Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János

Bocsánatot kér ígéreteiért a kormánypárt

Bocsánatot kér a választóktól túlzottan derűlátó választási programja miatt a japán kormánypárt - írta csütörtökön a Jomiuri Simbun japán napilap.

A konzervatív lap szerint a baloldali Japán Demokrata Párt (DPJ) tagjai azután döntöttek a választók nyilvános megkövetése mellett, hogy 2009-es ígéreteik nagy részét nem tartották be, számos intézkedésük pedig zűrzavarhoz vezetett.

A párt Magyarázat a választási programhoz és egyéb fontos intézkedésekhez címet viselő kiadványa - amelyet a lap szerint szombaton hoznak nyilvánosságra - úgy fogalmaz: a párt túlzottan derűlátó volt a DPJ-t hatalomra segítő ígéretek kivitelezhetőségét és azok finanszírozását illetően, s terveit nem magyarázta el kellő részletességgel a választóknak.

A kormánypárt emellett a választási programban nem említett adóemelésekért és a társadalombiztosítási rendszer átalakításáért is a japán nép elnézését kéri.

Pártbéli források szerint a DPJ a nyilvános bocsánatkéréssel megtépázott megítélésén próbál javítani a közelgő választások előtt, s az elmaradt ígéretek mellett arra is fel akarja hívni a figyelmet, hogy 11 fontos politikai területen jelentős előrelépést ért el kormányon töltött három éve alatt.

Az Aszahi Simbun napilap felmérése szerint a kormány támogatottsága októberben 20 százalék alá esett, míg a Nihon Keidzai Simbun üzleti lap múlt heti közvélemény-kutatása alapján a választók mindössze 11 százaléka szavazna a DPJ-re. Japánban legkésőbb jövő szeptemberben kell választásokat tartani.

A felsőházban többségben lévő ellenzék hosszú ideje követeli a parlament alsóházának feloszlatását és előre hozott választások kiírását. A sorozatos kiválások miatt a megválasztásakor még a mandátumok mintegy kétharmadát birtokló DPJ többsége hat főre olvadt az alsóházban.

Címlapról ajánljuk
Ilyen volt a világ 2025-ben
Háború, halál, béke

Ilyen volt a világ 2025-ben

2025-ben egy hosszú ideje óta tartó háborút sikerült befagyasztani, egy másik azonban – a béketervek ellenére – még a fegyverszünetig sem jutott. Körképünkben nem csak a világpolitikát meghatározó fegyveres konfliktusokat, de az év más fontos nemzetközi történéseit is áttekintjük.

Inváziós fajok támadása: durva következménye lesz, ha csak akkor cselekszünk, amikor már ég a ház

Amikor egy idegen állat- vagy növényfaj megtelepszik Magyarországon, hajlamosak vagyunk csak ökológiai problémaként gondolni rá, pedig a számlát nem a természet, hanem a gazdaság fizeti. Fertő Imre, a Budapesti Corvinus Egyetem Fenntartható Fejlődés Intézetének professzora az InfoRádióban azt mondta, az igazi veszteség sokszor olyan „láthatatlan” tételekben rejlik, mint a romló vízminőség vagy az eltűnő fajok, ezért fontos a minél gyorsabb cselekvés, továbbá mérsékelni kell az okozott károkat, negatív hatásokat.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×