eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit miniszterelnök az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által közösen fejlesztett potenciális koronavírus elleni vakcinát (AZD1222) tartalmazó fiolát tart a kezében a Wockhardt indiai székhelyű gyógyszeripari vállalat telephelyén, a walesi Wrexhamben 2020. november 30-án.
Nyitókép: MTI/AP/PA/Paul Ellis

Oltóanyagok keverése, a második oltás késleltetése: ez a magyarázat

Az Egyesült Királyságban amellett, hogy a koronavírus elleni oltások második adagjának beadási időpontját a kitolják az ajánlott legfeljebb hat héthez képest, a különböző gyártóktól származó vakcinák "keverését" is engedélyezik - itt a magyarázat, miért tesznek így.

Nemzetközi aggodalom kíséri a britek döntését, miszerint akár 12 hét is eltelhet a koronavírus ellen országukban elérhető vakcinák beadási időpontja közt, ráadásul az egyik gyártótól származó kezdőadag után a másik gyártó vakcinájával is befejezhetik az oltási sort.

A döntések mögött tudományos magyarázat áll, a The Guardian összeállítása az okokra világít rá.

Lesz második adag is

A kezdeti terv az volt, hogy a gyártói ajánlást követve három hét különbséggel adják be az oltásokat, a Védőoltási és Immunizációs Bizottsága (JCVI) azonban a fertőzések növekvő száma és a gyorsabban terjedő variáns megjelenésének hatására kezdett számolni. Arra jutottak,

nagy valószínűséggel komolyabb közegészségügyi haszna van

rövid távon annak, ha többen kapnak első adagot, és csak 12 hét múlva - amikor már feltehetően nagyobb mennyiségű vakcina áll rendelkezésre - következik a második oltás. A módszertől azt remélik, a halálozások száma is csökken.

Ezt a döntést Tony Blair volt miniszterelnök javaslatához hasonlítják sokan - az ország egykori vezetője azt indítványozta, hogy mindenki kapjon egy adagot az oltásból. A JCVI ugyanakkor kiemeli: az ő tervük szerint mindenki meg fogja kapni a második adagot is, csak később, mint eredetileg tervezték. Ez az emlékeztető oltás a remények szerint megerősíti és hosszabb távúvá teszi az első adag hatását.

Nem kutatták a hatékonyságot

Jogos ugyanakkor az aggály abból a szempontból, hogy nem tesztelték, mi történik, ha ennyire sok idő telik el két oltás között - ahogyan azt sem, mi lesz, ha valaki az első adagot a Pfizer és a BioNTech, a másodikat pedig az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem szeréből kapja, vagy épp fordítva. Utóbbit csak különleges esetben javasolja maga a JCVI is.

A legnagyobb rizikófaktort az jelenti, hogy ha három helyett tizenkét hét telik el a két oltás között, az immunitás szintje annyira csökkenhet, hogy a már egy adaggal oltottak is megfertőződhetnek koronavírussal - igaz, ez a rizikó még mindig kisebb, mintha egyáltalán nem kaptak volna oltást. A Brit Immunológusok Társasága ugyanakkor úgy vélekedik, a második oltás időpontjának 8-9 héttel történő kitolása nem valószínű, hogy változtat a hatékonyságon.

Így vélekedhet Kanada és Németország is, akik fontolgatnak hasonló döntéseket, míg a dánok már be is jelentették, hogy hat hetes különbséggel oltanák be állampolgáraikat.

A tüskefehérje a kulcs

A különböző gyártóktól származó, különböző működési elvű oltások vakcináción belül történő keverésével sem foglalkozott még kutatás. Az AstraZeneca az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztett vakcinája és a Gamaleja Intézet Szputnyik V védőoltásának vegyes beadását kutatják azonban, a feltételezések szerint ezek egymás utáni adása erősebb védelmet jelenthet.

Szigorúan elméleti síkon vizsgálva a kérdést, a különböző gyártóktól származó védőoltások keverésének működnie kell, mivel mind a tüskefehérjén alapszanak, még ha másként is működnek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×