Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

Az Észak-Alföldön fizették ki a legtöbb uniós forrást

Az idén 59 milliárd forintot fizetett ki az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ÉARFÜ) vállalkozásfejlesztésre, turisztikai beruházásokra, útépítésre, városfejlesztésre, bel- és csapadékvíz védelemre európai uniós forrásból - közölte Mező Ferenc, az ÉARFÜ igazgatója pénteken sajtótájékoztatón.

Ezzel a regionális fejlesztési ügynökségek közül az ÉARFÜ juttatta el országosan a legtöbb forrást a pályázókhoz ebben az évben - tette hozzá.
Az Észak-alföldi régióban pályázható 342,5 milliárd forintos keretre a 2007-13-as időszakban 3719 pályázat érkezett be, közel 533 milliárd forintos igénnyel.

A beérkezett pályázatoknak a fele, 1856 nyert támogatást. Jelenleg 319 milliárd forintra már leszerződött az ÉARFÜ, így az elérhető források 93 százalékát lekötötte az intézmény - ismertette a részleteket Mező Ferenc.

Hozzátette: ebből az összegből eddig több mint 210 milliárd forintot már meg is kaptak a kedvezményezettek, ami a teljes, rendelkezésre álló összeg 61 százaléka. A fennmaradó mintegy 100 milliárd forintot 2015 végéig kell átutalni.

Mező Ferenc beszámolt arról is, hogy az idei utolsó negyedévben 21 milliárd forintot utaltak ki a kedvezményezetteknek, ami példátlanul nagy összeg. Fő céljuk a források teljes lekötése és minél nagyobb összeg kifizetése volt, hogy ezzel is hozzájáruljanak a GDP növekedéséhez és az uniós források teljes felhasználásához.

"Munkatársaink kitartóan dolgoztak azon, hogy ezeket a forrásokat időben utalni tudjuk. Ennek eredménye, hogy a tervezett kifizetés 95 százalékát teljesítettük" - mondta Mező Ferenc.

Bodó Sándor (Fidesz), a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke bejelentette: a törvényi előírásoknak megfelelően január elsejétől a megyei önkormányzat veszi át az államtól a regionális fejlesztési ügynökséget. Az átalakítás második lépcsőjében megkezdődik a jelenleg három megyére kiterjedő regionális szervezet megyei tagozódása.

Bodó Sándor szerint ez hosszabb folyamat lesz, a jelenlegi szervezet - az EU-akkreditációnak megfelelően - a továbbiakban is ellátja a támogatások kifizetését, felhasználásának ellenőrzését.

Címlapról ajánljuk
Saját mobilja van egyre több óvodásnak, tiktokozik a gyerekek háromnegyede – a magyar valóság számokban

Saját mobilja van egyre több óvodásnak, tiktokozik a gyerekek háromnegyede – a magyar valóság számokban

Egyre több óvodás gyermeknek van saját telefonja, a gyermekek 7 százaléka pedig már 4–6 évesen mobilhasználó – derült ki az NMHH reprezentatív kutatásából, amelyet 2 ezer szülő és 2 ezer 7 és 16 év közötti gyermek megkérdezésével végeztek el. A felmérés rámutat arra is, hogy a gyerekek szabadidejük egyre nagyobb részét töltik digitális platformokon, a szülők egyre passzívabbak, a mesterséges intelligenciának pedig mindenki jobban hisz a kelleténél.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×