Infostart.hu
eur:
355.84
usd:
305.92
bux:
130916.32
2026. május 26. kedd Evelin, Fülöp

MABISZ: csak a járulékból nem fedezhető a nyugdíj

Európában nincs olyan gazdag ország, ahol csak a járulék elegendő fedezetet nyújtana a nyugdíjakra, miután az állami kiegészítés rontja a versenyképességet, az aktív kori fogyasztás egy részének az öregkorra történő elhalasztása az egyedüli megoldás - érvelt a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) állásfoglalásában.

A magán nyugdíjpénztárak államosítása után egyre aktívabbak a biztosítók és mind több érvet hoznak fel arra, hogy keresetük egy részét az emberek takarítsák meg és befektetésekben tegyék el nyugdíjas korukra. Ennek egyik eszköze az olyan életbiztosítás, amely a nyugdíjba vonuláskor jár le, és kiegészíti az állami nyugdíjat.

Jelenleg Magyarországon a munkaadók és a munkavállalók összesen 34 százalék nyugdíjjárulékot fizetnek. A 202 ezer forintos múlt évi átlagbérre vetítve ez havi 69 ezer forintot tesz ki. Ennyi átlag-nyugdíjat lehetne fizetni csak a járulékból, ha minden aktív emberre egy nyugdíjas jutna. Ennél azonban ma még jobb a helyzet: 1,38 aktív magyarra jut egy nyugdíjas, így csak a járulékbevételt alapul véve havi 83.640 forint lenne az átlagnyugdíj.

A demográfiai előrejelzések 2050-re azt valószínűsítik, hogy egy aktív dolgozónak két nyugdíjast kell majd eltartania. Ekkor - változatlan arányú nyugdíjjárulékot feltételezve - az átlag nyugdíj az akkori átlagbér 17 százalékára esik vissza.

Ez a helyzet egész Európára jellemző, sőt egy ENSZ előrejelzés szerint Japán öregszik a leggyorsabban.

A közlemény kitér arra is, hogy az öregedő társadalmak kormányai - amennyiben komolyan szembenéznek a problémával - meglehetősen szűkös mozgástérben manőverezhetnek. Ha változatlanul hagyják a nyugdíj-járulékot, és csak abból fizetik a nyugdíjakat, akkor azok összege folyamatosan csökkenni fog. A járulékok megemelése a munkaerő költségét növeli, ami pedig versenyképességi hátrányt okoz.

Ha az adókból egészíti ki az állam - azok emelésével - a nyugdíjat, akkor ismét szembekerül azzal kényszerűen csökkenti a gazdálkodók versenyképességét. Megteheti ugyan, hogy nem adóemeléssel próbálja meg kiegészíteni a növekvő nyugdíjas populáció ellátására fordított összeget, akkor viszont egyéb kiadásait - más állami funkcióit - kell korlátoznia - érvel a MABISZ.

Címlapról ajánljuk
Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Szigorítana a migrációs szabályokon az Európa Tanács. A politikai nyilatkozatot mind a 46 tagállam támogatta, köztük az igencsak érintett Nagy-Britannia, Olaszország és Dánia is. Az európai államok megállapodtak az Emberi Jogok Európai Egyezményének módosított értelmezésében is, a cél a menedékkérők és a külföldi bűnözők kitoloncolásának megkönnyítése. A részletekről Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója beszélt az InfoRádióban.

Magyar Péter felmentette a TEK főigazgatóját, nagy átalakítás jön

Magyar Péter május 27-vel felmentette Hajdu János tábornokot a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatói pozíciójából – tudatta a kormányfő kedd este a Facebook-oldalán.
inforadio
ARÉNA
2026.05.27. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Itt az új csúcs az amerikai tőzsdén

Itt az új csúcs az amerikai tőzsdén

Az Egyesült Államok kedden bombázta Iránt, bár Donald Trump arról beszélt, hogy közel lehet a békemegállapodás. A hírek hatására megugrott a volatilitás az olajpiacon, az ázsiai tőzsdék pedig estek. Európában inkább bizonytalanság látszott a kereskedés első szakaszában, majd délelőtt elkezdett romlani a hangulat, végül csökkenéssel zártak a főbb indexek. Az amerikai tőzsdék vegyesen zártak, míg a Dow esett, az S&P 500 új csúcsra ment ma.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×