természet
A természet lesz a bécsi Kunst Haus fő témája 2021-ben
A fókuszba a Rethinking Nature témája kerül, vagyis az a kérdés, hogy a fotográfia hogyan befolyásolja a természet észlelését. Emellett kiemelt figyelmet kapnak fotós nők és a második alkalommal sorra kerülő Foto Wien fesztivál is.
Meghökkentő felfedezés: lehet újraírni a biológia könyveket?
A szamárpingvin (Pygoscelis papua) valójában nem egy, hanem négy külön faj – állapították meg genetikai vizsgálattal brit kutatók, akik szerint az eredményeik segíteni fogják az állatok megóvását.
Az angolna, a fürge cselle és a jászkeszeg verseng az év hala közönségszavazáson
A tét a nagyközönség figyelme és a halak ismertsége – máris lehet olvasni, azután szavazni, végül drukkolni.
Megkönnyíti az erdőjárók dolgát a Fa Book
350 képpel és csaknem 20 erdőtársulással bővítette fahatározó mobilalkalmazását az Országos Erdészeti Egyesület. A Fa Book nevű applikáció ingyenes, és térerő nélkül is használható.
Búbánat-völgy, Basaharc, Gráciák bérce - Irány a természet
Egy gyönyörű völgy, ami egy mészárlás emlékét őrzi; egy kereszt, amitől az embert kiveri a víz; egy titokzatos erdei temető, és annyi szarvasbőgés, amennyit csak akarnak - útvonal-ajánlatok következnek hétvégi túrázóknak.
Lángokban áll Kis-Amazónia
Példátlan tűzvészsorozat pusztít az argentínai Paraná folyó sokszínű élővilágáról ismert torkolatvidékén, amelyet Kis-Amazóniaként is emlegetnek.
Különleges lombkoronasétány épülhet a Normafán
Lombkoronasétányt terveznek a Normafához. A XII. kerületi önkormányzat felkérésére a Hello Wood és az Archabit Kft. készített terveket, amelyek alapján a fák lombkoronájával egy magasságban készülhetnek sétányok – mondta Huszár András, a Hello Wood társalapítója és ügyvezetője.
Döbbenetes adatok a mikroműanyagokról
Több tonnányi mikroműanyagot sodor a szél az óceánokba egészen az Antarktiszig. A számítások szerint évente akár 140 ezer tonna mikroműanyag kerülhet a szárazföldi közlekedésből a vizekbe.
Lackfi János az Erdőszelfiről: valahogy el kell magyarázni, hogy a természet nem csak egy háttérkép
Egy kiránduló-cucclista olvastán is szét tudja magát röhögni az ember - ígéri a József Attila-díjas költő egy most megjelent könyv kapcsán - amely "az állambácsi" fejéből pattant ki.
Már a hegyeket is kínozza a kánikula
Az Alpok magasabban fekvő területeit is érinti a klímaváltozás. A nyár folyamán a hegyekben is egyre melegebb lesz: még ezer méteres magasság felett is gyakoriak lesznek a 30 Celsius-fok feletti hőmérsékletek - derült ki a Német Meteorológiai Szolgálat (DWD), az MeteoSchweiz svájci meteorológiai és klimatológiai hatóság és az osztrák meteorológiai és geodinamikai központi intézet (ZAMG) csütörtökön bemutatott értékeléséből.
Történelemformáló vulkánkitörések
Gyorsíthatta a római köztársaság és a Ptolemaioszok egyiptomi uralmának bukását az alaszkai Okmok vulkán kitörése i. e. 43-ban egy új nemzetközi kutatás szerint. Ennek kapcsán Harangi Szabolcs vulkanológus, egyetemi tanár összeszedte, mely történelmi eseményeknél játszhatott szerepet egy vulkán kitörése.
Hajta, Nőszirom, Kékbegy - csábító ajánlatok a túrák szerelmeseinek
Hívogat a Pilis, a Mátra, a Balaton-felvidék. Az időjárás szép lesz, de azért ne hagyják otthon az esőkabátot!
Ismét erdőtüzek tombolnak az északi-sarkvidéken
Műholdas felvételekből arra lehet következtetni, hogy a tavaly nyári pusztító tüzek után ismét fellobbantak a lángok - közölte a Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálata (Cams).
Rengett a föld Új-Zélandon
Közepesen erős, 5,8-as fokozatú földrengés volt nem messze Új-Zéland fővárosától, Wellingtontól a tengerben hétfőre virradóra, egyelőre nem érkeztek jelentések károkról.
Az emberiség úgy él, mintha 1,7 Föld állna a rendelkezésére
A Magyar Természet Napja mellett május 22-én ünnepelte a világ a biológiai sokféleség, vagyis a biodiverzitás nemzetközi napját, amely arra is figyelmeztet, hogy most zajlik a Föld hatodik kipusztulási hulláma. Az Európai Bizottság közben kiadta a Biodiverzitás Stratégiát, valamint a Termőföldtől az Asztalig Stratégiát is, amely irányokat mutatna a károk mérséklésére, ám – részben a mezőgazdaságba való beavatkozása miatt – máris heves vitákat váltott ki a természetvédők, a gazdák és a politikusok között.
Káprázatos képek, lefotózták a lehetetlent a Balatonnál
A Tejút és a Balaton szinte soha nem fotózható-videózható együtt, csak rendkívül különleges éjszakákon. Most azonban sikerült a „lehetetlen”.
Drámai mértékben pusztulnak a rovarok
A Science folyóiratban megjelent kutatás szerint az elmúlt 30 évben világszerte 25 százalékkal csökkent a szárazföldi rovarok száma.
Rég látott állatok bukkantak fel Gödöllő közelében
A Pilisi Parkerdő valkói erdészetének területén, Bag község határában fekete gólyát fotózott le egy kihelyezett vadkamera.
Elfeketült egy patak Magyarországon
Már a katasztrófavédelem is vizsgálja a különös esetet.
Egy új alkalmazással lehet megóvni a fővárosi parkok és fák állapotát
Elkészült a főváros ingyenesen letölthető nyilvános fa- és parkkataszter applikációja.