eur:
393.01
usd:
366.47
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin

Nem tetszik a Brexit, de nem borítanák be Nagy-Britanniát a skótok

A Nagy-Britannia Unióból való kilépéséről szóló Brexit-népszavazás még valószínűbbé tette, hogy Skóciában ismét függetlenségi népszavazást tartanak. Ugyan a skótokat dühíti, hogy az angol szavazók miatt távozniuk kell az EU-ból, de egyelőre kérdéses: hajlandók-e emiatt felbontani Skócia és Anglia négyszáz éves unióját.

Három éve a skótok 55:45 arányban arra szavaztak, hogy hazájuk Nagy-Britannia része maradjon. A tavaly nyári Brexit-népszavazáson ugyanakkor határozottan Nagy-Britannia Európai Uniós tagságát támogatták.

Miután nyilvánvalóvá vált, hogy Theresa May brit miniszterelnök a „kemény Brexit” forgatókönyvét követi majd – azaz az ország nemcsak az EU-t, de a közös piacot és a vámuniót is elhagyja – felmerül az érv, hogy a skótok ebben már nem akarnak a domináns angolok partnerei lenni.

Ezt ismételgeti Nicola Sturgeon, a skóciai autonómiát vezető Első Miniszter is. A nagy kérdés azonban az, hogy politizál-e vagy valóban a választók véleményét fejezi ki.

„Én az Egyesült Királysághoz és nem az EU-hoz vagyok hű” – mondta a Reutersnek Nancy Smith nyugdíjas skót tanár. A 75 éves nő a skót függetlenség ellen, de a folytatódó brit EU-tagság mellett szavazott és azt mondta: annak ellenére, hogy kevéssé bízik Mayben, nem változtatta meg a véleményét.

A Reutersnek több más járókelő is hasonló véleményt fogalmazott meg az Edingburghoz közeli North Berwick városban.

Közvélemény-kutatások továbbra is azt mutatják, hogy a függetlenséghez való hozzáállás a Brexit-voks eredménye ellenére változatlan, azaz kis többsége van azoknak, akik nem szakítanák szét Nagy-Britanniát.

Elemzők rámutatnak, hogy 2014-ben, a függetlenségpártiak a gazdaságilag elmaradott skót régiókban voltak erősebbek, és nem lehet készpénznek venni, hogy a Brexit miatt többségbe kerülnek.

Volt olyan is, aki minkét esetben a „függetlenségre” voksolt. A 43 éves glasgow-i taxis, Martin Quinn szerint „túl sokat ígértek” nekik, erősebb gazdaságot, pénzt az olajkitermelésből. „Ezeket nem fogják megvalósítani, nem tudunk egyedül megélni, nincs elég önbizalom hozzá. A Brexit csak ront a dolgokon” – mondta.

Mindez rávilágít a skót függetlenségpártiak dilemmájára: a gazdaság helyzete még kevésbé teszi vonzóvá az elszakadást, mint 2014-ben. Skócia egyik legnagyobb bevételi forrása az északi-tengeri olaj, de a készletek egyrészt kifogyóban vannak, másrészt meredeken esett a nyersanyag ára.

Mindeközben a skót gazdaság az utóbbi évben csak harmad annyival bővült, mint a teljes brit gazdaság. Ebben a helyzetben Nicola Sturgeon hosszútávra játszik: bár többször is jelezte, mennyire nem tetszik neki, ahogy Theresa May kezeli a Brexit kérdését, a skót Első Miniszter közölte: az idén nem lesz skót függetlenségi népszavazás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×