták beengedni a bankettre. Sarkon fordult, otthagyta a müncheni Hilton különtermét, s néhány csapattársával és a feleségekkel egy éjszakai lokálba ment ünnepelni. Aztán másnap a hasonló módon megsértett Gerd Müllert követve bejelentette, hogy nem akar többet a nyugatnémet válogatottban futballozni. Wolfgang Overath és Jürgen Grabowski is csatlakozott hozzájuk –

a Nationalelf a döntő másnapján elveszítette a kezdő tizenegyének több mint az egyharmadát…

Paul Breitner hamarosan nemcsak a válogatottnak, hanem a Bayern Münchennek is hátat fordított. A Real Madridhoz igazolt, Günter Netzerrel együtt. A Real Madrid a két német érkezése utáni első idényében duplázott, óriási, 12 pontos előnnyel nyerte meg a bajnokságot, s elhódította az országos kupát is. A Madrid megnyerte az 1975–1976-os bajnokságot is, majd a harmadik évre elfáradt a szerb edző, Milan Miljanics és a csapat kapcsolata.

Paul Breitner 1977 nyarán visszatért a Bundesligába, de nem a Bayernbe, hanem az Eintracht Braunschweigbe. Nem játszott rosszul a sárga-kékek mezében, de mintha csak arra várt volna, hogy a Bayernnél történjen valami. Miután Franz Beckenbauer 1977 nyarán elment Amerikába, a csapat szétesett. A következő idényben elért 12. helyezés, az, hogy a csapat negatív gólkülönbséggel zárt, hogy több mérkőzését veszítette el, mint ahányat megnyert, minden volt, csak vállalható nem. Bundesliga-története legrosszabb idegenbeli szériáját produkálva 1976 decemberétől 1978 augusztusától nyeretlen maradt a csapat. Közben már Lóránt Gyula került a kispadra, akivel kicsit javultak az eredmények, de közel sem a remélt mértékben. Wilhelm Neudecker érezte, hogy kellene egy vezérürü a gárda élére. Uli Hoeness eleinte maga sem akarta elhinni, hogy javaslata célba érhet, de azt tanácsolta az elnöknek, csábítsa haza a tékozló fiút.

Építsék az új csapatot Paul Breitner köré!

Neudecker igent mondott, Paul Breitner pedig – noha fél éven keresztül még Gerd Müller viselte a kapitányi karszalagot, utána pedig Breitner minden létező alkalommal kiemelte a vezérszereptől amúgy irtózó nagyságát és fontosságát – megkérdőjelezhetetlenül az egyesület első számú játékosa, hangadója lett. Az elkövetkező fél évtizedben újra Európa legjobb klubjai közé emelkedett a Bayern, amely csak hajszállal maradt le (Csernai Pál irányításával) a Bajnokcsapatok Európa-kupája elnyeréséről.

1981 végén a harmincéves Paul Breitnert Európa második legjobb játékosának választották Karl-Heinz Rummenigge mögött.

Megváltozott a játéka: a Bayernnél töltött első korszakában 109 Bundesliga-mérkőzésen 17 gólt szerzett, a másodikban, 1978 és 1983 között 146 meccsen 66-ot.

Győr, 2011. július 29.
Preszeller Tamás (b) és a német Paul Breitner a labdával a Győri ETO All Star-Bayern München All Star barátságos mérkőzésen, a győri ETO Parkban. A találkozót 5-1-re a győriek nyerték.

.
MTI Fotó: Beliczay László
Preszeller Tamás és a német Paul Breitner a labdával a Győri ETO All Star-Bayern München All Star barátságos mérkőzésen, a győri ETO Parkban. MTI Fotó: Beliczay László

1981 áprilisában, amikor már majdnem három éve nem Helmut Schön dirigálta a nemzeti csapatot, visszatért a válogatottba. A Nationalelf vezéregyénisége volt az 1982-es Mundialon,

az olaszok elleni döntőben góllal zárta le karrierjét a Nationalelfben.

Mindmáig az egyetlen nem támadójátékos, aki két világbajnoki döntőben is szerzett gólt, egyébként rajta kívül csak két brazil, Vavá és Pelé, valamint Zinedine Zidane talált két vb-fináléban is a kapuba.

A sorozat korábbi részei:

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 19. Kocsis Sándor - az Aranyfej

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 20. Silvio Piola - a magyarok végzete

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 21. Didi - a hulló falevél gazdája

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 22. Jairzinho - tomboló Hurrikán

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 23. Mario Kempes - mindent vitt

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 24. Roberto Baggio - a 11-esek átka

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 25. Fritz Walter - egy magyar őr mentette meg

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 26. Dino Zoff - a nagypapa világbajnok lesz

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 27. Lionel Messi - azok a németek…

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 28. Eusébio - a nyomornegyedből a csúcsra

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 29. Rivellino - az Atomlöket gazdája

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 30. Johan Neeskens - két ezüst könnyes története

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 31. Gianluigi Buffon - 2018 nagy hiányzója

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 32. Mario Zagallo - Kis Hangyából Öreg Farkas

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 33. Paolo Maldini - avagy Paolo di Milan

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 34. Romário - a Kicsi nagy lesz

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 35. Oliver Kahn - csak az a jokohamai este...

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 36. Raymond Kopa - a kis Napóleon

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 37. Lev Jasin - a Fekete Pók

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 38. Franco Baresi - az elátkozott világbajnok

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 39. Sárosi György - a gólok embere

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 40. Iker Casillas - a rekorder nyerőember

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 41. Leonidas - a fuszeklis playboy

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 42. Fabio Cannavaro - az azúrkék aranyember

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 43. Cafù - rekorder a nyomornegyedből

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 44. Teófilo Cubillas - a hatalmas Kisgyerek

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 45. Bobby Charlton - egy lovag Manchesterből

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 46. Luis Monti - két ország kedvence

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 47. Daniel Passarella - Törőcsik rossz szelleme

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 48. Gordon Banks - az évszázad bravúrja

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 49. Uwe Seeler - a köpcös rekorder

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 50. Ernst Wilimowski - az alkoholista csodacsatár

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×