eur:
387.01
usd:
356.43
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál
Még nem dőlt el a Brexit egyik legnagyobb kérdése

Még nem dőlt el a Brexit egyik legnagyobb kérdése

Kemény Brexit vagy puha Brexit, de Brexit – a többi EU-tagállam számára ez az üzenet vált világossá a brit miniszterelnök-jelöltek hétfői furcsa vitáján. A két fő párt vezetője nem szorongatta meg egymást, ezt megtette helyettük egy veterán műsorvezető.

Nem egészen egy hét maradt az előrehozott brit parlamenti választásokig, és immár teljesen világossá vált, hogy mindkét fő esélyes párt levezényelné Nagy-Britannia kilépését az Európai Unióból.

Ez derült ki a miniszterelnök-jelöltek tévévitájából, amely inkább hasonlított egy polgárháborús ország szembenálló felei közötti béketárgyaláshoz, mint egy demokráciában bevett parázs összecsapáshoz.

Theresa May kormányzó konzervatív miniszterelnök és munkáspárti ellenfele, Jeremy Corbyn ugyanis nem közvetlenül csapott össze a tévékamerák előtt. Ahelyett, hogy egymást szorongatták volna, a kellemetlen kérdéseket a választókból válogatott közönség és a BBC egyik hírhedten keménykedő volt veterán politikai műsorvezetője tette fel.

A külvilág és az európai uniós munkavállalók számára a fő kérdés az, hogy mi lesz azokkal, akik már brit földön vannak, és azokkal, akik itt szeretnének dolgozni a jövőben. Theresa May – aki tavaly a Brexit-népszavazás után választás nélkül került hatalomra, és most szeretné megerősíteni pozícióját –, ha nyíltan nem is, de értésre adta: a migráció csökkentése fontosabb számára, mint az európai közös piaci és vámuniós tagság.

Mindez azt jelenti, hogy a jelenleg brit földön élő európaiak státusza kérdéses, míg a jövőben itt munkát keresők bizonyosan korlátozásokra számíthatnak.

„Ha nincs alku, az is jobb, mint a rossz alku”

– fogalmazott a Brüsszellel, azaz a többi 27 uniós tagállammal folytatott kilépési tárgyalásokról, miközben jól ismert szlogenjeit ismételgette. Mindez nem csak az uniós munkavállalókat, de a brit és európai exportőröket is sújtaná. Ha Nagy-Britannia kétoldalú kereskedelmi megállapodás nélkül „esne ki” az EU-ból, akkor az azt jelentené, hogy a Kereskedelmi Világszervezet kötelező vámszabályai vonatkoznának a kétoldalú áruforgalomra.

Még nem dőlt el a Brexit egyik legnagyobb kérdése

A BBC reggeli adásában a Ryanair diszkont légitársaság egyik vezetője azt is kifejtette, hogy a kétoldalú légiközlekedés is hátrányba kerülne egy időre.

A vitatott politikai múlttal rendelkező Jeremy Corbyn, az ellenzéki Munkáspárt vezetője sem kampányol a Brexit leállításáért. A maradáspártiak közül sokan őt vádolják azzal, hogy tavaly nem harcolt az uniós tagság fenntartásáért.

Corbyn a vita során végig igyekezett megőrizni nyugalmát, és azt ígérte, hogy

„mindenképpen” alkut köt Európával,

ami arra utal, hogy kevésbé lesz ellenséges az uniós munkavállalókkal szemben.

May azt mondta, hogy az EU agresszív módon akar tárgyalni, és ezért

neki erős mandátumra van szüksége a brit néptől.

A közönség azonban kinevette, amikor oktatási politikájáról beszélt. Jeremy Paxman – a brit politikai elitnek sok álmatlan éjszakát okozó – veterán politikai újságíró pedig megkérdezte: mennyire lesz kemény az EU-val, ha már most hátraarcot csinált a nyugdíjasokat kellemetlenül érintő egyik kampánypontja kapcsán.

A balos külpolitikai értékeiről ismert Corbynt közben az Ír Köztársasági Hadsereg és a Hamász iránti állítólagos szimpátiái és az atomfegyver bevetésének kérdésében szorongatta meg Paxman.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

A Robert Fico elleni merényletnek hatása lehet az európai parlamenti választási kampányra is, ám a politikusokat a választások előtt nehéz lesz meggyőzni arról, hogy távolságot tartsanak az emberektől – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora.

Hankó Balázs az Arénában: roppant veszélyes az új uniós felsőoktatási javaslat

Az Európai Bizottság továbbra sem válaszol a magyar kormány novemberi levélére – mondta a június végén lejáró Erasmus-megállapodás jövője kapcsán Hankó Balázs az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára beszélt a Pannónia Ösztöndíjprogramról, a felsőoktatási bérek rendezéséről és a felvételizők számának alakulásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×