Infostart.hu
eur:
384.21
usd:
328.63
bux:
0
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince

Ilyen a magyar demokrata Kornai János szerint - hetilapszemle

A HVG-ben Kornai Jánossal olvasható interjú, a Heti Válasz a keleti nyitásról ír, a Figyelő pedig a legnagyobb orosz műtrágya-milliárdos családot mutatja be.

A HVG interjú közöl Kornai Jánossal, aki Látlelet című könyvében írt a 2010 után kialakított politikai rendszerről. A közgazdász azt mondja, hogy azt a rendszertípust, amelyik a demokrácia bizonyos formális jegyeit megtartja ugyan, de a hatalom nem leváltható, autokráciának nevezi. Mint fogalmaz, tömegtermelésben alkotják, összecsapják a törvényeket, jogszabályokba iktatják az uralkodó csoportoknak kedvező ítéleteket, mégsem lehet azt mondani, hogy a törvények tekintélye megszűnt volna, ugyanakkor a bírói függetlenségen nagyon súlyos sérelmek estek. Kornai János egyik fő következtetése, hogy akkor sem minden mindegy, ha nem sikerül megváltoztatni a rendszert, sőt, ha a fennálló rezsim elég tartósnak ígérkezik, akkor merül fel csak igazán, hogyan lehet, hogyan kell tisztességes emberként, demokrataként élni.

A Heti Válasz arról ír, hogy hullanak keleti nyitás kulcsfigurái, Adnan Polat azonban talpon maradt. A török milliárdos a Recep Tayyip Erdogan elnökhöz közelálló pénzemberekből szervez üzleti koalíciót, ők pedig a napokban máris megvásárolták a pesti Közvágóhíd épületegyüttesét. Az újság szerint nem lenne meglepő, ha az épületegyüttes nem védett részeit ledózerolnák, és szállodák, üzletsorok épülnének a helyükön. Polat egyébként számos más érdekeltségén keresztül több szektorban is befektet Magyarországon.

A Figyelő a legnagyobb orosz műtrágya-milliárdos családot, Gurjevéket mutatja be. Idősebb Andrej Gurjev, Mihail Hodorkovszkij korábbi pártfogoltja 2001-ben kezdte meg a foszfát alapú műtrágyát gyártó vállalatok és a fosztfátbányák felvásárlását, majd a cégeit a PhosAgro nevű holdingba helyezte, amelyet 2011-ben kiváló időzítéssel vitt tőzsdére, majd két évvel később fia vette át az irányítást. A család ma arra törekszik, hogy az uniós piacokon megszilárduljon a helyük, a lobbitevékenységük pedig arra épül, hogy az általuk gyártott műtrágya kevésbé mérgező, mint a francia érdekszférába tartozó észak- és nyugat-afrikai bányákból behozott foszfát. 

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nagy a felháborodás: csaknem ezer menedékkérőnek bottal ütik a nyomát

Nagy a felháborodás: csaknem ezer menedékkérőnek bottal ütik a nyomát

A menekültpolitika szigorítása a tavaly májusban hivatalba lépett Merz-kormány egyik fő célkitűzése. Ilyen előzmények után felháborodást keltett az a bejelentés, hogy az elmúlt több mint egy évben a délnyugat-németországi Rajna-vidék-Pfalz tartományban megközelítően 1000 menedékkérőnek egyszerűen nyoma veszett.

Washington rakétákat telepíthetne Grönlandra – újabb részletek a NATO-Trump alkuról

Donald Trump az este váratlan megegyezésről számolt be: alkut kötött a NATO-főtitkárral Grönland ügyében, és ezért nem vezeti be a több nyugat-európai állam ellen a beígért büntetővámokat. Órákkal korábban még azt követelte, hogy azonnal induljanak tárgyalások Grönland eladásáról. Később több interjúban is beszélt a megállapodásról.
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Váratlan bejelentést tett Putyin, fontos találkozók sora lesz ma – Percről percre az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Váratlan bejelentést tett Putyin, fontos találkozók sora lesz ma – Percről percre az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Vlagyimir Putyin közölte: hajlandó csatlakozni Donald Trump úgynevezett Béketanácsához, mi több, az állandó tagsághoz szükséges egymilliárd dollárt is befizetné a Kreml. Az orosz elnök arról is beszélt a moszkvai biztonsági tanács szerdai ülésén, hogy az Egyesült Államokban befagyasztott orosz kintlévőségeket Ukrajna újjáépítésére lehetne felhasználni egy békeegyezmény megkötése után. Putyin továbbá megerősítette: Steve Witkoff elnöki különmegbízott és Trump veje, Jared Kushner csütörtökön Moszkvába érkezik. Mindeközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a svájci Davosba tart, hogy a Világgazdasági Fórum helyszínén egyeztessen ma Trumppal. Szerdán Rusztem Umerov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára tárgyalt Witkoff-fal és Kushnerrel. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legutóbbi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×