Az Irén ugyan már trópusi szélviharrá szelídült, mire elérte az Egyesült Államok északkeleti részét, összesen tizenegy szövetségi államban szedte áldozatait, korábban pedig tombolása a Dominikai Köztársaságban három, Puerto Ricóban pedig egy ember életét követelte.
Elvonulta után megkezdődtek helyreállítási és a kárfelszámolási munkák. Kedden katasztrófa sújtotta övezetekbe látogat Janet Napolitano belbiztonsági miniszter és Tom Vilsack, az agártárca vezetője. Útjuk Észak-Karolina és Virginia államokba vezet.
A hétfő esti tájékoztatások alapján New Yorkot végül is nagyjából megkímélte a vihar, és az amerikai nagyvárosban már megkezdődött az élet visszatérése a megszokott kerékvágásba: megindult a forgalom mind a 22 metróvonalon és fogadnak gépeket a térség repülőterei is.
A kanadai határ mentén fekvő Vermont szövetségi államban azonban továbbra is siralmas a helyzet. A térségben 1927 óta nem mostanihoz fogható árvíz. Az állam lakosainak valószínűleg még jó ideig a vihar okozta károk felszámolásával kell küzdeniük.
Az Irén ismét felszította a költségvetési vitát
A hurrikán nyomán ismét fellángoltak a költségvetési viták Washingtonban, miután egy vezető republikánus politikus hétfőn kijelentette, hogy a viharkárok helyreállítására fordított összegeket a költségvetés egyéb tételeinek csökkentésével kell ellensúlyozni.
"Igen, a szövetségi hatalomnak szerepet kell vállalnia és igen, megtaláljuk az ehhez szükséges pénzt. De biztosítanunk kell, hogy más területeken megtakarításokat hajtunk végre" - jelentette ki a Fox Newsnak nyilatkozva Eric Cantor, a képviselőházi republikánusok kettesszámú vezetője.
"Értelmetlen csökkenteni a leendő katasztrófák elhárítását segítő programokat, hogy így fizessük ki a már bekövetkezett szükséghelyzetekből fakadó költségeket" - szögezte le hétfőn kiadott közleményében Mary Landrieu demokratapárti szenátor.
Az Irén következtében kilenc államban több mint két tucatnyi ember vesztette életét, és a károk elérhetik a 10 milliárd dollárt, amelyek helyreállítását egyrészt a biztosítók alapjaiból, másrészt pedig közpénzekből fedezik majd. A veszteségekről a hivatalos kormányzati összesítés még nem készült el, de már most nyilvánvaló Fehér Háznak pótlólagos költségvetési eszközökért kell fordulnia a kongresszushoz azért, hogy fedezni tudja a helyreállítás költségeit.
A katasztrófa-elhárításért felelős szövetségi ügynökség (Federal Emergency Management Agency, FEMA) kasszájában jelenleg 972 millió dollár van, ezért a szervezetnek le kellett állítani az előző katasztrófák okozta károk helyreállítását, hogy elegendő pénze maradjon az Irén áldozatainak mentésére és megsegítésére.
Orbán Viktor szóvivője és Toroczkai László is reagált Magyar Péter paksi meghívására




