Infostart.hu
eur:
364.52
usd:
316.16
bux:
146688.57
2026. augusztus 2. vasárnap Lehel

Az ÁSZ elnöke is támogatja Orbán javaslatát

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke támogatná a Költségvetési Tanács felállítását. Az ötletet a Fidesz miniszterelnök-jelöltje vetette fel, annak érdekében, hogy a kormány és a parlament reális, betartható büdzsét alkosson.

Orbán Viktor egy néhány tagból álló testületet hozna létre, amelyben helyet kapna az Állami Számvevőszék elnöke is. A tanács különleges jogokat kapna, például a nem reális költségvetési javaslatot visszaküldhetné a kormánynak, majd a parlamentnek is.

Az ÁSZ elnöke az InfoRádióban azt mondta: a világ számos pontján működik ilyen testület.

Arra nem tudott választ adni, hogy alkotmányos-e, ha egy, a törvényhozástól független szervezet a parlamentnek visszaad egy javaslatot, de mint mondta, erre a jogalkotóknak kell megoldást találniuk.

Kovács Árpád elmondta: minden olyan kezdeményezést jónak tart, amely javítaná a büdzsét. Emlékeztetett arra, hogy a számvevőszék elnökeként már többször felhívta a figyelmet a költségvetés hibáira, amelyek utólag be is igazolódtak.

"Van indoka annak, hogy ezeket a figyelemfelhívásokat többnek tekintsük, mint egy pusztába kiáltott szó, amelyet a parlament udvariasan megtapsol" - jelentette ki Kovács Árpád.

Mint mondta: kézenfekvő lenne, ha a testület munkaszervezetét a számvevőszék adná.

Az elemzők is jónak tartják a fiskális tanács létrehozását

A Kopint-Datorg tudományos vezérigazgató-helyettese szerint is jó ötlet, ha a monetáris tanácshoz hasonlóan létrejön egy fiskális tanács.

Palócz Éva az InfoRádióban azt mondta: az Állami Számvevőszékkel szemben a testület folyamatosan ellenőrizhetné, hogy megvalósulnak-e a költségvetésben foglalt irányszámok. Ha nem, akkor pedig kötelezhetné a Pénzügyminisztériumot a büdzsé betartására.

Londoni elemzők is támogatják

A feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzők szerint, ha nem csak a választással kapcsolatos költségvetési félelmek enyhítése a célja, akkor jó ötlet a Fidesz elnöke által felvetett független költségvetési tanács létrehozása.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési és elemző részlege által kiadott gyorskommentárja pozitívnak minősítette az ötletet. A ház szerint a testület létrehozása fontos szerkezeti változást jelentene, ha megfelelő módon végrehajtják, és a tanács valóban "több lenne egyszerű gumibélyegzőnél".

Lehetséges, hogy a javaslat felvetésének célja csak a választások előtti költségvetési aggályok elsimítása, mégis, "legalább előkerült valamilyen pozitív költségvetési szerkezeti reformötlet" - olvasható a Goldman Sachs Londonban kiadott értékelésében.

Kuncze szerint Csillag István az ötlet kitalálója

"Örömmel látjuk, hogy a konzervatívok is figyelemmel kísérik Csillag István szakértő javaslatait, amelyek közül a közelmúltban a reális költségvetés-tervezést felügyelő testület felállítására irányuló ötletet tették magukévá" - jegyezte meg az SZDSZ elnöke.

Kuncze Gábor kitért arra, hogy szerinte helyes, ha Orbán Viktor "ismerkedik" a liberális gazdaságfilozófiával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba a párizsi Eb-ről: 8 versenyzőnk juthat döntőbe, világklasszisaink a végső győzelemre is esélyesek

Sós Csaba a párizsi Eb-ről: 8 versenyzőnk juthat döntőbe, világklasszisaink a végső győzelemre is esélyesek

A francia fővárosban néhány fiatal is versenyzési lehetőséget kap, mert nélkülük elég szűk magyar csapat állt volna össze, továbbá a szövetségi kapitány szeretné őket látni a felnőttek között még a 2027-es budapesti vb előtt. Sós Csaba kiemelte: ha Kós Hubert mindegyik számát végigússza és valamennyiben döntőbe jut, akkor 18-19 rajtja lehet, amivel túszárnyalhatja Michael Phelps pekingi olimpiai szereplését.

Isten áldja meg Magyarországot - Magyar Péter bejelentése Paksról, keményen fogalmazott a kormányfő

Videóüzenetben számolt be a teljes paksi leállásról, az aktuális fogyasztási adatokról, valamint az ország energiarendszerének állapotáról a miniszterelnök – közölte a kormányfő hivatalos közösségi oldala.
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. augusztus 2. 13:30
2026. augusztus 2. 11:35
×
×