Infostart.hu
eur:
365.43
usd:
311.85
bux:
133872.25
2026. április 26. vasárnap Ervin
Vendégek egy vendéglátóhely teraszán a budapesti Bálnánál 2020. május 18-án. A koronavírus-járvány miatti korlátozásokat a kormány először május 4-én enyhítette Pest megyét kivéve vidéken, ismét kinyithattak az éttermek és kávézók teraszai, kerthelyiségei. Május 14-től Pest megyére is a többi megyével azonos szabályok vonatkoznak, május 18-tól Budapesten is megszűnik a kijárási korlátozás, és megkezdődik az intézkedések fokozatos enyhítése.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Ekkora a baj Budapest bevásárlóutcáin

A vendéglátóhelyek fele ki sem nyitott, a bátrabbak a tavalyi forgalom negyedét-ötödét bonyolítják.

Mivel nem igazán indult be a turizmus, és a fogyasztói szokások sem a régiek, korlátozások feloldása ide vagy oda, a vendéglátóhelyek komoly bajban vannak, és úgy tűnik, lesznek is - derül ki a HVG összeállításából.

A Bevásárlóutca menedzsment (BUM) érdekképviselethez tartozó 11 utca (Ráday utca, Bartók Béla út, Liszt Ferenc tér...) 200 helyének első hetét felmérve arra jutottak, hogy a vendéglátóegységek 46 százaléka nem nyitott ki, amikor már megtehette volna.

Az üzletek közül a legtöbb a Deák Ferenc utcán és a Király utcában nyitott ki, viszont a Haris köz, a Mikszáth tér és környéke, valamint a Pozsonyi út kihalt - olvasható a BUM számvetésében.

Az üzletek többségét, mint írják, felkészületlenül érte az újranyitás lehetősége,

nem áll rendelkezésre munkaerő, illetve nem akarnak veszteséget termelve üzemelni; turizmus nélkül ez a város nem tud eltartani ennyi vendéglátóhelyet.

Akik kinyitottak, 20-30 százalékos bevételről számolnak be az előző év hasonló időszakához képest, elsősorban a vacsorázás ketyeg valamennyire, a reggeliztetés és az ebéd nem igazán - utóbbinál még mindig a rendelés dívik a kifőzdékből.

Az érintett vállalkozások egyszerű adminisztrációjú bértámogatást szeretnének, újrakezdő hitelt vagy vissza nem térítendő támogatást, esetleg a házhozszállítási áfa csökkentését. Több lap közben arról ír, hogy már péntek éjféltől nyithatnak a budapesti kocsmák, éttermek belső terei is.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Törékeny a rendszer – számos oka van annak, hogy most gond van a kerozinnal

Törékeny a rendszer – számos oka van annak, hogy most gond van a kerozinnal

A modern világ egyik legbiztosabbnak hitt rendszere, a légi közlekedés, 2026-ra meglepően sérülékennyé vált Európában. Nem egy külső sokk, hanem egymásra rakódó politikai és gazdasági döntések vezettek oda, hogy egyes reptereken már az alapvető működés feltételei is hiányoznak. A kerozinhiány nem pusztán energiaellátási probléma, hanem egy mélyebb strukturális feszültség tünete. Egy olyan rendszeré, amelyet túl szűkre szabtak.
inforadio
ARÉNA
2026.04.27. hétfő, 18:00
Cseh Tibor András
a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke
Választás 2026: a hétvégén felgyorsultak az események, Kósa Lajos nem ül be a parlamentbe

Választás 2026: a hétvégén felgyorsultak az események, Kósa Lajos nem ül be a parlamentbe

Orbán Viktor bejelentette, hogy nem veszi fel parlamenti mandátumát, de a Fidesz elnöki posztját megtartaná a párt kongresszusának támogatásával. Hasonló bejelentés Kósa Lajos alelnöktől is érkezett az este. A parlamenti frakció vezetését Gulyás Gergely veszi át, miközben a KDNP-ben is "generációváltás" indult: Semjén Zsolt, Latorcai János és Soltész Miklós szintén nem ülnek be az Országgyűlésbe. Kiderült, hogy Orbán Anita a külügyminiszteri poszt mellett miniszterelnök-helyettesi szerepet is betölt. A héten már 12 miniszter neve is nyilvánosságra került Magyar Péter leendő kormányában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×