Infostart.hu
eur:
380.02
usd:
319.83
bux:
130289.52
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Vlagyimir Putyin orosz elnök év végi sajtóértekezlete Moszkvában 2019. december 19-én.
Nyitókép: Jurij Kocsetkov

Nagy választási dömping lesz Oroszországban

Oroszország 41 régiója három nap alatt fogja lebonyolítani az ősszel esedékes választásokat a parlament által a héten megszavazott törvénymódosítás értelmében - jelentette be Ella Pamfilova, az orosz Központi Választás Bizottság elnöke Moszkvában.

A választásokat szeptember 11-13. között fogják megtartani. Idén Oroszország 85 régiójából 83-ban fognak helyhatósági választásokat tartani, emellett 18 kormányzói posztról is döntenek, és 4 helyen tartanak pótválasztást a szövetségi parlament alsóházába.

A nyenyec és hanti-manysi autonómiában a helyi törvényhozás képviselőiről fognak szavazni.

Országos szinten összesen 77 ezer mandátum sorsa fog eldőlni.

A voksolás fő napja szeptember 13., vasárnap lesz, ezen a napon szavazhatnak majd abban a 42 régióban, ahol a választás egynapos lesz.

Idén a járványveszély miatt Oroszországban egyhetesre húzták szét az alkotmánymódosítás ügyében megtartott országos szavazást. Pamfilova szerint az eljárás széles közben tetszést aratott.

A szavazatokat a központi és a regionális választási bizottságok döntése alapján nemcsak a helyi kerületi választóhelyiségekben, de más, erre a célra kialakított és felszerelt helyeken is le lehet majd adni.

Ellenzéki pártok aggályaiknak adtak hangot a választások széthúzása miatt.

Ez szerintük pótlólagos lehetőségeket biztosít az eredmények manipulálására, továbbá a káder- és pénzhiány miatt megnehezíti számukra a szavazás megfigyelését.

Pamfilova kifejezte meggyőződését, hogy a választási rendszer és a műszaki feltételek lehetővé teszik az előrehozott választások - a szeptember 11-én és 12-én megejtendő politikai akaratnyilvánítás - átláthatóságát. Közölte, hogy "gyakorlatilag az összes régióban" biztosítva lesz a videomegfigyelés, és ígéretet tett az ellenőrzés megszigorítására. Javasolta még, hogy a jelöltek és a pártok bővítsék ki megfigyelőik listáját.

Oroszországban eddig rendszerint szeptember második vasárnapján tartották a különböző választásokat, a szövetségi parlamenti választásokat pedig a harmadikon. Pamfilova úgy vélekedett, hogy a megváltozott körülmények miatt hosszú időre "el kell felejteni" a normális választásokat.

Címlapról ajánljuk

Átalakulóban van az autópiac

A hazai használtautó-piacon egyre inkább a középkategória válik meghatározóvá, a piac súlypontja a 2,5-10 millió forintos árkategóriák felé tolódik – derült ki egy, a KSH-val együttműködésben készített januári statisztikából.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Evakuációba kezdett Oroszország a súlyos csapás után, tárgyalóasztalhoz ülnek a háborúzó felek - Híreink az ukrán frontról csütörtökön, percről percre

Evakuációba kezdett Oroszország a súlyos csapás után, tárgyalóasztalhoz ülnek a háborúzó felek - Híreink az ukrán frontról csütörtökön, percről percre

Éjjel súlyos rakéta- és dróntámadás érte Ukrajnát - az oroszok főleg a fővárost, Kijevet és Dnyiprót lőtték. Ukrajna hamarosan új fegyverekhez juthat hozzá: Nagy-Britannia beígérte Kijevnek a még fejlesztés alatt álló Nightfall hiperszonikus rakétát. Az ukrán drónerők is aktívak voltak: Volgográd régióban felrobbantottak egy lőszerraktárat, a csapás olyan súlyosnak bizonyult, hogy egész Kotlubány települést evakuálták. A nap folyamán Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő bejelentette: folytatódnak az oroszok-ukrán-amerikai tárgyalások. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×