orvostudomány
A Semmelweis Egyetem online nyílt napján sok részletre fény derül
Mindig is tudni akarta, hogy lesz a hatóanyagból gyógyszer? Vagy szimplán az orvosi pályával kacérkodik? Akkor ide érdemes bekukkantania.
Mesterséges intelligencia: a legsötétebb oldalával is jobb, mint amennyire rossz?
Meggyorsíthatja az orvosi diagnózis felállítását, személyre szabott gyógymódokat javasolhat, segíthet a rendszer-irányítóknak az elektromos áram elosztásában és a szélsőségek okozta problémák elkerülésében – minderre és még rengeteg más speciális területen használható fel a mesterséges intelligencia – hangzott el egy, a témában tartott online beszélgetésen.
A Semmelweis Egyetem 250 éves történetét bemutató kiállítás nyílt
Az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban látható tárlaton az orvostörténeti relikviák között helyet kapott többek között egy röntgengép a 20. század elejéről, az orvosi kar osztályozási könyve Semmelweis Ignác nevével, Lenhossék József ikerszörny-preparátuma és Hőgyes Endre állatkísérletekhez tervezett nyúlpadja is.
Ismét új arcot kapott egy amerikai nő - a világon a másodikként
Az arcátültetés nem régi orvosi beavatkozás, de egyre inkább úgy tűnik, hogy nem örökre jelent megoldást. Hat évvel az első beavatkozást követően elkezdett kilökődni a beültetett szövet, ezért ismételt arcátültetésre szorul egy amerikai nő. Az USA-ban ez volt az első, a világon pedig a második ilyen beavatkozás.
Végrehajtották a 11 ezredik szervátültetést Magyarországon
Egy akut májelégtelenségben szenvedő betegen végezték el a tizenegyezredik hazai szervátültetést. A műtétet a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján hajtották végre június 17-én. Az Eurotransplant közvetítésével hazai donorból származó szervet egy kiemelt sürgősséggel májra várakozó betegbe ültették be, akinek jó az állapota.
Bódis József: minden díjazott innováció hozzátesz az orvostudomány fejlődéséhez
Idén 28-ik alkalommal adták át a Magyar Innovációs Nagydíjat. A díjazottak már most sikeres vállalkozók, akik motiválhatják azokat, akik még csak az ötletnél tartanak - mondta el az InfoRádiónak Bódis József, felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkár. A 2019-es Magyar Innovációs Nagydíjat a 3DHISTECH Kft. kapta a digitális patológiai diagnosztika céljára kifejlesztett Pannoramic termékcsaládért.
Orbán Viktor: ma fontos ügyekben döntünk
Orvostudományi vezetőkkel folytatott konzultációt Orbán Viktor miniszterelnök a koronavírus-helyzettel kapcsolatos soron következő intézkedésekről a Karmelita kolostorban - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Az orvostudomány képviselőivel egyeztetett Orbán Viktor
A miniszterelnök szeretné megismerni a lehető legtöbb szakértő véleményét annak érdekében, hogy a kormány továbbra is a kellő időben hozhassa meg a szükséges további döntéseket a betegség elleni védekezésről.
Új módon segíthetnek az Alzheimer-kórban szenvedőkön
Egy nemzetközi kutatócsoport mesterséges neuronokkal rendelkező szilikonchipet hozott létre Angliában.
Hatalmas áttörés egy idegrendszeri betegség kezelésében
Őssejt transzplantációval sikerült amerikai kutatóknak visszafordítani a központi idegrendszer egy súlyos autoimmun betegségét, a neuromyelitis opticát (NMOSD), amely a betegek felénél vakságot okoz és elveszítik járóképességüket a kór diagnosztizálása utáni öt évben.
Hárman osztoznak az orvosi Nobel-díjon
A sejtkutatás területén elért eredményeiért két amerikai és egy brit tudós, William Kaelin, Gregg Semenza és Peter Ratcliffe kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat.
Tünetmentessé tehető a Crohn-betegség
Koncz Zsuzsa, a Budai Egészségközpont gasztroenterológus szakorvosa a betegség tüneteiről és a megfelelő gyógyszerekről beszélt.
Nagyon nyugtalanító hírek érkeznek a fiatalokról
Egyre gyakoribb a bélrák a fiatal korosztály körében - derült ki az amerikai rákkutató társaság (American Cancer Society, ACS) tanulmányából, melyet 43 ország adatai alapján készítettek.
Új terápia, amely a májdaganatokban szenvedőknek adhat reményt
Egy 72 éves férfin végezték el az országban először az úgynevezett radioembolizációs daganatterápiát tavaly decemberben a Semmelweis Egyetemen. A beteg jól van, másnap már hazaengedték.
Felpörgettük az evolúciót
A modern korban gyorsabban változtatta az embert az evolúció, mint korábban bármikor: az orvostudomány és a technológia nem állította meg, hanem felgyorsította a folyamatot - állapította meg egy osztrák biológus.
Tízperces ráktesztet fejlesztenek ausztrál kutatók
Tízperces rákteszt fejlesztésén dolgoznak ausztrál kutatók: az új vizsgálat 90 százalékos bizonyossággal lesz képes észlelni a fejlődő kórt a páciens vérében.
Apja fotózta a gyerekét: arcát és koponyáját húsnyárs szúrta át - képekkel 18+
A csodával határos módon semmilyen fontos szerve nem sérült meg annak a tízéves missouri fiúnak, akinek arcát egy húsnyárs szúrta át, amikor a hétvégén leesett egy fáról.
Új felfedezés az agykutatásban - ismeretlen területeket tártak fel
Amerikai kutatók korábban ismeretlen csatornákat fedeztek fel az agy és a koponya között. A járatokon azon immunsejtek közlekednek, melyek az agy szöveti károsodásaira adnak reakciót.
Agyműtétet végzett egy robot Magyarországon - képek
Először végeztek agyműtétet Magyarországon robot segítségével. A beavatkozás a robottal nemcsak pontosabb, hanem gyorsabb is lett - mondta az InfoRádió "Szigma - A holnap világa" című magazinműsorában Erőss Loránd, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet Funkcionális Idegsebészeti Osztályának vezetője.
Legyőzte a gép az embert a bőrrák felismerésében
Nagyobb arányban ismerte fel a bőrrákot az erre megtanított mesterséges intelligencia, mint a szakorvosok - jelentette be egy nemzetközi kutatócsoport kedden.