Infostart.hu
eur:
382.28
usd:
323.39
bux:
125061.81
2026. január 25. vasárnap Pál

Több mint harminc termelő olaszrizlingjei Csopakon

Több mint harminc pincészet olaszrizlingjeit ízlelhetik meg Csopakon a szombati Olaszrizling Szerintünk kóstoló látogatói, miután a termelők összegezték a fajtával kapcsolatos tapasztalataikat.

A rendezvény úgy indult hét évvel ezelőtt, hogy Jásdi István meghívta magához Csopakra borász kollégáit, barátait, hogy közösen vitassák meg az olaszrizlinggel kapcsolatos kérdéseket - idézte fel az MTI-nek az Olaszrizling Szerintünk főszervezője.

Pintér Zsolt hozzátette: később már olyan sok termelő, szakíró, borkedvelő szeretett volna csatlakozni ehhez az akkor még zárt fórumhoz, hogy négy éve ennek a kiterjesztése mellett döntöttek.

Pénteken a borászok idén is zártkörű kóstolón beszélik meg a fajtával, a legutóbbi évjárattal, a telepítéssel, a klónokkal, az árpolitikával kapcsolatos tapasztalataikat, másnap azonban a szélesebb közönség számára is sétáló kóstolót tartanak a Jásdi Borteraszon és a Szent Donát Pincészetben.

A rendezvényen olyan szakmai szereveződések tagjai is szép számban képviseltetik magukat, mint a Balatoni Kör, a Csopaki Kódex és a Rizling Generáció, és két felvidéki termelő is érkezik.

A szervezők a helyszínekre való eljutáshoz és a pincék közötti közlekedéshez is buszjáratot biztosítanak.

Ezen a hétvégén a környék számos étterme, cukrászdája is az olaszrizlingre komponál menüket, süteményeket, több szálláshely pedig csomagajánlatokat állított össze - hívta fel a figyelmet Pintér Zsolt.

Jásdi István borász felidézte, hogy hét évvel ezelőtt kollégáival még abban sem értettek egyet, vajon az olaszrizling - az ország egyik legnagyobb területen termesztett fehérszőlőfajtája - alkalmas-e másnak, mint fröccsbornak, az elmúlt hét év eredményi azonban meggyőzték őket arról, hogy az olaszrizlingből egészen különleges minőségű borok is készülhetnek például a Balaton környékén, a Somlón és Egerben.

Az olaszrizling a világ nagy boraihoz mérhető, úgynevezett terroirbor, azaz tökéletesen megmutatja a termőhelyet; könnyed, elegáns és mégis összetett, nagyon izgalmas fajta - hangsúlyozta.

Jásdi István elmondása szerint az olaszrizlingnek a vele csupán névrokonságban álló rajnai rizlinggel szemben például nagy előnye, hogy annak általában némi maradékcukorra is szüksége van a hatalmas savai mellé, az olaszrizling harmóniái azonban már alacsonyabb koncentrációnál is szépen megmutatkoznak, és a mai gasztronómia éppen az ilyen harmonikus borok felé megy.

Kezdetben olaszrizlinget csak az alsó szegmensben lehetett eladni, mert sokáig a nyugati fajtákat magasabbra értékelték a magyar fogyasztók. Most azonban már Budapesten is évek óta külön kóstolókat szerveznek az olaszrizlingnek, és a piacon is a helyi fajták felé fordult a figyelem - hangsúlyozta a borász, hozzátéve: sokszor tapasztalják, hogy a régebben irsai olivért vagy cserszegi fűszerest fogyasztók közül is sokan eljutottak az olaszrizlinghez.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×