Infostart.hu
eur:
387.57
usd:
333.67
bux:
0
2026. március 4. szerda Kázmér
Varga Judit, a Miniszterelnökség államtitkára, miután átvette a kinevezési okmányt Áder János köztársasági elnöktől (hátul) az Országház Vadásztermében 2018. május 22-én.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Varga Judit: Magyarország nem sürgeti az új uniós büdzsét

Folyamatban van az írásos tájékoztató készítése, amely válasz lehet a Sargentini-jelentés elfogadása után indult eljárásra - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Miniszterelnökség európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkára. Varga Judit hozzátette: Magyarország nem sürgeti az Európai Unió következő költségvetésének elfogadását.

Folyamatban van az írásos tájékoztató készítése az Európai Tanács üléseit előkészítő Általános Ügyek Tanácsa számára, a dokumentum válasz lehet a Sargentini-jelentés elfogadása után indult eljárásra - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Miniszterelnökség európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkára.

Varga Judit kifejtette: még a parlament szerepén megy a vita, ezért nem kapott a magyar kormány konkrét határidőt.

„Ha látjuk, mikor kerül úgy az Általános Ügyek Tanácsa napirendjére a magyar kérdés, hogy már tartalmi vitát tartanak, azt megelőzően kell elkészítenünk az anyagot. Egyelőre eljárási kérdéseket tisztázunk” - közölte.

Az államtitkár szerint gyorsan és lassan is történhetnek a dolgok az EU-ban, ezért nem kíván találgatásba bocsátkozni.

„Folyamatban van a dokumentum elkészítése, bármikor készek vagyunk gyorsan befejezni.

Alaposan meg akarunk nézni minden nemzetközi statisztikát, hogy a legteljesebb képben tudjuk bemutatni, hogy nem mi vagyunk a rossz tanulók az unióban” - emelte ki.

Varga Judit arról is beszélt, hogyan reagáltak a külföldi politikusok a Sargentini-jelentésre. Mint mondta, a jelentést végig senki sem olvasta el, inkább a médiából tájékozódtak. Az első körös vádaskodásra van muníció, de amikor visszafordítanak egy kérdést, akkor már nem igazán tudnak mit válaszolni – fogalmazott.

Az európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkár hozzátette: a magyar kormány jogi úton igyekszik megvédeni az álláspontját.

Uniós büdzsé

Varga Judit arról is beszélt, hogy a magyar állam nem sürgeti az Európai Unió következő költségvetésének elfogadását, a legfontosabb a magyar érdekek érvényesítése.

„A gyorsaság nem mehet a minőség rovására,

ha a sarkalatos érdekeket nem látjuk biztosítottnak, akkor nem tudjuk támogatni ezt. Fontos azt hangsúlyozni, hogy rólunk nélkülünk ne döntsenek” - hangsúlyozta.

Varga Judit kiemelte, hogy a különböző érdekek érvényesítése miatt nem alkotható meg az új uniós büdzsé.

Brexit

Az európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkár közölte azt is, a brexit ellenére fontos, hogy a jó viszony megmaradjon Nagy-Britanniával. Magyarországnak és az EU-nak is az az érdeke, hogy fair brexit jöjjön létre – fogalmazott.

Sikerült garanciákat kapni arra, hogy nem éri hátrány a Nagy-Britanniában élő magyar állampolgárokat – emlékeztetett.

Varga Judit hozzátette: minden brexit-tárgyaláson felvetődnek újabb kérdések, de nagy meglepetésekre nem lehet számítani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Srí Lanka az ott ragadt magyarok költséges csapdájává vált a háború miatt – helyszíni beszámoló

Srí Lanka az ott ragadt magyarok költséges csapdájává vált a háború miatt – helyszíni beszámoló

Srí Lankán is ragadtak magyarok a közel-keleti háború miatt. Erről Smidtné Horváth Zsuzsanna, a Magyarok Srí Lankán utazási iroda vezetője beszélt az InfoRádióban. Elmagyarázta azt is, hogy miért kell(ene) még a drága alternatív járattal utazni hajlandó turistáknak is fél hónapot várniuk.

Hortay Olivér az Arénában: két módon is súlyosan roncsolódik most a világ olajellátása

A Hormuzi szoros kiesése a nemzetközi olajpiaci útvonalakból nagy érvágás, de legalább ennyire komoly probéma, hogy a megtámadott Irán válaszcsapásként a környező országok infrastruktúráját támadja – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Hortay Olivér közgazdász, a Századvég Konjuktúrakutató Zrt energia- és klímapolitikai üzletágvezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Dubaj és Bejrút támadás alatt, Trump biztosítaná a Hormuzi-szorost, kiderült, mikor lesz új iráni vezető – Híreink az iráni háborúról percről percre szerdán

Dubaj és Bejrút támadás alatt, Trump biztosítaná a Hormuzi-szorost, kiderült, mikor lesz új iráni vezető – Híreink az iráni háborúról percről percre szerdán

Ötödik napja tart Izrael és az Egyesült Államok háborúja Irán ellen. A libanoni főváros, Bejrút közelében egy szállodát, az iráni Kom városában pedig a Szakértői Tanács épületét támadták meg, beszámolók szerint a halálesetek száma mindkét országban túllépte a 800-at. Teherán válaszcsapása számos amerikai érdekeltségű célpontot sújtott: az USA dubaji konzulátusa, egy szaúd-arábiai CIA-állomás és egy Katarban lévő amerikai támaszpont mind találatokat szenvedett el. Az iráni védelmi minisztérium szerint készen állnak az elhúzódó háborúra, mondván, a legjobb fegyvereiket még nem is használták. Közben kiderült: a jövő héten, Ali Hámenei temetése után választják Irán következő legfőbb vezetőjét. Donald Trump elrendelte, hogy az Egyesült Államok "biztosítást és garanciát" nyújtson a Perzsa-öbölben közlekedő hajók számára, azt javasolva, hogy "szükség esetén" az amerikai haditengerészet kísérje a tankereket a világgazdasági szempontból kulcsfontosságú, Irán által lezártnak nyilvánított Hormuzi-szoroson. Az Egyesült Arab Emírségek biztonságos légi folyosókat nyitott a vele szomszédos országok számára, a Közel-Keleten megbénult a közlekedés, miközben a világ országai evakuálni próbálják a régióban rekedt állampolgáraikat. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×