Infostart.hu
eur:
349.44
usd:
300.96
bux:
138730.73
2026. június 16. kedd Jusztin
Parlagfüvet vág egy közmunkás Nagyszénás belterületén 2013. július 29-én. A hatóság július 1-jétől eljárást indít azok ellen, akik elmulasztják a parlagfű-mentesítést.
Nyitókép: MTI Fotó: Rosta Tibor

Aki ezt elmulasztja, több milliós bírsággal számolhat

Egy-két héten belül indul a parlagfűszezon. A növény irtásáról minden földtulajdonosnak gondoskodnia kell.

Tüsszögés, köhögés, szemviszketés – a parlagfűallergia jól ismert tünetei. Ám ne csak ilyen panaszokra készüljön, aki érzékeny a növényre – figyelmeztet a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság elnöke. "Hogyha ugyanezzel a fehérjével az emberi szervezet más formában találkozik, például megeszi, arra is számítani kell, hogy nem légúti tünetei, hanem

bőr- és emésztőszervi tünetei is egyre gyakrabban lesznek.

Elsősorban a görögdinnyére és bizonyos más gyümölcsökre, zöldségekre válaszolhat így a szervezet" – fogalmazott Nékám Kristóf.

Jön a start az allergiásoknak

A szezon két héten belül kezdődik, az eddigi időjárás pedig kifejezetten kedvezett a parlagfű fejlődésének. A tünetek és az újabb megbetegedések megelőzése miatt a növényt,

ahol lehet irtani kell.

Ezért 5 központi kaszálást indítanak, de a földtulajdonosoknak is gondoskodni kell a parlagfűmentesítésről. Ezt folyamatosan ellenőrzik, a mulasztókat pedig több milliós bírsággal is sújthatják – mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója.

"Van helyszíni, földi ellenőrzés és vizsgálat, és van légi felderítés is. Az önkormányzatok, illetve a kormányhivatalok feladata, hogy az ezzel kapcsolatos ellenőrzéseket elvégezzék. A kiszabható növényvédelmi bírság mértéke tág határok között változik a fertőzöttségtől, a terület méretétől függően

15 ezer forinttól akár 5 millió forintig

is terjedhet" – figyelmeztetett Gyuricza Csaba.

A magyarországi allergiások számáról nincs pontos adat, szakemberek szerint akár 2 millió érintett is lehet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sportközgazdász: főleg a fogadóirodáknak kedveznek a mostani vb-eredmények

Sportközgazdász: főleg a fogadóirodáknak kedveznek a mostani vb-eredmények

Azért is spórolnak egyes csapatok az erejükkel, mert a létszámbővítés és a lebonyolítás miatt könnyebb továbbjutni a csoportból a vb-n, és az igazán nehéz meccsek a torna második részében következnek – mondta az InfoRádióban Szabados Gábor. A sportfogadás-szakértő szerint a gyengébb kezdés ellenére a spanyolok és a brazilok továbbra is ugyanolyan jó eséllyel pályázhatnak a végső győzelemre.

„Minden megváltozott, és valójában semmi sem” – a politológus értékeli, mi történt az áprilisi választások óta

Egyelőre még nem lehet tudni, hogy kormányváltás vagy valódi rendszerváltoztatás történt-e április 12-én – mondta az InfoRádióban a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója. Novák Zoltán szerint történelmi távlatban azt lehet érzékelni, hogy a magyar társadalom a domináns pártrendszert és az erőkultuszt preferálja.
inforadio
ARÉNA
2026.06.17. szerda, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Európa zöldben, Amerika vegyesen zárt

Európa zöldben, Amerika vegyesen zárt

Lendületet adott a tőzsdéknek a hétvégi iráni-amerikai megállapodás híre, a Dow új csúcsra ment a hétfői kereskedésben és kedden tovább emelkedik, ma reggel a Nikkei is történelmi csúcsot döntött, és az európai indexek is szemmel látható pluszban állnak, amit az olajár mai esése is segít. A SpaceX ma is szárnyal, így lekörözte az Amazont és a Microsoftot is piaci kapitalizációban, már a negyedik legnagyobb amerikai vállalat. A magyar tőzsdén ma felülteljesít a Mol a blue chipek közül, a céggel kapcsolatban több fontos hír is napvilágot látott, délután bejelentették, hogy megvan a részvényesi megállapodás a NIS irányításáról. Az amerikai tőzsdék felemás hangulatban zártak, egyedül a Dow Jones fejezte be zöldben a kereskedést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×