Infostart.hu
eur:
379.87
usd:
324.51
bux:
125212.21
2026. március 2. hétfő Lujza
Alexander Van der Bellen osztrák elnök nyilatkozatra érkezik a bécsi Hofburgban 2019. május 21-én. Az államfő a nap folyamán felmentette tisztségéből Herbert Kickl szabadságpárti belügyminisztert, valamint elfogadta az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) valamennyi miniszterének lemondását.
Nyitókép: MTI/EPA/Christian Bruna

Így keresnek az osztrák politikusok – nyilvános a fizetési lista

Lépést tart az inflációval az osztrák politikusok fizetése is Az osztrák számvevőszék döntése alapján juttatásuk ennek alapján 2023-ban 5,3 százalékkal növekszik. A legjobban az államfő, Alexander Van der Bellen keres, őt Karl Nehammer kancellár követi.

A osztrák számvevőszék nyilvánosságra hozta az osztrák politikusok jövő évi bérlistáját, amely 2023. január 1-én életbe lép.

A Der Standard című lap ismertetése szerint az igazodási pont a parlamenti alsóházi képviselők fizetése. Erről sorozatos pénzügyi botrányok után 1997-ben született törvényileg rögzített döntés. A jövő évi politikusi fizetéseket ehhez mérten – az inflációhoz igazítva – állapították meg.

A közlemény szerint a Nemzeti Tanács, azaz az alsóház képviselőit jövőre havonta 9873 euró (nagyjából négymillió forint) illeti, azaz 497 euróval több, mint az idei esztendőben, ez 5.3 százalékos emelkedés.

Ausztria vezető politikusai közül jövőre a legmagasabb fizetségért a közelmúltban újraválasztott államfő, Alexander Van der Bellen dolgozik:

januártól havi 26 701 eurót (11 millió forint) keres majd, 1344 euróval többet, mint idén.

Őt követi Karl Nehammer kancellár 23 840 eurós (9,8 millió forint) havi keresettel. A kancellár 1200 euróval többet visz haza jövőre minden hónapban, mint idén.

A dobogó harmadik helyén az alkancellár, Werner Kögler áll 20 979 eurós (8,5 millló forint) fizetéssel, a plusz az ő esetében 1056 euró.

A listán a negyedik a parlament elnöke, Wolfgang Sobotka 20 026 euróval, (8,2 millió forint) az ő esetében az "inflációs pótlék" 1009 euró.

Az osztrák tartományi vezetőknél a felső határ 19 745 euró (8 millió forint), 994 euróval több, mint az idei.

A miniszterek fizetése 994 euróval 19 072 euróra (7,8 millió forint) növekszik.

Míg egy "sima" parlamenti alsóházi képviselő 9873 eurót visz majd haza, a felsőház (Szövetségi Tanács) képviselői fele ekkora összeget, 4936 eurós fizetést kapnak.

A számvevőszék elnöke, Margit Kraker sietett leszögezni, hogy

további emelésre nincs lehetőség.

A jövőre előirányzott növelés mértéke törvényileg rögzített. Ez vagy az idén júniusig terjedő egyéves időszak inflációs rátájának felel meg, vagy pedig a jövő évre tervezett százalékos nyugdíjemelésnek. A kettő közül az alacsonyabb az irányadó, azaz ebben az esetben az 5,3 százalékos inflációs ráta. A tervezett nyugdíjemelés ugyanis 5,8 százalékos.

Címlapról ajánljuk
„Rakétatámadás előtt jön a vészjelzés a telefonunkra” – egy nagy magyar turistacsoport Katar fővárosában rekedt

„Rakétatámadás előtt jön a vészjelzés a telefonunkra” – egy nagy magyar turistacsoport Katar fővárosában rekedt

Harminchárom magyart egy katari repülőgépről szállítottak le a közel-keleti háború kitörése miatt, és mindannyian a rakétatámadásokkal sújtott ország fővárosában, Dohában ragadtak. Nem tudni, mikor jöhetnek haza, állítólag szombatig is eltart a légtérzár. Az InfoRádió a csoport egyik vezetőjét, Veres Nórát, a Haris Travel Club utazásszervezőjét kérte tájékoztatásra.

Orbán Viktor: műholdfelvételeink vannak arról, hogy működőképes a Barátság kőolajvezeték

Műholdfelvételek bizonyítják, hogy a Barátság kőolajvezeték újraindításának technikai akadálya nincs. Felszólítom Zelenszkij elnököt, hogy azonnal indítsa újra az olajszállításokat – írta Orbán Viktor miniszterelnök egy Facebook-videóhoz.
inforadio
ARÉNA
2026.03.02. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
Macron kiadta a parancsot: Franciaország kiterjeszti Európára atomernyőjét, új fegyverek gyártásába kezdenek

Macron kiadta a parancsot: Franciaország kiterjeszti Európára atomernyőjét, új fegyverek gyártásába kezdenek

„Fejlett elrettentés” néven új, fokozatosan kiterjesztett európai együttműködési keretet indít a nukleáris arzenálja európaivá tételével Franciaország, amelyben szövetségesek részt vehetnek gyakorlatokban, és bizonyos helyzetekben francia stratégiai erők telepítésére is sor kerülhet partnerországok területén – jelentette be Emmanuel Macron francia elnök bresti beszédében hétfőn. Kiemelte, hogy a létfontosságú francia érdekek meghatározása és a nukleáris döntés joga kizárólag Párizsnál marad. A francia elnök ezzel párhuzamosan a nukleáris arzenál megerősítését is meghirdette – robbanófej-szám növelésével, az adatok közlésének leállításával és egy új, 2036-ra tervezett ballisztikusrakéta-hordozó tengeralattjáró programjának megerősítésével –, mondván: a fegyverzetkorlátozási rendszer erodálódása és a nukleáris kockázatok növekedése miatt Európának nagyobb stratégiai mélységre és saját képességekre van szüksége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×