eur:
393.02
usd:
366.42
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin

Napolitano letette az államfői esküt

Giorgio Napolitano hétfő délután a római parlament előtt letette az elnöki esküt, majd elmondta második mandátuma beiktatási beszédét.

A beszéde közben többször elérzékenyülő Napolitano hangoztatta: az "ország sorsa iránti felelősségből" vállalta el második elnöki megbízatást, hogy tanúsítsa "az olasz összetartást, az intézmények életerejét a nemzetközi közösség szemében".

Kijelentette, hogy második mandátuma vállalása "komoly próbatételt" jelent számára. "Addig maradok a helyemen, amíg a helyzet megköveteli, és erőm engedi" - fogalmazott.

Napolitano bírálatot intézett a pártokhoz "megbocsáthatatlannak" nevezve az elmaradt választási reformot.

Az államfő "tetteket" sürgetett az általa hezitálónak, vitázónak, taktikázónak nevezett politikai erők részéről, hangsúlyozva, hogy ha a pártok körében ismét "süket fülekre talál", az ország előtt fogja őket felelősségre vonni. Hozzátette, hogy a következő napokban olyan kormány megalakítása a cél, amely többséggel bír a parlamentben.

- Tudomásul kell venni, hogy a februári parlamenti választásokon senki sem szerzett többséget, így függetlenül attól, hogy melyik párt mit ígért választóinak, megállapodásra, "gyors és gyakorlatban alkalmazható politikai megoldásra" van szükség - hangoztatta.

A pártokat a fiatalokat sújtó munkanélküliségre, az "elkeseredett" vállalkozókra és dolgozókra emlékeztette. "Önmagában az, hogy változást követelünk, nem jelent sokat, és nem vezet messze. Ehhez minőségi ugrásra, megújulni képes pártokra és mozgalmakra van szükség" - jelentette ki.

Szavait az első elemzések a pártokkal szembeni eddigi "legkeményebb" olasz államfői beszédnek minősítették. "Napolitano a legjobb államfő, akit találhattunk" - nyilatkozta Silvio Berlusconi, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) elnöke.

"Napolitano azt mondta, amit kellett" - fogalmazott Pierluigi Bersani a balközép Demokrata Párt (PD) főtitkára.

A régi-új köztársasági elnök kedden megkezdi a kormányalakítási konzultációt a pártokkal.

Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×