eur:
397.71
usd:
367.71
bux:
89971.53
2025. március 23. vasárnap Emőke
Nyitókép: Pixabay

Elhunyt az Apollo-8 parancsnoka

Frank Borman 95 évet élt.

Elhunyt 95 éves korában Frank Borman amerikai űrhajós, a Holdat elsőként legénységgel megkerülő Apollo-8 űrmisszió parancsnoka - jelentette be csütörtökön az amerikai űrhivatal (NASA).

A NASA közlése szerint Borman a montanai Billingsben halt meg kedden.

"A NASA legjobbjainak egyikére emlékezünk ma. Frank Borman űrhajós igazi amerikai hős volt" - méltatta Bill Nelson, a NASA igazgatója.

Borman, az Apollo-8 parancsnoka legénységével 1968-ban elsőként kerülte meg a Holdat, előkészítve az amerikai űrhajósok pár hónappal későbbi első holdraszállását.

Borman Indianában született, és a repülés iránti szenvedélyes rajongása az amerikai légierőhöz, később a NASÁ-hoz vezette. 1950-től vadászpilótaként repült, majd a West Point Katonai Akadémián a termodinamika professzora lett.

1967-ben tagja volt a vizsgálóbizottságnak, amely az Apollo-űrhajón keletkezett, három űrhajós halálával járó tűz okait vizsgálta. Később kinevezték az Apollo-program irányítójává, és ő vezette azt a csapatot, amely újratervezte az Apollo-űrhajót.

Miután 1970-ben nyugdíjba vonult a légierőtől, tanácsadó lett az Eastern Airlinesnál, majd különböző vezető pozíciókat töltött be. Emellett különleges elnöki nagykövetként kísérte el az amerikai elnököt távol-keleti és európai útjaira.

Borman számos kitüntetésben részesült, 1990-ben beiktatták a repülés nemzetközi hírességeinek csarnokába, 1993-ban pedig az amerikai űrhajós hírességek csarnokába. Nős volt, két fia és négy unokája született.

Címlapról ajánljuk
Szerény remények a jövő évi olimpiával kapcsolatban, a férfiak a több szerencsében bízhatnak

Szerény remények a jövő évi olimpiával kapcsolatban, a férfiak a több szerencsében bízhatnak

A női váltó kijuthat a jövő évi téli olimpiára - közölte az InfoRádióban a gyorskorcsolya-ágazati sportigazgató, aki elégedett volt a pekingi rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokságon látottakkal. Bánhidi Ákos azt is elárulta, hogy Jászapáti Petra vállműtétje ellenére időben el tudja majd kezdeni a felkészülést a 2026 elején esedékes milánói téli olimpiára.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.24. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×