Infostart.hu
eur:
379.47
usd:
319.67
bux:
129447.89
2026. február 11. szerda Bertold, Marietta

Áprilisban 5,3 százalékkal nőtt az ipari termelés

Áprilisban az ipari termelés volumene 5,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adat megegyezik a kiigazítatlan indexszel - erősítette meg kedden kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 5,4 százalékkal emelkedett.

Az év első négy hónapjában a termelés 1,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.

Az ipar belföldi értékesítése áprilisban 1,3 százalékkal csökkent, míg az ipari export volumene 6,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az év első négy hónapjában az ipari értékesítés 65 százalékát adó külpiaci eladások volumene 2,4 százalékkal nőtt, míg a belföldi értékesítésé 1,6 százalékkal csökkent.

A feldolgozóipar exportértékesítésének több mint felét adó két alág közül a mintegy 40 százalékot kitevő járműgyártás kivitele 9,2 százalékkal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export egyhetedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 12,8 százalékkal nőttek a bázishoz viszonyítva.

A belföldi értékesítésen belül a feldolgozóipar eladásai 4,9 százalékkal nőttek áprilisban az előző év azonos hónapjához képest.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül a döntő súlyt, 95 százalékot képviselő feldolgozóipar termelése 6,1 százalékkal emelkedett éves szinten. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül kettőben csökkent a termelés, a többi alágban 2,6 és 15 százalék közötti mértékben nőtt a volumen az előző év azonos hónapjához képest.

A feldolgozóipari termelés közel egyharmadát kitevő járműgyártás kibocsátása - a márciusi visszaesést követően - áprilisban 7,0 százalékkal nőtt. Ezen belül a közúti gépjármű gyártása 2,7, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 12,2 százalékkal emelkedett.

A feldolgozóipari termelésből 12 százalékkal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 15 százalékkal bővült.

A harmadik legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelés közel 10 százalékát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 3,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ezen belül az alág termelésének 25 százalékát adó húsfeldolgozás, hústartósítás, húskészítmény gyártása 6,8 százalékkal csökkent, míg a takarmány gyártása 19 százalékkal nőtt.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 8,1 százalékkal nőtt 2015 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 7,9, az új exportrendelések 8,1 százalékkal emelkedtek. Az összes rendelésállomány 6,8 százalékkal meghaladta a tavaly áprilisit.

Címlapról ajánljuk
Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, majd délutánra vegyes kép alakult ki. Délután a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adatok érkeztek az USA-ból, amire kezdetben felpattantak a tőzsdék, viszont később elolvadt az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×