eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

3,2 millió dollár a pompás királylepkék megmentésére

Az amerikai kormány 3,2 millió dollárt biztosít a pompás királylepkék (Danaus plexippus) megmentésére, mivel az Egyesült Államok és Mexikó között ingázó pompás színű lepkék populációja az elmúlt években mintegy 90 százalékkal csökkent.

Az összegből kétmillió dollárt az Egyesült Államokban lévő élőhelyeinek helyreállítására fordítanak, mintegy 81 ezer hektárnyi területen. A maradék összegből életre hívnak egy alapítványt, amely a földtulajdonosoknak és gazdálkodóknak nyújt támogatást a lepkék élőhelyeinek megőrzése érdekében.

Az Amerikai Hal- és Vadvédelmi Szolgálat nem sokkal az után jelentette be a kormányzati döntést, hogy fontolóra vették, veszélyeztetett fajnak nyilvánítsák-e a fekete, narancssárga és fehér színű lepkéket, amelyek így a veszélyeztetett fajokra vonatkozó törvény (Endangered Species Act) oltalma alá esnének, és ezáltal még több védelmet biztosíthatnának számukra.

"Meg tudjuk menteni a pompás királylepkéket Észak-Amerikában, de csak akkor, ha gyorsan és közösen cselekszünk" - hangoztatta Dan Ashe, a szolgálat egyik igazgatója.

A pompás királylepkék kizárólag a selyemkóró növényre rakják le petéiket. Szaporodásukat és táplálkozásukat nagy mértékben veszélyezteti, hogy a mezőket termőfölddé alakítják át, ahol egyre szélesebb körben használnak gyomirtókat.

A Természetvédelmi Világalap ugyan januárban arról számolt be, hogy idén 56,5 millióra nőtt a Mexikóban telelő pompás királylepkék száma, ami jelentős emelkedés az előző év negatív rekordjához - 34 millió példányhoz - képest, ám még így sem elegendő mértékű ahhoz, hogy csökkentse a rovarok kipusztulásának kockázatát - figyelmeztettek a környezetvédők.

Õszi vándorlásuk alapján a pompás királylepkék két populációját különböztetik meg az Egyesült Államokban. A kontinentális választóvonaltól keletre élő lepkék 4800 kilométert repülnek Mexikóig, míg a vonaltól nyugatra - köztük Idaho államban - élő társaik viszonylag rövidebb távot megtéve Kalifornia felé veszik az irányt.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Hat héten át zajlik a világ leghosszabb választása: most dőlhet el másfél milliárd ember jövője

Hat héten át zajlik a világ leghosszabb választása: most dőlhet el másfél milliárd ember jövője

Indiában pénteken kezdődött meg a világ legnagyobb általános választása, amelyen közel 1 milliárd választásra jogosult adhatja le a szavazatát. A rendkívüli méretek miatt ezt a szokásosnál sokkal hosszabb időkeretben bonyolítják le, összesen hat héten keresztül zajlik a voksolás, eredményekre csak júniusban lehet majd számítani. A döntés nem könnyű, ugyanis számos olyan tényező van, amely befolyásolhatja a választók döntését. Elemzésünkben összeszedjük, hogy mi motiválhatja most az indiai szavazókat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×