Infostart.hu
eur:
382.54
usd:
326.05
bux:
123941.13
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Törlesztések apasztják a BKV pénzét

A kormány legutóbbi döntése szerint garantált a BKV működése az év végéig, sajtóértesülések szerint azonban a közlekedési vállalat a hitelek törlesztése miatt kimeríti az éves működési keretét.

Ismét gyorssegéllyel hárítja el a kabinet a BKV fenyegető kényszerleállását - írja a Népszabadság. A lap kiemeli, hogy a BKV az év eleje óta hiába várja az idén lejáró 9,4 milliárdos hitel kiváltásához szükséges állami kezességet, ezt eddig nem kapta meg, ezért a cég most elkezdte törleszteni az esedékes részleteket. Ha ezt nem teszi meg a cég, akkor a bankok az összes még fennálló, 61 milliárd forintos adósság azonnali visszafizetését követelhették volna. Így viszont a BKV felélte az éves működési keretét.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az ATV-ben beszélt arról, hogy a kormány legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy támogatja a közlekedési vállalat működését, és a 3-as metró rekonstrukcióját. A kabinet múlt héten döntött arról, hogy kilencmilliárd forinttal támogatják a közlekedési vállalat működését és 60 milliárd forint kezességet vállal a hármas metró felújításához - tette hozzá a tárcavezető.

Korábban Tarlós István főpolgármester azt mondta, hogy a BKV év végéig tartó működése megoldható, és a korábban felhalmozott adósság rendezéséhez elképzelhető, hogy kölcsönre lesz szükség. A városvezető kiemelte, hogy a 3-as metró teljes felújítása 2019-re érhet vége, a balesetveszélyes működés pedig 2016-ban szűnhet meg.

A Népszabadság szerint a kormány ezzel biztosítja a BKV működését az év végéig. A finanszírozási döntés mellett a Városháza a metrófelújítás állami garanciájának is örülhet, azonban teher lehet, hogy a beruházáshoz szükséges 60 milliárd forintos kölcsönt a fővárosnak kell felvenni és visszafizetni. A népszabadság szerint jövőre egy újabb 52,3 milliárdos hitelcsomag jár le, amelynek első, 6,7 milliárdos részletét már márciusban törleszteni kellene.

Hanganyag: Szabó Gergõ

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a Béketanács a viták globális rendezési fórumává válhat

Szakértő: a Béketanács a viták globális rendezési fórumává válhat

A davosi Világgazdasági Fórumon hivatalosan is megalakult a Donald Trump amerikai elnök kezdeményezésére létrehozott Béketanács. A szervezet hatásköre messze túlmutathat a gázai háború utáni rendezésen, és a jövőben a globális konfliktusok kezelésének új nemzetközi fórumává válhat – mondta Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány biztonságpolitikai szakértője az InfoRádióban.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×