eur:
412.84
usd:
393.75
bux:
79243.31
2024. december 18. szerda Auguszta
A merénylet áldozatává vált Robert Fico szlovák miniszterelnök testőrei intézkednek a lőfegyveres támadás helyszínén, a Pozsonytól mintegy 150 kilométerre, északkeletre fekvő Nyitrabányán (Handlová) 2024. május 15-én. Ficót több lövés érte a mellkasán és a gyomrán, a politikust életveszélyes állapotban, mentőhelikopterrel szállították kórházba Besztercebányán (Banská Bystrica).
Nyitókép: MTI/AP/TASR Slovakia/Radovan Stoklasa

Kis-Benedek József: a nagy hiba után esélyük sem volt a Robert Ficót védő testőröknek

A szlovák hatóságok is hibáztak akkor, amikor nem ellenőrizték a védett személyek közelébe engedett embereket – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kiss Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora. Arról is beszélt, hogy el kell készülni arra, hogy esetleg máshol is lehetnek ilyen típusú merényletek.

Robert Fico szlovák miniszterelnökre a nyitrabányai kihelyezett kormányülés után lőtt rá szerda délután egy merénylő, öt lövést adott le, három találta el a kormányfőt, akit mentőhelikopterrel, életveszélyes állapotban szállítottak a besztercebányai kórházba. A merényletről készült helyszíni felvételen az látszik, hogy Robert Fico miniszterelnök egy derékig érő, mozgatható, fémkordonokkal volt csak elválasztva a közönségtől. Egyikükhöz odalépett, kezet fogott vele, majd eldördült öt lövés.

Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, ilyenkor kockázatelemzést végeznek a biztonsági szervezetek, különösen a felfokozott kampányidőszakban, de mivel olyan területen tartották a kormányülést, ahol Robert Fico népszerű, vélhetően úgy kalkuláltak, hogy nem feltétlen kell számolni merénylettel.

"De nem szabad elfelejteni azt, hogy mindig adódhat olyan személy, aki odakerül és nem feltétlen szimpatizál a miniszterelnökkel, de akár egy őrült ember is lehet" – magyarázta a szakértő.

Szerinte a közeljövőben fontos kérdés lesz azt tisztázni, hogy meg szabad-e azt engedni, hogy a miniszterelnök ennyire közel menjen az emberekhez, és nemcsak Szlovákiában, hanem egész Európában, mert szerinte

"fel kell készülni arra, hogy esetleg máshol is lehetnek ilyen típusú merényletek".

Kis-Benedek József szerint az elkövető biztosra ment, mert a lehető legközelebbről adta le a lövéseket, ez azt jelenti, hogy egyértelmű volt a célja: a célszemélyt megsemmisítése. A felvetésre, hogy a miniszterelnököt egy lövedékálló mellény megmentette volna, azt felelte, hogy azzal legalább a haslövést ki lehetett volna védeni.

A merénylet közben készült videó szerint öt másodperc alatt tették a sérült miniszterelnököt az autóba a testőrök, és azonnal indultak. A biztonságpolitikai szakértő elmondta, a testőrök folyamatos kiképzést kapnak ilyen helyzetre, az nem volt kérdés, hogy azonnal az autóba kell menekíteni a védett személyt, de utána már dönteni kellett, hogy hová indulnak vele, és az állapota indokolta azt, hogy az első biztonságos helyről mentőhelikopterrel szállítsák kórházba.

Mivel éppen kormányülést tartottak Nyitrabányán, a szakértő szerint biztosan volt a közelben olyan orvoscsapat, amely el tudta kezdeni a mentést.

"A testőröket abszolút módon felkészítik arra, hogy bármi történik, legyen az akár egy késsel végrehajtott merénylet, egy lövéssel végrehajtott merénylet, egy robbantásos merénylet, hogy tudjanak azonnal beavatkozni, és nemcsak akik ott vannak a helyszínen, hanem a környéken lévő rendőri szerveket is fölkészítik arra, ha szükség van, akkor segítséget nyújtsanak" – részletezte Kis-Benedek József.

A videón azt lehet látni, hogy nyolc öltönyös testőr van, ebből ketten viszik a miniszterelnököt az autó felé, ketten a testükkel fedezik őket, a többiek pedig kifelé fordulva a közönséget nézik. A szakértő szerint szabályszerűen elsőként a védett személyről kell gondoskodni, utána arra kell figyelni, hogy jöhet újabb támadás. "Van egy közvetlen biztosítás, amelyik csak a védett személlyel foglalkozik. Van egy közbülső biztosítás, amelyik a környéket zárja, és még egy távolabbi, külső, ha netalántán egy nagyobb támadással kell számolni" – magyarázta.

A testőrök egészségügyi kiképzést kapnak, így a sérült ellátást meg tudják kezdeni, például nyomókötést tudnak helyezni a vérző sebre, ilyenkor azonnal egészségügyi szempontból elsősegélyt kell nyújtani és minél előbb orvoshoz juttatni, ez a legfontosabb dolog az elején – tette hozzá.

A felvételen lehetett látni, hogy nemcsak a miniszterelnök mellett voltak őt biztosító védő erők, hanem a közönség soraiban is, akik a lövések után azonnal földre teperték a merénylőt. Ez a második gyűrű, és mivel kevesen voltak a kordonnál, szinte több volt a biztosító ember, mint a közönség, ennek ellenére tudott lőni a merénylő. A férfi biztonsági őr, legálisan volt fegyvere, gyakorlata is volt, így Kis-Benedek József szerint ott már esélyük sem volt megakadályozni a merényletet a testőröknek.

"A hibát ott követték el, hogy ellenőrzés nélkül engedték az embereket a kordonhoz.

Ezt szerintem a rendőrök hibásan csinálták, nem lett volna szabad olyan embert odaengedni, akinek fegyvere van. Teljesen közel ment a miniszterelnökhöz, semmi esély nem volt arra, hogy kiüssék a kezéből a fegyvert, le tudta adni az összes lövést pillanatok alatt. Nem tudtak mit csinálni, ott volt a miniszterelnök, kezet fogtak, tehát ettől kezdve nincs az a testőr, aki ezt meg tudja akadályozni" – mondta a szakértő.

Úgy véli, ott is hibáztak, hogy túl közel engedték a kormányfőt az emberekhez, így arra sem maradt esélyük, hogy a testükkel óvják meg a védett személyt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a patrióták nyernek, a liberálisok Brüsszelbe szorulnak vissza, az Mordor vidéke

Orbán Viktor: a patrióták nyernek, a liberálisok Brüsszelbe szorulnak vissza, az Mordor vidéke

El fogunk érkezni ahhoz a nagy kérdéshez, hogy az ilyen nagyságrendű problémákkal, mint amilyenekkel a Nyugat most küzd, sikerül-e az ottani politikai rendszereknek a demokrácia keretein belül megoldást találniuk – tette fel a kérdést a miniszterelnök egy interjúban. Beszélt Ukrajna támogatásának várható megcsappanásáról, a tűzszünet esélyéről, a liberálisok és a patrióták küzdelmeiről.

Jogerősen elítélték Nicolas Sarkozy volt francia elnököt

Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez volt az első, amely bírósági szakaszba került, és az első alkalom az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy korrupció miatt jogerősem elítéltek egy volt köztársasági elnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×